Bilirkişi: Asli sorumlu Yaşar ve Ali Rıza Coşkun'dur

Erhan Ateş...

Halis Yılmaz...

Havva Çelik...

Muhammet Aygün...

Muhammet Seyfi Çanakçı...

Ramazan Kor...

Sebahattin Tepeçınar...

Evlerinin rızıklarını çıkarmak için, çok riskli olduğunu bile bile çalışmak zorundaki oldukları Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda  meydana gelen patlamayla yaşamlarını yitirdiler.

Her birinin evlerinde bir yılı aşkın süredir gözyaşları dinmiyor.

O evlere acı ve hüzün çökmesine neden olan 3 Temmuz 2020'deki patlamanın davası sürüyor.

Davanın son duruşmasında fabrikanın sahibi Yaşar Coşkun “Buradaki tek şey siyaset. Ben burada MÜSİAD  Başkanı olduğum için yargılanıyorum. Hükümete yakın olduğum için.” şeklinde bir ifade kullandı.

Bu davada tam 108 müşteki var.

6 sanık bir de müşteki sanık var. 

Aralarında hayatını kaybedenlerin yakınlarının da olduğu 108 kişi patlamanın sorumlularının  cezalandırılmasını istiyor.

Ve tamamına yakını da bu olaydan fabrikanın sahiplerini sorumlu tutuyor.

Olayın hemen ardından Cumhuriyet Savcılığı'nca görevlendirilen bilirkişi heyeti, patlamanın gerekçelerini ayrıntılı bir raporla ortaya koymuştu.

O raporda ihmaller zinciri tek tek ele alınmıştı.

Davaya bakan Sakarya Birinci Ağır Ceza Mahkemesinin heyeti, iş güvenliği uzmanlarından oluşan ikinci bir bilirkişi raporu istedi.

O rapor dün itibariyle UYAP'a yüklendi.

Raporu okudum.

Bu heyet de dava dosyasından ve önceki bilirkişi raporundan yararlanarak bir değerlendirme raporu hazırlamış.

Bu rapor çok net bir şekilde patlamanın asli kusurlusu olarak Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Coşkun olduğunu belirtiyor.

Raporda fabrika yerleşkesindeki ruhsatsız yapılardan, denetimsizliğe bir çok noktaya parmak basılıyor.

Fabrikanın sorumlu müdürleri Asiye A. ve Ahmet Ç., iş güvenliği uzmanı A.B, fabrika müdürü Hasan Ali V. ve ustabaşı Ercan Ö. İse tali kusurlu olarak nitelenen raporun sonuç bölümünde vurgulananların bir bölümünü aşağıya aldım.

Burada patlamaya yol açan ihmaller net bir şekilde görülebiliyor.

Sanırım Yaşar Coşkun ve babası Ali Rıza Coşkun bundan sonra “Hükümete yakın olduğum için yargılanıyorum” yalanı yerine başka bir savunma geliştirirler.

Bilirkişi Raporunun değerlendirme bölümünden aldığım notlar:

1-İş yerinde 03.07.2020 tarihinde dört farklı patlamanın meydana geldiği, patlamaların Çin mahallesi diye tabir edilen alanda gerçekleştiği, ilk patlamanın bu alandaki misket üretim laboratuvarında meydana gediği, ilk patlamanın ardından peş peşe patlama gerçekleştiği ve bu patlamalardan ilk ikisinin şiddetinin oldukça fazla olduğu ikinci patlamanın kimyasal madde deposunda gerçekleştiği, üçüncü patlamanın misket depolarında gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

2-Misket laboratuvarında günlük olarak giren patlayıcı maddelerin türü ve miktarı ile çalışacak işçi sayısına ilişkin herhangi bir kayıt ve iş emi vb bir belge bulunmamaktadır. Çin mahallesinde tüzüğe aykırı şekilde üretim ve depolama yapıldığı belirlenmiştir.


3-Depolarda aşırı yığılmaların bulunduğu, depolama işleminin plansız, düzenbiz ve dağınık şekilde olduğu, her bir üretim biriminde günlük bulundurulabilecek madde miktarının ne kadar olması gerektiğine yönelik herhangi bir çalışma, plan ve etkin bir denetim, gözetimin olmadığı değerlendirilmektedir.

4-Acil Durum eylem Planı Tahliyatı talimatı bölümünde Acil Durum Toplanma Noktası oarak Sakarya Arifiye sınırları içiresinde yer alan ve bir başka fabrika olan ÖZBİR A.Şnin fabrika dinlenme alanı önü olarak belirlediği bu durumun da patlamanın meydana geldiği fabrikada acil durum toplanma noktasının bulunmadığını gösterdiği

5-İSG eğitimlerinin tüm çalışanlar tarafından alındığı yönünde kanaat elde edilmediği, işyerinin çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren bir işyeri olmasına rağmen kayıtlarda işçilerin mesleki eğitimlerine dair ilgili yönetmelikte belirtilen belgelerden birine sahip olmadıkları tespit edilmiştir.

6-Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik bakımından büyük kaza senaryo dökümanı ve güvenlik raporu hazırlanmadığı anlaşılmıştır.

7-Dosya kapsamında işyerinde sığınak bulunmadığı, 2014 yılında sığınak için ruhsat alındığının belirtildiği, art arda gerçekleşen patlamalarda çalışanların telaşlı bir şekilde bulundukları yerden uzaklaşarak patlamanın etkisinden korunmaları için güvenli bir yerde bulunmaları, gerek patlamadan kaynaklı ölüm sayısını gerekse de yaralanmaları azaltacaktır.

8-Çin mahallesinin 100 metrekare kadar doğusunda, havai fişek fabrika yerleşkesinin kuzeyinde imalathane yapılarının yakınında yer alan patlayıcı mamüllerin muhafaza edildiği 300 m3 hacimli sekiz büyük deponun herhangi bir olası patlama, parlama ve yangın etkilerine karşı yapısal anlamda hiçbir önlem alınmadığı, hepsinin patlamadan sonra büyük yangından kullanılamaz hale geldiklerinden açıkça anlaşılmaktadır.

9-Söz konusu depolar arası mesafenin yaklaşık olarak 81 metre bırakıldığı ve depolar arasında herhangi bir sütrenin yapılmadığı, güvenlik mesafelerine dikkate alınmadığı, statik elektriğe karşı gerekli önlemlerin alınmadığı anlaşılmaktadır.

10-İşverenler işyerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından gerekli gözetimleri yürütmek ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamakla yükümlüdür.

11-Mezvut hükümleri gereği işyerinde güvenli çalışmanın sağlanması, çalışanların sağlık ve güvenliklerinin temini işyerinin görev ve sorumluluğudur. Dava konusu olayda patlayıcı madde üretimi gibi çok tehlikeli işlerin yapıldığı işyerinde güvenli çalışmayı sağlamak üzere gerekli organizasyonun yapılmaması patlama tehlikesine karşı gerekli önlemlerin alınmamış olması nedeniyle Büyük Coşkunlar Piroteknik Şirketinn ortağı ve yetkilisi olan Yaşar Coşkun ile Ali Riza Coşkun'un Asli Kusurlu oldukları değerlendirilmiştir.

Konuyla ilgili yazılarımı aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz

Bu kaçıncı facia?

Bu dava Sakarya'nın vicdan davasıdır 

Halis Yılmaz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?