Pandemide mutlu olmanın yolları

DEPRESİF HİSSEDİYORUZ

Pandemi başladığında belirsizliğin ön planda olduğunu belirten Klinik Psikolog Aysu Erkol bu belirsizlikle oluşan kaygının son dönemde yerini depresyona bıkartığını öne sürdü. Erkol “İlk aylarda korku, kaygı ve panik yaşadık. Bu aralar ise daha çok tükenmiş, çaresiz, yılgın, bıkkın, umutsuz ve depresif hissediyoruz” dedi.

YALNIZ HİSSETTİRİR

İzolasyon, sağlıkla ilgili kaygılar, ekonomik belirsizlik ve kayıplarımızın kendimizi daha daha depresif hissetmemize neden olduğunu kaydeden Psikolof Aysu Erkol “ Tüm bunlar ilk depresyonu tetikleyebilir ve olağan depresyonunuz varsa şiddetinin artmasına sebep olabilir. Bizler sosyal varlıklarız, sosyal izolasyon durumu yani aileden, arkadaşlardan kısacası insan temasından kopmak yalnız hissetmemize neden olarak depresyonu tetikleyebilir” şeklinde konuştu.

NELER YAPILABİLİR

Klinik Psikolog Aysu Erkol bu duygu durumundan çıkmak için sosyal temasın ve desteğin sürdürülmesi gerektiğini belirtirken şunları söyledi: Yani eş, dostla online görüşmek veya telefonda konuşmak sizi mutlu hissettirir. Her gün en az 20 dakika yürüyüş yapmak stres hormonlarının dengelenmesini sağlar ve rahatlarsınız. Hayatınızda mizaha mutlaka yer verin. Gerek komik videolar, fıkralar gerek film olabilir. Son olarak hobi yaratın kendinize. Bu örgü olabilir, resim yapmak olabilir. Tüm bu önerilere rağmen bir değişiklik yoksa ve hala umutsuz ve depresifseniz destek almanızı öneriyorum. Hepimize umutlu ve pandemisiz yarınlar diliyorum.

- T54, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/6323072/pandemide-mutlu-olmanin-yollari