SAÜ'de Hamza Al döneminden beklentiler

2022, Sakarya için seçim ve atama yılı.

Önce SESOB seçimleri yapıldı. Mevcut Başkan Hasan Alişan dört yıllığına bir kez daha seçildi.

Dün itibariyle Sakarya Üniversitesi (SAÜ) rektörlüğüne atama yapıldı. Mevcut rektör Fatih SAVAŞAN yerine Hamza AL atandı.

Önümüzdeki aylarda SATSO seçimleri var, sonrasında ise şehrimizin ikinci üniversitesi olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi(SUBÜ) rektörlüğünün ataması olacak. Her iki kurumda değişim olacak mı bekleyip göreceğiz.

Ama bugünkü yazım SAÜ rektörlüğünde yaşanılan değişimle ilgili.

Bugünkü yazım, “Hamza Al döneminden beklentiler” ve “Fatih Savaşan döneminin muhasebesi” olmak üzere iki ayrı yazının ilki.

Öncelikle dün itibariyle SAÜ’de başlayan Hamza Al döneminden beklentileri yazalım, geçmiş dönemin muhasebesi ise sonrasında yaparız.

SAÜ’de Hamza Al döneminden beklentiler…

Hamza Al’ın rektör atanması, çok yakın çalışma arkadaşları dışında birçok kişi için aslında sürpriz oldu.

Çok yakın çalışma arkadaşları dışındaki hiç kimse AL’a şans tanımıyordu, rektörlük için başvuru sayısının artırmak için çevresinin ısrarıyla başvurduğunu zannediyordu.

SAÜ, muhafazakâr camia ve özellikle iktidar için öyle sıradan bir üniversite değil.

Onun için SAÜ Rektörlüğü’ne öyle sıradan bir başvuru ile atama yapılmaz.

Çok üst düzey çalışma ve birçok makamın ikna edilmesi gerekir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve dolayısıyla bu dönem devletin üst düzey kadrolarının önemli bir kısmının yolu geçmişte bir şekilde SAÜ ile kesişmiş.

Bu üst düzey kadroların SAÜ ilgileri ise hep var. Geçmişteki Rektör seçimlerinde ve atamalarında bunu net bir şekilde hep gördük,

Hamza Al da bu üst düzey kadroları ikna edebildi ki rektör olarak atandı.

Ben Hamza Al’ı, 2011 yılında, Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM)’ın müdürlüğünden tanıyorum.

Hamza Al ve ekibi o dönemde, şehrin değişik kesimlerinden insanları cuma günleri sabah kahvaltıya davet eder şehirle ilgili projeleri konuşurlardı.

Kahvaltı programlarının birine beni de davet etmişlerdi.

O zaman tanışmıştım kendisini. Daha sonraki süreçte iletişimimiz devam etti.

Bu arada kahvaltı dediğime bakmayın, simit, üçgen peynir ve poşet çaydan oluşuyordu.

Benden önceki hafta, SATSO Başkanını ağırlamışlardı. Sonraki hafta ise MARKA Kalkınma ajansının direktörü konukları olacaktı.

SESAM’ın koridorun sonundaki küçük sayılabilecek odası, İİBF’nin dekanı tarafından boşaltılınca çok üzülmüştüm.

O dönemin rektörü Muzaffer Elmas’ın, İİBF’nin o zamanki Dekanı Salih Şimşek’ten yana tavır aldığını, merkeze sahip çıkmadığını görünce “Dekana Bak” diye de bu haberi manşetten girmiştim.

O toplantılarda şehirle ilgili projeler ve bunların yapılabilirliği tartışılıyordu.

Al, izleyen dönemde, dekan ve Büyükşehir Belediye Başkanı danışmanlıklarında bulundu.

Al için merkez müdürlüğü ve başkan danışmanlığı şehri tanıması ve sorunları gözlemlemesi açısından önemli bir avantaj olabilir.

Dekanlık dönemleri Al için önemli dezavantajları da beraberinde getiriyor.

Rektör Al’ın dekanlığının son üç yılı, Fatih Savaşan’ın rektörlüğü dönemindeydi.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim, Savaşan döneminde açılan soruşturmalar çok konuşuldu.

