SAÜ İşletme’nin büyük başarısı

Geçen hafta Sakarya Üniversitesi(SAÜ) İşletme Fakültesinin Akreditasyon töreni vardı.
İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sima Nart’ın ev sahipliğinde düzenlenen törende, akreditasyon sürecinde görev alanlar ve o süreçte üniversite yönetiminde olanlar kısa birer konuşma yaptı.
Akreditasyon sürecinde SAÜ Rektörü olan ve halen Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile o süreçte İşletme Fakültesi Dekanı olan ve şimdi Makedonya Vizyon Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can’ın da katılımcı olduğu bir panel düzenlendi. Bazı katılımcılar da video aracılıyla katılım gösterdiler.
Programa video görüntüsüyle katılan, SAÜ Öğretim üyesi ve Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak çok ilginç bir açıklamada bulundu.
Ümit Hoca ülke ismi vermedi ama bizden çok daha geri diye tanımladığı, öğrendiğime göre Afrika ülkelerinde akreditasyonu olmayan Türkiye Üniversitelerinin diplomalarının tanınmadığını belirtti.
Tüm katılımcılar eğitim alanındaki akreditasyonu önemini ısrarla vurguladılar.
Özellikle de üniversite eğitimi alanındaki akreditasyon, kurumlarının kalitesini, güvenilirliğini ve eğitimlerinin genel etkinliğini artırdığı için dünyada çok önem veriliyor.
SAÜ’de bu kalite yolculuğu halen Beykoz Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman hoca zamanında başlamıştı.
Dekan Sima Nart’ın konuşmasında SAÜ İşletme Fakültesinin “Danışma Kurulunun” kurulmasında “Akreditasyona” birçok alanda Türkiye’de ilkleri başardığını açıkladı.
SAÜ İşletme Fakültesi, Harvard Üniversitesi dahil dünyanın en saygın üniversitelerinin de sahip olduğu AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) kuruluşundan akredite oldu.
Dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi İşletme Fakültesi, SAÜ İşletme Fakültesi’nden daha sonra akredite olabilmiş.
Türkiye’de Koç, Sabancı, Özyeğin, Bilkent ve İstanbul Üniversitesinden sonra altıncı. Devlet üniversiteleri arasında ise ikinci.
Bu başarıda emeği geçenleri kutlarım.
AACSB akreditasyonu, işletme fakülteleri için önemli bir kalite belgesi ve fakültelere uluslararası tanınırlık başta olmak üzere birçok fayda sağlayabiliyor.
YÖK, üniversite tercih kılavuzlarında fakültelerin akredite durumları da paylaşmaya başladı.
Kaliteli bir eğitim programına sahip olduğunu kanıtlayan bir işletme fakültesi, daha nitelikli öğrenciler tarafından tercih ediliyor.
Ayrıca birçok işveren de, işe alımlarda eğitimini uluslararası kanıtlamış fakültelerden mezun olan adayları tercih edebilir.
Üniversitelerin bazı fakülteleri diğerlerinde daha öne çıkıyor ve vitrin konumunda. Dünya örneklerinde de benzer bir durum var.
SAÜ’de öne çıkan iki fakülte var: Tıp ve İşletme.
SAÜ Tıp Fakültesi sağlık alanında şehir ve ülke temelinde öne çıkıyor. Sakarya’nın sağlık alanındaki temel hizmetlerine çok ciddi katkı sağlıyor. Pandemi dönemindeki çabaların nedeniyle herkesin takdirini kazanan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın bu konudaki emekleri çok büyük.
SAÜ’nün uluslarararası alanda tanınırlığına katkı yapma potansiyeli olan ise İşletme Fakültesi.
İşletme Fakültesi uluslararası akreditasyon ile eğer üniversite yönetimince de desteklenirse alanında uluslararası başarılara imza atabilir. Dekan Sima Nart’ta bu konuda çok gayretli. Umarım desteklenir.
SAÜ Rektörlüğünün “Araştırma Üniversitesi” olma hedefi var bu hedef çok önemli. En temelde kaynak ve kadro açısından rektörlüğü rahatlatacak.
Ama bu hedefin “yerel olduğu” ve sadece “Türkiye içerisinde” anlamlı olduğu unutulmamalı.
Üniversitelerin, üniversal olmaları, yani uluslararası olmaları gibi temel bir görevi de var.
Aslında SAÜ İşletme Fakültesi’nin başarısı, SAÜ Rektörlüğü’nün “Araştırma Üniversitesi” hedefinden çok daha büyük ve bir o kadar da önemli. Üniversite olmanın temel göreviyle de çok daha fazla örtüşüyor.
Araştırma Üniversitesi olmuş ama fakülteleri uluslararası akredite olamamış bir ve dolayısıyla diplomaları bırakın Avrupa ülkelerini Afrika ülkelerinde dahi kabul edilmeyen bir SAÜ mü?
Yoksa, fakülteleri alanında uluslararası akredite olmuş, diplomaları tüm dünyada geçerli ama “Araştırma Üniversitesi” olamamış bir SAÜ mü?
Siz hangi diplomayı tercih ederdiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

01

Deniz - SAÜ İlahiyat Fakültesinin 2020 Ocak ayında İlahiyat Akreditasyon Ajansı’na (İAA) yapmış olduğu uluslararası akreditasyon başvurusunda sonuç açıklandı ve fakültenin birinci ve ikinci öğretim programları Uluslararası Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı. Bu sonuca göre, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Türkiye’de yüksek din öğretimi alanında akreditasyon alan ilk fakülte oldu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 15:18


Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler