SAÜ'de online Türkçe kongresi

İlk başladığı yıldan beri, Türkçenin öğretildiği ve ilgi gördüğü ülkelerdeki paydaş bir üniversite ile ortaklaşa olarak Yurt dışında düzenlenen ICOTFL (Internatıonal Congress of Teaching Turkish As A Foreign Language), bu yıl salgın sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleşti. Yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katıldığı ICOTFL 2021!in bu yıl ki teması “2021 Yunus Emre & Türkçe Yılı ve Salgın Döneminde Yabancı Dil Olarak Türkçenin Uzaktan Öğretimi” olarak belirlendi.

SÜREKLİLİĞİ OLAN KONGRE

Kongreye açılış konuşması yapmak için katılan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Üniversitemiz öncülüğünde başlatılan böyle özel konulu ve dar kapsamlı kongrenin bu güne kadar getirilerek sürekliliğinin olması bizler adına mutluluk verici. Üniversitemizin yaklaşık %8’lik bir oranını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Salgın sürecinde üniversitemizin tüm birimlerinde olduğu gibi üniversitemize yeni dâhil olan uluslararası öğrencilerin gerek Türkçe öğrenmeleri hususunda gerekse diğer tüm ihtiyaç ve gereksinimleri hususunda özel bir gayret sarf ettik. Bu süreçte uzaktan eğitimi de en etkili kullanan üniversitelerden biri olduk. Üniversitemizin uluslararasılaşması ve de Türkçemizin dünyaya yayılan bir dil olması kapsamında bu tür etkinlikleri her zaman destekliyoruz.” dedi.

TÜRKÇE'NİN UZAKTAN ÖĞRETİMİ

Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretim merkezleri yöneticileriyle de “Salgın Döneminde Türkiye’deki Türkçe Öğretim Merkezleri ve Türkçenin Uzaktan Öğretimi” adlı bir panel Prof. Dr. İsmail Güleç başkanlığında yapıldı. Kongre aynı zamanda eş zamanlı olarak iki ayrı salonda yurt içinden Yurt dışından katılan akademisyenlerin ağırlıklı olarak Türkçenin uzaktan öğretimi konularındaki tebliğlerin sunulmasıyla tamamlandı.

- T54, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/7780819/saude-online-turkce-kongresi