Depresyondan online terapi ile kurtulun!

Depresyon Nedir?


Depresyon maalesef insanlık tarihi boyunca çok görülen tedavi edilmediği takdirde kalıcı sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Depresyon geçiren kişi hayattan zevk almama, sürekli bir üzüntü hali içinde bulunur. Genel olarak keyif almama hali görülür. Kişinin üretkenliğini, motivasyonunu çok düşürür. Bu durum günlük hayat ve iş standartlarını çok zedeleyebilir ve bazen içinden çıkılmayacak bir hale gelebilir. Kişi, depresyonu hayatının her evresinde yaşayabilir. Tek başınıza çıkmak oldukça zor bir hal alabilir ve bir uzman yardımı en iyi seçenek olacaktır. Günümüzde online psikolog bulmak ve tedaviye başlamak oldukça kolaydır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?


Depresyon kişilerde birçok nedenden dolayı oluşabilir. Çevrelerinde oluşan etkenler bu durumu fazlasıyla şekillendirir ve etkiler. Genetik ve çevresel etkenler, depresyona öncülük edebilir. Kişinin ağır eleştiriye maruz kalması, öz benlik duygusunun sarsılması ve azalması, yaşanılan zorlayıcı ve travmatik olaylar, ağır alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi durumlar depresyona davetiye çıkarabilir. Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişse de ortak ve sık gözlenen durumlar vardır.

Kişinin içinde bulunduğu sürekli üzüntü hali,
İştahsızlık veya aşırı yemek yeme isteği,
Sürekli yorgunluk hissi,
Sık sık hissedilen suçluluk ve değersizlik hissi,
Spor yapmada, hobilerde, cinsellikte oluşan isteksizlik,
Uyku problemleri,
Odaklanma problemleri,
Konuşmada ve hareket etmede oluşan yavaşlık,
İntihar düşünceleri ve isteği.
Bu belirtilerin en az 2 hafta sürmesi neticesinde depresyon tanısı koyulabilir. Erkeklere nazaran kadınlarda görülmesi daha yüksektir. Bu belirtileri görüyorsunuz bir uzman danışmanlığı alabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük online terapi platformu https://www.psikologofisi.com/ üzerinden uzman psikologlar ile görüşebilirsiniz.

Depresyon Türleri Nelerdir?


Depresyon her bireyde farklı etkiler göstereceğinden, sahip olduğunuz türü saptamak kolay olmayacaktır ve ancak bir uzman sayesinde anlaşılabilir. Uzmanlar çeşitli yöntemlerle belirtiler ararlar. Depresyonun türleri ise şu şekilde sıralanır;

Majör depresif bozukluk: gün boyu depresif hissetme durumu içerir. En şiddetli türdür. Hareketsizlik, ciddi anlamda kilo kaybı veya kilo artışı oluşması, çok uyku isteği veya hiç uyuyamamak, düşük enerji, odaklanma problemleri görülür.

Atipik özellikli majör depresif bozukluk: geçici mutluluk hissi, kilo artışı, aşırı uyku isteği, vücutta ağrı gibi durumlar görülür.
Mevsimsel duygu durum bozukluğu: mevsimlere ağlı olarak güneş ışığının azalması ile başlayabilen türdür kişiler enerji düşüşü ve isteksizlik yaşarlar.
Melankolik özellikli majör depresyon: eskiden sevilen şeylere karşı sonradan oluşan soğuma, hayattan zevk almama, sabah uyanınca oluşan kötü ruh hali gibi etkenler görülen türdür.
Doğum sonrası depresyonu: hamilelik sırasında ve doğum sonrasında oluşabilen türdür. Enerji düşüşü, isteksizlik ve uyku ihtiyacı gözlemlenir.
Katatonik özellikli majör depresif bozukluk: motor becerilerinde oluşan bozukluk en temel belirtisidir. Kişilerde hiç konuşmama veya etraftaki sesleri taklit etme gibi durumlar görülür. İstemsiz kas hareketleri ve hareketler de buna dahildir.
Psikotik özellikli majör depresif bozukluk: Kişinin sanrılar ve halüsinasyonlar gördüğü ciddi bir depresyon türüdür. Kişi olmayan sesler duyar ve hep kendisine olumsuz şeyler söylediğini belirtir.
Dismitik özellikli majör depresif bozukluk: Kronik depresyon sınıfına giren bir türdür. Tekrarlama ve yıllar içerinde tekrar ederek görülmesi olağandır. Kişide ümitsizlik, keyifsizlik, ilgisizlik gibi belirtiler görünür.

Online Terapi ile Depresyon Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?


Tedaviler birçok farklı yöntemle gerçekleşebilir. İlaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri mevcuttur. Tedaviler ve süreç hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. En doğru yöntemi bir uzman belirler bu yüzden bir uzmana danışmak en doğrusu olacaktır. Tedaviler kısaca şu şekilde sıralanır;

Tedavide ilaç kullanımı sık öngörülen bir durumdur. Antidepresan, antianksiyete veya antipsikotik ilaçlar uzman tavsiyesi ve reçete ile kullanılabilir.
Psikoterapi; terapist ile konuşmak, olumsuz duyguları dile getirmek tedavide çok öneli bir etkendir. Özellikle günümüzde ve online terapiler oldukça gündemdedir ve kendinizi en rahat hissettiğiniz alanda, dışarı çıkmadan ve teknolojinin yardımıyla kendinize online bir terapi edinebilir, uzman psikologlar ile kendinize gerekli desteği edinebilirsiniz.
Fototerapi: Parlak ışık tedavisi olarak da bilinen bu tedavi türü özellikle mevsimsel duygu durum bozukluğu türünde kullanılır. Bu tedavide kullanılan cihazlar UV ışınlarını filtreleyerek, danışana gerekli desteğin sağlanması gerçekleşir.
Depresyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Depresyon online terapi ile tedavi edilebilir mi?
Elbette edilebilir, yapılan araştırmalar ve uzun yıllardır edinilen deneyimler sonrasında online olarak alınılan terapilerin gayet başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Kişiler evlerinde veya istedikleri herhangi bir yerde online psikologlar ile terapiler edinebilirler.

Depresyonda olan bir kişi ne yapmalı?


Öncelikle uzmanlardan gelen tavsiyeler alkol ve uyuşturucudan uzak durulması yönünde.

Kendinize bir hobi edinebilir ve spora başlayabilirsiniz. Bol bol olumlama yapmak ve evinizde, çevrenizde değişimler yapmak yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenme ve uyku düzeni alanlarında planlar yapmak ve buna sadık kalmak çok yardımcı olacaktır. Meditasyon yapmak yaralı bir aktivite olabilir.

Depresyon kendi kendine geçer mi?


Depresyonun kendiliğinden geçmesi oldukça zor ve neredeyse imkânsız bir durumdur. Kişiler sağlıklı düşünebilme ve karar verme yetisinde olmayabilirler ve durum daha içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Bu yüzden bir uzman yardımı almak oldukça önemlidir.

- T54, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/7030058/depresyondan-online-terapi-ile-kurtulun