Rektör Al’a, o dönemde, 3 yıl içerisinde tam 16 soruşturma açılması ise bir rekordu. Bunların hiçbirinden bir şey çıkmadı.

Memuriyet için bir soruşturma açılması başlı başına bir sıkıntı iken tam 16 soruşturma ise tam bir psikolojik savaştı.

Rektör Al, bu psikolojik savaşı başarıyla kazandı ve daha sonrada İstanbul Üniversitesi’ne geçti.

Bu yeni dönem ise Rektör Al için de, SAÜ için de yeni dönem.

Veya öyle olmalı.

Eğer Rektör Al, bu dönemi bir rövanş olarak görürse, o zaman sadece psikolojik savaşın devamı olur.

Al, geçmişe takılmamalı. Bu şu demek değil tabi ki geçmişte yapılan yanlışlar ortaya konmalı. Ama Hamza Al’ın temel amacı önceki dönemi sorgulamak olmamalı.

Kavgalarla, şehir de, SAÜ de çok yoruldu.

Ve bu kavgalar Savaşan’ın döneminin bitmesine neden oldu.

Yeni Rektör Al, yeni dönemi planlarken bunları iyi düşünmeli.

Bu arada yaklaşık bir yıl sonra seçim var.

Siyasi dengeler ve denklem değişirse kavgacı ve geçmişte kalmış bir rektörü kimse tutmaz.

SAÜ’de bir Mehmet Durman dönemi yaşandı.

Mehmet Durman, aslında SAÜ’nün genel akademik profiline çok uymasa da kişiliğiyle, ilişkileriyle ve akademik çalışmaları öncelemesiyle SAÜ tarihinde önemli iz bıraktı.

Rektör Al’ın önünde 4 yılı var gibi görünüyor. Aslında bir yılı var.

Eğer bu bir yılında, parti veya tarikat militanlığı yerine hem üniversiteye hem de şehre katkısı olacak doğru işleri yaparsa, siyasi denklem, önümüzdeki dönem nasıl oluşursa oluşsun dönemini tamamlar.

Şunu çok iyi biliyorum.

Rektör Al’ın işi hiç de kolay değil.  

Bu bayram Rektör Al için çok zor geçmiştir. Tüm eski dostları, akrabaları, tanıdıkları hatta toplantılarda tokalaştıkları bile bayram için aramıştır.

Rektör Al ile bir şekilde yolu kesişmiş kim varsa, hatta Rektör Al’ın sıkıntılı günlerinde bırakın destek olmayı diğer tarafları desteleyenler bile şimdilerde sosyal medyada methiyeler düzmeye başladı.

Dedim ya Rektör Al’ın işi çok zor.

Bugünlerde makam akbabaları çevresini şimdiden sarmaya başlamıştır.

Her dönem her göreve talip olanlar, Rektör Al’ın kıramayacağı dostlarını araya koymaya başlamıştır.

Rektör Al bugünlerde döneminin nasıl geçeceğine karar vereceği bir aşamada olmalı.

Rektör Al, etrafını kuşatan eski yöneticileri (üniversiteden veya diğer kurumlardan) bir yerlere getirerek birilerinin döneminin devamı olacak, ya da yeni yüzlerle yepyeni ekiplerle, yıllar sonra bile konuşulan Hamza Al dönemi olacak.

Dediğim gibi aslında Rektör Al’ın bir yılı var.

Bu bir yılın ve dolaysıyla Rektör Al’ın döneminin nasıl geçeceği ve ileride nasıl anılacağı yapacağı atamalar belirleyecek.

Rektör Al, makam akbabalarına veya kıramadığı dostlarına teslim olup ilişki odaklı atamalar yaparsa hem SAÜ ‘ye hem de şehre yazık olur.

Rektör Al’ın ferasetini, dirayetini ve derslerini verdiği yöneticilik konusunda yeterliliğini hep birlikte göreceğiz.

Yoksa Rektör Al’ın dönemi bitince, ya da görevden alınınca, biz hala SAÜ’de bir Mehmet Durman dönemi vardı diye yazılar yazarız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

06

Mehmet - Yazdıklarınız ile kalitesiz ve korkaklığınızın tescilini yapmış oluyorsunuz.

