Sayın Milletvekillerimize arzımdır!

Sakarya’nın yeni vekilleri Cuma günü yeminlerini ederek görevlerine başladılar.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 5, ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nden 1 olmak üzere iktidarın 6 vekili var.

2 de muhalefet partisi milletvekili.

Yeni yönetim modelimizde Milletvekillerinin seçildikleri illerin sorunlarının çözümüne çok katkı sunma imkanları yok.

Bakanlar direk Cumhurbaşkanına bağlı oldukları için milletvekillerinden gelen talepleri çok fazla umursamıyorlar.

Vekiller çoğu kez bakanlara ulaşmakta bile zorlanıyorlar.

Biz de bu yüzden birikmiş sorunlarımızın çözümü için bir Bakanımız olsun diye yazdık, konuştuk ama olmadı.

Sakarya’ya yine bir bakan verilmedi.

Ben şahsen Ali İhsan Yavuz’un Adalet Bakanı olacağına inanıyordum.

Yavuz bu görevi layıkıyla yapardı.

Sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde de Yavuz’u bulunduğu Seçim İşleri Başkanlığı’nda tutmak istiyor.

Kısa bir dönemde Sakarya’ya bakanlık verilmeyeceğine göre ben Sakarya’nın birikmiş sorunlarını bir kez daha milletvekillerimize hatırlatmak istiyorum.

Okuyup da gündemlerine alırlarsa memnun olurum:

KENTSEL DÖNÜŞÜM:

Bu şehir Türkiye’nin deprem riski en yüksek illerinden biri. 1999 depreminin üzerinden 24 yıl geçti ve olası yeni depreme hızla yaklaşırken, deprem görmüş yapı stokundan kurtulması ve yeni depremlere güvenle hazırlanması gerekiyor. Bunun için de kentsel dönüşüm projeleri ve yeni toplu konut hamleleri şart.  Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki önceki bakanlığı döneminde kentsel dönüşümle ilgili önemli adımlar atmıştı. Milletvekillerimizin yapması gereken Sakarya’yı kentsel dönüşüm için bakanlığın gündemine aldırmak. Başka illerde Bakanlık, kentsel dönüşümle ilgili nasıl sorumluluğu üstleniyorsa Sakarya için de üstlenebilir. Üstlenmelidir de…

 ŞEHİRİÇİ RAYLI ULAŞIM:


Sakarya’nın nüfusu 1 milyonu aştı. Türkiye’de Büyükşehirlerin neredeyse tamamında raylı ulaşıma geçilmiş. Birçok şehrin raylı ulaşım projesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyor. Seçim öncesi önceki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismaoğlu seçim bölgesi Trabzon’a raylı sistemin bakanlık tarafından yapılacağı müjdesini vermişti. Bizim   Büyükşehir Belediyesi de Bakanlığa 4 hattın yapımı için başvurmuş. Sakarya’nın da raylı ulaşıma kavuşması için siyasi iradenin bir karar vermesi gerekiyor. Milletvekillerimizin Ulaştırma Bakanlığı üzerinde bir ağırlık oluşturmalı ve Sakarya raylı sisteme kavuşmalı.

 TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI:


Türkiye’nin en verimli tarım topraklarına sahip Sakarya, ne yazık ki bilinçsiz ve kontrolsüz sanayileşme tehdidi ile karşı karşıya. Birbiri ardına kurulan ve kurulmaya çalışılan Organize Sanayi Bölgeleri’ne artık bir sınır getirilmeli ve tarım arazileri ile mutlak koruma kararı çıkartılmalı. Tarım topraklarından en yüksek verimi alabilmek ve kırsal refahı artırmak için Sakarya’ya özel projeler üretilmeli.

 KIRSAL KALKINMA DESTEKLENMELİ:


Sakarya ile ilgili yıllardır süregelen bir yanlıştan acilen dönülmesi gerekmektedir. Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü 42 ilde verilen desteklerden Sakarya yararlanamamaktadır. Sakarya çiftçisi negatif ayrımcılığa tabi tutulmaktadır. Acilen Sakarya’da Kırsal Kalkınma İl Koordinatörlüğü kurulmalı ve Sakarya tarımsal kalkınma destek programlarına alınmalıdır.

 DEMİRYOLU YER ALTINA:


Binali Yıldırım’ın Başbakanlığı döneminde Adapazarı şehir merkezinde demiryolunun Mithatpaşa’dan  Adapazarı Garına kadar olan bölümünün yer altına alınacağı sözü verilmişti. Şehir içi ulaşımını rahatlatmak ve güvenli hale getirmek için düşünülen bu projenin kaldırıldığı tozlu raflardan indirilip yeniden hayata geçirilmesi gerekiyor.

