Kadın Platformu'ndan Büyükşehre tepki

Platformdan yapılan açıklamada, “Bizim amacımız adı üstünde Milletin Bahçesinde, Sakarya Kadın Platformu olarak bir tiyatro oyunu sergilemekti. Açık alanda bu pandemi koşullarında sanatsal bir etkinlikte bir araya gelmekti. Orada ne oynayacağımız nasıl oynayacağımız gibi meselelere gelemedik bile. Görüşme başlamadan zaten olumsuz bir yanıt vermek üzere kurulmuş bir görüşmeydi.

SORULARINA CEVAP VERDİK

Daire başkanın bize sorduğu bütün sorulara bir cevabımız oldu. Kendi imkanlarımızla belediyeden hiçbir yardım istemeden hatta kira bile ödemeye razıyız diyerek çıktığımız bu yolda biz de kafamızda oluşan sorulara cevap arıyoruz. Mesela; Büyükşehir Belediyesinin bilboardlarında 14 Ağustos’tan itibaren Millet Bahçesinde yapılacak etkinlikler neden bugüne kadar gerçekleşmedi?

MİLLET BAHÇESİNE SAHNE KURDU

Mesela; Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı mademki millet bahçesinde bir sahne kurdu. Oraya bütün teknik aksamı kurması da gerekmez miydi? Ve bu şehrin sanatsal faaliyetlerine bunca yıldır destek vermiş insanların hizmetine sunması gerekmez miydi? Bunlar için belediyede bir bütçe yok mu? Bu tür teknik aksamlar şehrin bilboardlarına belediye reklam yapmadan evvel tamamlanmıyor mu? Bütün bu olumsuzluklara rağmen eksiklikleri biz gidereceğiz dememize rağmen neden bize olumlu yanıt verilemedi?

KÜLTÜR BAŞKANLIĞI NEDEN VAR?

Mesela; Kültür Daire Başkanlığı ne için var? Bu şehirde sanatla uğraşan insanları desteklemek için değil onlara engeller koymak için mi ? Yoksa Sakarya Kadın platformu olarak başvurduğumuz için mi bu engelleri önümüze koyuyorlar? Mesela; Biz etkinlik gerçekleştiremedik size de izin veremeyiz anlayışı ile mi yürütülüyor artık belediyede kültür işleri? 25 Kasım ve 8 Mart’ta pandemi bahane edilerek yasaklanan etkinliklerimizi de biliyoruz. Şu anda pandemiyi bahane edemeyen belediye önümüze bahane bile koymadan ben izin vermedim olmadı diyerek işleri yürütmek mi istiyor? Kadın Platformu değil de başka bir stk olsaydı böyle cevaplar onlara da verilecek miydi? Ama unutmayın ki kadınlar her yerde. Evde, sokakta, sahnede, işte okulda…Kadınlar mücadeleye yılmadan devam edecek. Ve bu yasakçı bu keyfi ve ihmalkar davranışlarınıza bir gün “DUR” diyecek. İnatla yolunda yürümeye devam edecek.

- T54, Gündem bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/7659516/kadin-platformundan-buyuksehre-tepki