Servisçiler isyanda

ÖĞRENCİ SERVİS İŞLETMECİLERİ


Sakarya'daki çok sayıda servis işletmecisi korona salgını nedeniyle alınan tedbirler arasında okulların kapatılmasıyla servislerini evinin önüne çekip kontak kapattı. Korona salgını süresince en çok mağdur olan öğrenci servis işletmecileri olduğunu belirten servisçiler 12 Ekim'e kadar 7 ay çalışamadıklarını, bu süreçte hiçbir gelir elde edemediklerini bildirdi.

BİZLER BİTME NOKTASINDAYIZ

12 Ekim’de okullarda kademeli ve seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitim sistemi başlatılmış olsa da araçların %10’unun araç kapasitesinin üçte biri kadar öğrenci taşıyıp bundan da herhangi bir gelir elde edilemediğini ileri süren servisçiler, “Yeniden eğitim ve öğretimin online olarak yapılmasına karar verilmesi, 7 aydır çalışmayan ve en az 2 ay daha çalışmayacak olan bizleri bitirme noktasına getirmiştir. Bu süreçte araçlarımızın trafik sigortası, koltuk sigortası, muayene, kasko, MTV, SGK, Bağ-Kur gibi ödemelerimizi kredi çekerek, borcumuza borç katarak da olsa yaptık” ifadelerini kullandı.


SERVİSÇİLERİN BEKLENTİLERİ


Servisçiler sorunlarının yanı sıra beklentilerini dile getirirken “Tüm servisçi esnafımıza hibe olarak nakdi ücret desteği verilmelidir. SGK, Bağ-Kur gibi ödemelerin bu süreç içerisinde devlet tarafından karşılanması , faizsiz en az on iki ay geri ödemesiz nefes aldıracak kredi desteğinde bulunulması, mevcut kredilerin faizsiz olarak 2021 Haziran ayına ertelenmesini istiyoruz. ” dedi

- T54, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://t54.com.tr/haber/5754836/servisciler-isyanda