  KARASU DEMİRYOLU:


Daha temel aşamasındayken inşaatı terkedilen Adapazarı-Karasu Demiryolu inşaatı, sadece Sakarya için değil ülkemiz için de çok önemli bir proje. Temel betonları bataklık arazide çürümeye terk edildi.  Bir an önce yeniden gündeme alınmalı ve kısa sürede tamamlanmalı. Projenin revize edilmesi ve yeniden ödenek çıkartılarak devreye sokulması şart.

AFA KÜLTÜR MERKEZİ:


2016 yılında yıkılan AFA Kültür Merkezi’nin yerine yenisi yapılmadı. Tam 7 yıldır bu şehirde doğru dürüst bir salon yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıkılan AFA’nın yerine bu şehrin kültür ve kongre merkezini karşılayacak bir merkezi hızla kazandırmasını bekliyoruz. Sakarya’nın sosyal hayatına katkı sunacak bu projenin en az şehir hastanesi kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka milletvekilleri bu konuyu gündemlerine almalı ve kısa sürede çözüm üretmeliler.

KÜTÜPHANE:


Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllar önce Sakarya’da bir büyük kütüphane yapma sözü vermişti. Yer olarak da  Serdivan Belediyesi’nin eski binasının olduğu alan düşünülmüştü. Bence Adapazarı Millet Bahçesi’nin kuzey kısmına şahane bir millet kütüphanesi yakışır.

 ÖĞRENCİ YURDU:


Sakarya’da bulunan iki üniversitenin toplam öğrenci sayısı yüzbine yakın. Yurdun dört bir yanından ve yabancı ülkelerden şehrimize gelen üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu barınma. Bu sorunun çözümü için yeterli kapasitede devlet yurdu yok.  Öğrenci yurdu kapasitesi bu yıl ranza sistemine geçirilerek geçici olarak arttırıldı. Bu yetmez. Acilen yeni yurt binaları yapılmalı.

BİLİM SANAT MÜZESİ:


Neredeyse her şehirde olan bilim sanat müzelerinden Sakarya’da ne yazık ki yok. 2014 seçimlerinden itibaren siyasetçilerin vaat listesine giren Bilim Sanat Müzesi, Sakarya’ya kazandırılamadı. Umarım yeni dönemde şehrimizde Bilim Sanat Müzesi yolunda önemli bir adım atılır.

SPORCU FABRİKASI:


Çok sayıda ilde örneği olan, birçok  spor tesisinin entegre olarak faaliyette olduğu ve gençler için geniş spor olanaklarının sunulduğu bir sporcu fabrikası Sakarya’ya çok yakışır. Farklı spor dallarında dünya şampiyonları yetiştiren Sakarya’da sporcu fabrikası kurulabilecek alanlar belirlenerek yatırım programlarına alınabilir.

KANO PARKURU:


Mollaköy’deki kum ocağı göletlerinde daha önceleri bir çok kez vaat edilen kano parkurları projesi bir türlü hayata geçirilemedi. Projesi hazır parkur için siyasi iradenin harekete geçmesi gerekiyor.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ:


Sakarya Emniyet Müdürlüğü binası 17 Ağustos depreminde hasar görmesine rağmen halen kullanılıyor. Projesi hazırlanan yeni bina için açılan ihalelere katılım olmadı. Önümüzdeki günlerde bir kez daha ihaleye çıkacak olan Emniyet Müdürlüğü binasının inşaatının kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz.

SAPANCA TURİZM MERKEZİ:


Bu şehrin misafir odası Sapanca’yı, bu ülkenin en büyük kongre merkezine dönüştürmek mümkün. Arap yatırımcılara tahsisli iki büyük dev turizm arazisi, yıllardır tek bir çivi çakılmamasına rağmen geri alınamadı. O iki otelle birlikte inşa edilecek otellerle, Sapanca, çok büyük uluslararası organizasyonların gerçekleştirilebileceği bir turizm merkezine dönüşebilir.

 ORTAK AKIL: 


Bu şehrin en önemli sorunlarından biri, sorunları konuşarak çözme geleneğinin olmaması. Herkes kendini şehrin akıllısı ve sahibi görüyor. Bunun bir şekilde aşılması ve şehrin sözde değil, gerçekten ortak akılla yönetilmesi gerekiyor. Milletvekillerimiz kendi aralarında ve  şehrin dinamikleriyle ortak aklı hakim kılmalı. Birlikte hareket etmenin ne denli değerli olduğunun farkına varmalılar.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

01

Sakaryalı - Beyefendi bu yazdiklariniz tamamen doğru fakat bunu yapacak yapabilecek vekil maalesef yok yüzde altmış beş oy veren bir şehir alışkın şu anki sistemde yaşamaya bizim Sakarya halkina az bile bak görürsünüz yine bir şey yapmiyacaklar dar sokağın halini bir görün uzun çarşı nin halini görün çark caddesinin halini görün pazar yeri sanki bu saydığım yerlere taşınmış ilk önce bu şehirde adam gibi belediyeyi yöneten yok başkan yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Haziran 23:57


Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?