18 MART


Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran iradenin adı Türk Milletidir.” diye tarif ettiği Büyük Türk Milleti'nin, tükendiğinin sanıldığı bir demde bile neler yapabileceğinin, tarih sayfalarına kazındığı tarihtir 18 Mart 1915.
1914 -1918 yılları arasında dünyanın başına gelen en büyük felaketlerden biri, bilindiği gibi Birinci Dünya Savaşı'dır.

Bu savaşa müttefiklerimizle birlikte Osmanlı Devleti olarak biz de katıldık. Bu savaş içinde kazandığımız Çanakkale Zaferi, düşmanın gücü karşısında Türk'ün yılmaz direncini göstermesi ve vatan müdafaasının mukaddes mücadele destanını oluşturması bakımından çok önemlidir.

Çanakkale Zaferi, bize belki de tarihimizde en pahalıya mal olan zaferimizdir. Karşılığında, en çok insan kaybına uğradığımız bir zaferdir. Bu zafer için hemen hemen her evden bir iki şehit verilmiştir. Türk Milleti, binlerce aydınını, okumuşunu bu savaşta yitirmiştir.

Anadolu'dan ve özellikle İstanbul'dan akın alan gönüllü öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli öğrenciler, Türk Ocakları'nda yetişmiş okur-yazarlar, aydınlar bu savaşa katılmışlar ve can vermişlerdir. Bu savaşa toplam 400.000 Türk katılmış ve bunun 250.000'i kaybedilmiştir. Üç yıl süren Kurtuluş Savaşı'nda en güçlü olduğumuz dönem olan Büyük Taarruz'da ancak 100.000 kişilik bir ordu yapabildiğimiz ve bütün Kurtuluş Savaşı boyunca 40.000 kişilik zayiat verdiğimiz hatırlanırsa, Çanakkale Zaferi'nin bedeli daha iyi anlaşılır.

Birisinde bir zafer kazandık, birisinde ise vatanı kurtardık.

Sonuç olarak Çanakkale'de bir nesli kaybettik, Gelibolu'ya bir nesli gömdük, işte Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.
Çanakkale Zaferi dünyaya, Türk'ün tükendiği sanılan gücünün henüz tükenmediğini, artık tarihi misyonunu tamamladığını sandıkları Türk'ün, şartlar ne kadar zor olursa olsun, daha çok şeyler başarabilecek güç ve inanca sahip olduğunu göstermiştir. Karşımızdakilere bir devletin çöküşü ile milletin inanç ve gücünün çöküşünün farklı şeyler olduğunu Çanakkale'de bir kez daha göstermişizdir.

Türk'ün devleti çökebilir ama Türk Milleti her çöküşte yeni bir 'Diriliş Destanı' yazabilmiş bir millettir. Dünya sahnesindeki rolünden asla vazgeçmez. İşte Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.
İşte her yıldönümünde ayrı bir gururla okunan bu mukaddes destanı yazan kahramanları bir kez daha rahmet ve şükranla yâd ediyoruz.

Ancak 107 yıl öncesindeki manzaraya sağlıklı gözlerle bakabilen herkes rahatlıkla görebilmektedir ki; bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine yapılan hesaplar ve bin yıldır Türk vatanı olan bu topraklar üzerine kurulan hayaller, o günkülerden çok da farklı değildir. Belki, piyonlar ve pozisyonlar biraz farklıdır ama ortaya konmak istenen ihanet senaryosu yine aynıdır.

