Komşu başkanların YHT kavgası

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü katıldığı bir programda, Düzce-Bolu güzergahından geçmesi için girişimlerde bulunulan hızlı tren projesi hakkında açıklamalarda bulunmuş, hızlı tren projesiyle ilgili kamuoyu oluşturmaya çalışan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yüklenmişti.

Faruk Özlü programda sözü, hızlı tren projesine destek verilmesi için hem Bolu’da hem Düzce’de panolara ilanlar veren Bolu Belediye Başkanı Özcan’a getirerek, ”Bolu Belediye Başkanı ‘Ayı heykeli yapacağım’ dedi. 15 gün her gündemde ayı ayı ayı… Yetmedi ‘Geyik yapacağım’ dedi. Sonra da ‘Hızlı tren’ dedi. Hızlı trene binmeye çalışıyor. ‘Ben’ diyor ‘50 defa aradım Cumhurbaşkanımızı, randevu alamadım, bir gitsem anlatacağım’ diyor. Yahu Tanju! Sen hızlı tren uzmanı mısın? Sen hangi teknik bilgiyle Cumhurbaşkanımızı ikna edeceksin? Kusura bakma, hadi oradan!” ifadelerini kullanmıştı.

ÖZCAN’DAN CEVAP GECİKMEDİ

Bolu Belediyesi’nde gazetecilerle bir araya gelen Tanju Özcan’dan Faruk Özlü’ye cevap gecikmedi.

Yüksek Hızlı Tren’in Düzce ve Bolu’dan geçmesini arzu ettiğini söyleyerek söze başlayan Özcan, “Düzce ve Bolu’nun turizmi, sanayisi gelişsin, istihdam yükselsin derdindeyim. Bunlar için büyük önem arz eden YHT konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızdan defalarca randevu talep ettim. Sayın Cumhurbaşkanından ben kişisel bir randevu talep etmedim. Randevu verseydi başta Düzce Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayhan Şamandar Bey’in hazırladığı rapor ile gidecektik. YHT konusunda teknik bilgiye sahip bir ekip ile birlikte YHT’nin neden Düzce’den, Bolu’dan, Gerede’den, Kızılcahamam’dan geçmesinin daha yararlı olacağı konusunda bilgi verecektik. Bu projenin Bolu’dan geçmesini istemenin ne ayıbı var. Bu konuda Düzce halkının düzgün bilgi sahibi olmadığını düşünerek Düzce’deki bazı ilan panolarını YHT kampanyası için parasını vererek kiraladık. ‘Bu treni kaçırmayalım’ dedik. Sayın Düzce Belediye Başkanı bu konuya hiç çalışmamış. Projeye hâkim olan, teknik altyapıyı bilen Ayhan Şamandar hocamıza hiç danışmamış.” dedi.

“BUTRENE DÜZCELİLERİ, BOLULULARI BİNDİRMEK İSTİYORUM”

Proje hakkında bilgiler veren Özcan, “ Ankara- İstanbul arası yüksek hızlı tren hattı iki büyük kenti 80 dakikada birbirine bağlamayı hedeflemiş. O yüzden Beypazarı ve Mudurnu üzerinden geçirilmesi planlanmış ancak biz Düzce-Bolu ve Gerede hattından geçmesinin daha yararlı olacağını savunuyoruz. Tabii Bay Faruk bu raporları incelemediği için haberi yok. Faruk Bey, ‘Ayıyla başladı, geyikle devam etti. Şimdi de hızlı trene binmeye çalışıyor’ dedi. Evet, ben hızlı treni kaçırmamak ve bu trene binmek istiyorum. Bu trene Boluluları, Düzcelileri bindirmek istiyorum. Bu trenin arkasından öküzün trene baktığı gibi bakmak istemiyorum. Bolu ve Düzce iki kardeş ildir. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Düzce ve Bolu’nun menfaatine olacak bir konuda Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün bu açıklamalarını tuhaf buluyorum. ’Ben Sayın Erdoğan’ın adamıyım’ diyorsa rica ediyorum kendisinden. ‘Şu Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve beraberindeki heyeti kabul edin Sayın Cumhurbaşkanım’ deyiversin sözü geçiyorsa. Sözü geçmiyorsa da bana laf yetiştirmesin. Bolu’da ve Düzce’de sandıkları kuralım ve halka ‘Yüksek Hızlı Tren’i istiyor musunuz?’ diye soralım. İki ilin halkı oyunu kullansın ve kararı versin.” diye konuştu.

KAYNAK: DÜZCENİN SESİ 

- T54, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/6927438/komsu-baskanlarin-yht-kavgasi