* Önce gerçek isimlerinizle yazın ki iddialarınızın gerçekliğinin arkasında dimdik durmalısınız.

* İddialarınızla ilgili devletin ilgili mercilerine dosyalarınızı teslim etmeniz gerekir. Nasılsa değerli Kardeşimin yetkisi de an itibari ile bulunmamaktadır.

* Sayın Sezai ve yorumcular kin ve düşmanlıklarının haricinde elle tutulan dedikodudan başka bir gerçeklikleri maalesef bulunmamaktadır... ( Hastalıklı yapının en net Sakarya medyasında ki hali).

* Bilimsel ve Akademik manada telaffuz ettiklerinizin çoğu hayırda Fatih Hocanın arkasında nal toplar, zulüm de ise Fatih hoca methettiğiniz 28 Şubatçıların arkasında nal toplar.

* Sayın Sezai değerli Hocam hakkında yazdığınız tüm yazılarda ithamlarınız bulunmaktadır. Fatih Hocanı üniversitede ve Sakarya'da hiç mi iyi bir icraati olmadı...

* Şu soruma sayın Sezai ve meslektaşlarının dürüştçe cevaplamasını ve köşelerinde yazmalarını bekliyorum...

???: Sakarya Üniversitesi yerleşkelerinde ve kullanım alanlarında Fatih Hoca tarafından elinizden alınıp üniversite bütçesine aktarılan arpalıkları da yazar mısınız? Sizde bu sülüklerden misiniz satın Sezai!!!

( Not: Sakaryalı değilim ama; orda dönen dolapları ve sülükleri 2018 yılından beri biliyorum... Fatih Hoca benim savunmama veya övgüme ihtiyacı yoktur.)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 20:38
05

Adaletvebilim - Öncelikle yeni rektör Hamza Al ı tebrik ediyorum. Umarım önceki yönetimin yaptığı haksızlıklarla adaletsizliklerle, kadro vermediği, yıllarca zulmettiği akademik personelin hakkını arar, sorar ve gerekeni yapar.

Adaletle yönetilen bilimle anılan bir üniversite olması dileğiyle.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:08
04

Metin - Rektör hocanın kızı İstanbul'da özel bir üniversitede beslenme ve diyetetik okurken, Kıbrıs'ta yine özel olan bir üniversitenin tıp fakültesine geçiş yapmis. Ordan da sau tıpa geçmis.Yakında doktor olacakmış. Duyumlar böyle.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 12 Temmuz 00:59
03

Hesap Günü - Rektör ve yardımcıları ve genel sekreter bayramlarda kendilerine tahsis edilen araçlarla memleketlerine gittilermi gitmedilermi ..araç takipleri incelenmeli ..yakıtları devletin hazinesinden mi ödendi bakılmalı mutlaka ..iktisadi işletmeye..hazineden ne kadar para harcandı ..ne kadar malzeme kullanıldı..personel giderleri nereden karşılandı..ayrıca çalıştırılan personeller kimlerin yakınları tespit edilmeli..

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 10 Temmuz 21:24
02

Sakarya Sakarya - Eski ve rektör ve ekibinin yaptığı tüm işler sorgulanmalı..yaptığı hukuksuzluklarda kamuoyuyla paylaşılmalı..hatta savcılığa suç duyurusunda bulunulmalı..yeni atanan rektör bey mutlaka sorgulama ve inceleme yaptırmalı. Ki kamuoyuna örnek olsun..kendi şirketleri olsa acaba böyle bir yönetim yaparlarmıydı.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 10 Temmuz 21:20
01

Adalet - Sezai Bey Çok Güzel Analizler ve tespitler yapmışsınız..peki şunu sormak istiyorum ..giden zalim ekipten yaptıklarıyla işgili hiçmi hesap sorulmayacak ..yaptıkları haksızlıklar ..yanlarınamı kalacak..bence öyle bir hesap sorulmalı ki ..devletin hazinenin geriye dönük dört yılının kaybının bedeli bunlardan alınmalı ki..bir daha ki gelecek olan kötü niyetli yönetimlerede ders niteliğinde olmalı..haksızca görevden alınanlara iadei itibar mutlaka yapılmalıdır..

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 10 Temmuz 21:14


Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?