Biz, yapılan bütün hesapların boşa çıkacağına, kurulan bütün hayallerin yıkılacağına Allah'ın Birliğine inandığımız gibi inanıyoruz. Bu noktada asla ve asla en küçük bir tereddüt taşımıyoruz.
Çünkü Malazgirt'i;
TÜRK ULU TANRI'NIN SOYLU GÖZDESİ,
MALAZGİRT BİZANS'IN TÜRK'E SECDESİ;
BU SES İNSANLIĞA HAKKIN MÜJDESİ,
BU SESTE BİRLEŞİR BÜTÜN YÜREKLER,
YA ALLAH! BİSMİLLAH! ALLAHÜEKBER!
diye yâd eden ruhla Çanakkale'yi,
VURULUP TERTEMİZ ALNINDAN, UZANMIŞ YATIYOR,
BİR HİLÂL UĞRUNA, YÂ RAB, NE GÜNEŞLER BATIYOR!
EY, BU TOPRAKLAR İÇİN TOPRAĞA DÜŞMÜŞ ASKER!
GÖKTEN ECDÂD İNEREK ÖPSE O PÂK ALNI DEĞER…
Dizeleriyle destanlaştıran ruh, aynı ruhtur.
ALLAH (c.c) bizi bu ruhu yitirmekten korusun...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zihni Açba - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

05

Antifeto - Sayın Acba bir sonraki yazınızı 23 Nisan da mı yazacaksınız yoksa 19 mayıs ta mı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 23:26
03

Cervantes - Sayın Acba

Yeşil sahalara donmeniz bizi sevindirdi..

Abd /Yunan ittifakı İstanbul'a saldıracak Çatalca'ya kadar gelicekler Girne'ye de çıkarma yapıcaklar.. Atina'ya şanlı hilal'imizi dikeceğiz inşaallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mart 18:35
02

Hüseyin Sarı - Clair Pries, "The Rebirth of Turkey" adlı eserinde; "Sakarya kıyısındaki Türk zaferi yakın ve Orta Doğu’nun siyasal gücünü değiştirmemiştir. İki yüz yıldan beri Batı, ihtiyar Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalamaya çalışıyordu. Fakat Sakarya'da Türk'ün kendisi ile karşılaştı. Ona dokunduğu anda da tarihin yönü değişmiştir. Tarih bir gün Sakarya kıyılarında ortaya çıkan ve çok kimsenin bilmediği bu savaşı devrimizin en büyük olaylarından biri olarak kaydedecektir..." der.

XX. yüzyılın tarihine yön verecek olan bu savaşın köklendiği ve özünün ortaya çıkmaya başladığı yer de Çanakkale'dir. Çanakkale Savaşlarının Türk tarihi için en önemli sonucu işte budur. Bu savaşlar Millî Mücadele'nin ruhunu ve de liderini bir başka deyişle M. Kemal Atatürk'ü ortaya çıkarmıştır.

Mahatma Gandh der ki... M. Kemal Çanakkale'de İngilizleri yenince ye kadar ben onları tanrı sanırdım... der.

Şimdi ben de derim ki M. Kemal, o güne kadar kendisini dünyanın efendisi olarak gören İngilizlerin fenerini Çanakkale'de söndürmüş, Sakarya'da da çöpe atmıştır...

Ve yine derim ki Tanrım, bu toprakları bize vatan yapma uğrunda kanını döken atalarımızın ruhlarını şad, mekanlarını da cennet eylesin...

Dr. Hüseyin SARI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mart 18:15
04

Cervantes - @Hüseyin Sarı 02 nolu yoruma cevabı: Çanakkale de Mustafa kamal yarbaydı ve komutanı limon von Sanders yanına geldiği zaman esas duruşta selam veriyordu limon paşaya.. Öyle uyduruk bir yalan Tarih yazdınız ki bu yalanlara kendiniz de inanmaya başladınız.. Ayrıca Çanakkale zaferini Osmanlı subayları ve Osmanlı askerleri kazandı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Mart 20:45
01

İbrahi̇m Ertaş - SN. AÇBA HATIRLATTIKLARIN İÇİN VAROL. İNŞALLAH O GÜNLER BİR DAHA YAŞANMAZ. ÜLKEMİZ HAYALPERESTLERİN UMUTLARINI TEKRAR ÇÖKERTMEK ZORUNDA KALMAYIZ. SELAMLAR YÜREĞİNE SAĞLIK.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mart 01:34


Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler