Kimler SAÜ'de Rektör olmak istiyor?

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan'ın görev süresi 15 Temmuz'da dolacak. Yeni Rektör'ün atanmasına 2 aydan az bir zaman kala, SAÜ Rektörlük yarışını  3 ayrı başlık altında yorumlamaya çalıştım. Yazının altına yorumlarınızı bekliyorum: 

SAÜ’nün 30 yılı  


2022, Sakarya’nın önemli kurum ve kuruluşları için seçim veya atamaların yapılacağı bir yıl olacak.

Yılın ilk aylarında SESOB’a bağlı odaların ve sonrasından Birliğin seçimleri tamamlandı. 32 yıldır SESOB başkanlığını yürüten Hasan Aişan  dört yıllığına bir kez daha başkanlık koltuğuna oturdu.

Şimdi önümüzde 15 Temmuz da görev süresi tamamlanacak olan SAÜ rektörlüğünün ataması var.

Eylül ayında da şehrimizin diğer üniversitesi olan SUBÜ’nün rektörlüğünün ataması yapılacak.

Ekim ise SATSO’nun meslek komite seçimleri ve sonrasında da başkanlık seçimleri yapılacak.

Her bir seçim ve atama süreci için detaylı rapor planlıyorum.

İlki, iki aydan daha az bir süre kalan SAÜ Rektörlük atamasıyla ilgili…

SAÜ şehrimizin gözbebeği. Şehrimize yön vermesi gereken en önemli kurumumuz.

SAÜ’nün gelişimini kurulduğu günden beri yakinen takip etmeye çalışıyorum…

Bir dönem de öğrenciliğim-yüksek lisans- oldu… Ara ara da okutman olarak görev aldım…

Kurucu rektör Prof. Dr. Ramazan Evren ve sonrasında atanan Prof. Dr. İsmail Çallı dönemleri SAÜ için kuruluş dönemleriydi. Kampüs adeta şantiye gidiydi. Özellikle de İsmail Çallı döneminde binaların önemli kısmı tamamlandı. Çallı dönemi ülkemizde 28 Şubat sürecinin yaşandığı bir dönemdi.

O günlerde kamu kurumlarında ve özellikle üniversitelerde “irtica”ya karşı mücadele adına, bugün FETÖ olarak bilinen yapı dışındaki tüm cemaatlere ve dini yapılara yakınlığı olan memur ve öğretim elemanları sıkıntılı günler yaşamıştı. Çallı döneminde ülkücülere yakınlığı ile bilinen Genel Sekreter Zafer Demir’in adı çok öne çıkıyordu.

Prof. Çallı’nın iki dönemi sonrasında, yardımcısı olan Prof. Dr. Mehmet Durman dönemi yaşandı.

Prof. Dr. Durman dönemine üniversite için kurumsallaşmanın yaşandığı dönem diyebilirim. Kalite çalışmaları ve ödülleri ön plandaydı. Üniversite bu dönemde yayınlarla ve kalite çalışmalarıyla adını duyuruyordu. Hatta bir ara Türkiye’de Avrupa’ya en çok öğrenci ve hoca gönderen üniversiteydi.  

Mehmet Durman, iki dönem (4+4) SAÜ rektörlüğü yaptıktan sonra bir dönem Bilgi Üniversitesi rektörlüğü daha sonrada halen Beykoz Üniversitesi rektörlüğü yapıyor. Durman dönemi SAÜ için bilimin ve kalitenin öne çıktığı dönem olarak bilinecek.

Prof. Dr. Durman’dan sonra, yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Elmas dönemi başladı.

Muzaffer Elmas, Durman Hocanın ekibinde kritik görevleri yürütmüştü. Elmas, bir öndeki dönemde yapılan çalışmaları daha da ileriye taşıdı ve SAÜ’ye kalite alanında Avrupa’da büyük ödüller kazandırdı.

Elmas’ı ilk döneminde, Beton Operasyonu adıyla bilinen bir operasyonla görevden uzaklaştırma kalkıştılar. Başarılı olamadılar. Elmas’ın ikinci döneminde ise 15 Temmuz hain darbe kalkışması yaşandı.

Hain darbe kalkışmasının kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün SAÜ’de çalışıyor olması SAÜ için büyük talihsizlikti. 15 Temmuz hain kalkışma dönemi ülkemiz için zor günlerdi ama SAÜ için daha da zordu. Elmas bu dönemi başarıyla yönetti.

Buradaki başarısı onu Türkiye’deki tüm üniversitelere kalite anlamında yön vermesi için kurulan Yüksek Öğretim Kalite Kurulu(YÖKAK) Başkanlığına taşıdı. Elmas, SAÜ rektörlüğünde görev süresini tamamlamadan Şubat 2018’de YÖKAK Başkanlığına atandı. Halen Kocaeli’de özel bir üniversitede rektör.

15 Temmuz 2018 tarihinde, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne aslen Tokatlı olan Prof. Dr. Fatih Savaşan atandı.

Atanmasında dönemin YÖK Başkanın Tokatlı olmasının katkısı olduğu o dönemde çok konuşuldu. Atamanın daha ilk gününde hatta ilk saatlerinde üniversitenin o dönemde genel sekreteri olan Reyhan Yıldırım’ı görevden alma üslupları gündem oldu.

 Aslında genel sekreterlikle ilgili ilk dakikalarında yaşanılanlar sonrası içinde ipucu veriyordu. Sonrasında seri şekilde görevden almalar ve soruşturmalar izledi. Hatta bir ara özellikle Sakaryalılar’a karşı bilinçli operasyonlar yapıldığı yönünde haberler/yazılar çıktı.

Bu dönemde özellikle SBF Dekanıyla yaşanılanlar dönemi özetler nitelikteydi. Savaşan SAÜ’ye Rektör olarak atandığında Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) dekanlığını Prof. Dr. Hamza Al yürütüyordu. Al, Sakarya  Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı Zeki Toçoğlu’nun da danışmanlığını yapıyordu.

Al, aslında üniversite hocalarının Adalet ve Kalkınma Partisinden uzak durduğu 2002 yılında, Siyaset Akademisinde ders verdiği için soruşturma geçirecek kadar da partili bir isimdi. Al’a, dekanlık yaptığı 3 yıl içerisinde rekor sayılabilecek sayıda, tam 16 soruşturma açıldı. Al, açılan bu 16 soruşturmanın tümünden beraat etti ve daha sonrada  İstanbul Üniversitesi’ne geçti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a fahri doktora ünvannın verilmesinin organizasyonunu da Hamza Al gerçekleştirmişti.

Prof. Dr. Savaşan döneminde, kızını Kıbrıs’taki özel bir üniversiteden SAÜ’ye özel öğrenci olarak getirmesi, öğretim elemanlarına açılan soruşturmalar, kantincilerle yaşanılan kavgalar, aynı kampüsü paylaşan iki rektörlüğün tabela kavgaları gibi olaylar öne çıktı.

Son hafta düzenlenen ve üniversite öğrencileri tarafından sosyal medyada çokça eleştirilen SAÜFEST ile yine gündemdeydi.

Yeni dönem için artık iki aydan daha az bir süre var.

Son dönemde yapılan rektör atamalarının çoğunda rektörler ikinci dönem atanmadı. En son yapılan atamada, Yalova Üniversitesi rektörlüğünü yürüten ve SAÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Suat Cebeci’de tek dönem görev yapabildi.

Tek dönem temayülünün öne çıkması nedeniyle SAÜ Rektörlüğü için çok fazla adayın girişimde bulunacağı tahmin ediliyor.

Yalova Üniversitesi Rektörlüğü için 60’dan fazla adayın olması SAÜ Rektörlüğü için 100 üzerinde aday olacağı yorumlarına neden oluyor.

Rektörlük için adı geçenler


Prof. Dr. Fatih Savaşan, mevcut rektör bir dönem daha rektörlük yapmak istediği biliniyor. Döneminde çeşitli polemik konuları nedeniyle tepki alsa da Prof. Dr. Savaşan yeniden atanmak için girişimlerde bulunan adaylardan biri. 2018’lerde YÖK’te çok etkili olan ama son dönemde iyice gücünü yitiren Cihannüma teşkilatının adayı olan Prof. Dr. Savaşan, SAÜFEST’te getirdiği siyasetçilerin rektörlük sürecinde kendisine destek vermesini bekliyor olabilir. Özellikle Bilal Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın programa katılması Prof. Dr. Savaşan için moral kaynağı olabilir. Son girişimlerinin ne kadar işe yarayacağını bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Ali Taş, üniversite eğitimi ve akademisyenliği SAÜ’de geçiren ve ülkücü camianın önde gelen isimlerinden biri. Halen İzmir Bakırçay Üniversitesinde dekanlık yapan Prof. Dr. Taş, Sakarya Ülkü Ocakları Başkanlığı dahil ülkücü camiada bir çok görevler yaptı. MHP Genel Merkeze ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül’e çok yakın bir isim olan Prof. Dr. Taş, en ciddi adaylardan biri. SAÜ öğretim üyelerinden olan, ülkücü camianın ağabey dediği ve MHP Genel merkezinde çok ciddi ağırlığı olduğu bilinen Dr. Adnan Doğruyol’un da Prof. Dr. Ali Taş için girişimde bulunacağı söyleniyor. Prof. Dr. Ali Taş, yaklaşık altı ay önce bir dönem MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Danışmanlığını yapan Prof. Dr. Recai Coşkun’un görev yaptığı İzmir Bakırçay Üniversitesine geçti ve şimdi orada dekanlık yapıyor.

Prof. Dr. Şakir Görmüş, aslında mevcut rektör Prof. Dr. Savaşan’ın ekibindendi. “Ekibinden di” diyorum çünkü rektör Prof. Dr. Savaşan, 2018’de rektör olarak atandıktan sonra yaptığı ilk atamalardan biri de Prof. Dr. Görmüş’ün Teknokent müdürlüğüydü. O dönemde Teknokent yönetim kurulu üyesi olan SATSO Yönetiminin bu atamadan haberinin dahi olmadığı gündeme gelmişti. Hatta Prof. Dr. Görmüş’ün profesörlük ataması mahkemelik olmuş, profesörlük ünvanlı elinden alınmış sonra süreç yeniden yaşanmıştı. Bu süreçlerde Rektör Prof. Dr. Savaşan, Prof. Dr. Görmüş’e destek vermişti. Prof. Dr. Şakir Görmüş halen Teknokent müdürlüğünü yürütmekle birlikte, kadrosunu Marmara Üniversitesi’ne aldırmak üzere olduğu konuşuluyor. Prof. Dr. Görmüş’ün özellikle iktidardaki birçok siyasetçiyle çok yakın iletişimi olduğu biliniyor. Prof. Dr. Görmüş öne çıkan rektör adaylarından biri.

Prof. Dr. Bünyamin Bezci, SAÜ Rektörlüğüne adaylığı ilk konuşulanlardan biri. Prof. Dr. Bezci, bir dönem Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu’nunda danışmanlığını yapmıştı. Sosyal medyadaki bazı paylaşımları şehirde tartışmalara neden olsa da şehirde karşılığı var. Hendekli olması kendisi için önemli avantaj. Prof. Dr. Bezci’nin, SETA Genel Koordinatörü, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi de olan Sabah yazarı Prof. Dr. Burhanettin Duran ile çok yakın dostluğu biliniyor. Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran, daha bir ay önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan yardımcılığına atandığını da not etmekte fayda var.

Prof. Dr. Tahsin Engin, yaklaşık 25 yıl SAÜ’de öğretim üyeliği ve Prof. Dr. Elmas’ın Rektörlük dönemlerinde de başarılı Teknokent Müdürlüğü yaptı. Müdürlük yaptığı dönemde, SAÜ Teknokenti başarılarıyla öne çıktı ve Türkiye sıralamasında üst sıralarda yer bulabiliyordu. Prof. Dr. Engin, Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ Teknokent Müdürlüğünden alındıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesinin ortak kuruluşu olan Dijitalpark Teknokent Müdürlüğüne atandı. Bu aybaşında İTÜ’ye geçen Prof. Dr. Engin, Türkiye’nin yerli otomobili TOGG için hazırlanan projenin koordinatörlüğünü de yürüttü. Prof. Dr. Engin’in, özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile çok yakın çalıştığı biliniyor.

Prof. Dr. Haluk Selvi, Menzil grubuna yakınlığı ile bilinen Semerkant TV’de uzun dönem “Tarih Ne Söyler” diye bir program yaptı. Menzil grubu içerisinde ağırlığı olduğu konuşuluyor. Prof. Dr. Selvi’nin, menzil grubunun adayı olarak öne çıkması bekleniyor. SAÜ Rektörlüğü bir nevi menzil grubun ağırlığını da göstermiş olacak.

Prof. Dr. Şafak Narbay, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2019 yılında Rektör Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ Hukuk Fakültesine getirildi. Daha sonra da Hukuk Fakültesine dekan yapıldı. Prof. Dr. Savaşan’ın döneminde yürütülen soruşturmalarının baş aktörüydü. Daha sonra aralarında ciddi sorunların olduğu konuşulmaya başlandı. Menzil grubuna yakın olduğu biliniyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a yakın olduğu hatta Şentop’un SAÜFEST’te katılımın kendisi tarafından sağlandığı konuşuldu. Menzil grubundan diğer rektör adayının tarihçi Prof. Dr. Haluk Selvi’nin de olduğu düşünülürse, Prof. Dr. Narbay siyasi bağlantılarıyla rektör olmak için uğraş vermek zorunda kalacak.

Prof. Dr. Sevdegül Aydın Mungan, Ak parti kurucu kadrolarının, Ak parti öncesi kurduğu Fazilet partisinden iki dönem Sakarya milletvekilliği yapan Nezir Aydın’ın kızı olan Prof. Dr. Mungan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığı yürüttüğü KADEM’de bir dönem Trabzon temsilciği yaptı ve Sümeyye Erdoğan ile yakın çalıştı. Prof. Dr. Mungan, bugünlerde, SAÜ Rektörlüğü için Sakarya Valisi dahil bir çok kurumu ziyaret ediyor. Eski Milletvekili Nezir Aydın’ın Trabzonlu olduğu da göz önüne alındığında, Prof. Dr. Mungan’a şehirde ağırlığı bilinen Trabzonlular lobisinin destek vermesi bekleniyor. Milli Görüş camiasının eski ağır toplarının Prof. Dr. Mungan’ın SAÜ Rektörlüğü için devreye girebilecekleri konuşuluyor.

Prof. Dr. Ramazan Mustu, 2002’den 2018’e kadar SAÜ İlahiyat fakültesinde çalışmakla birlikte halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığını yürütüyor. Bir dönem Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığını da yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın çok yakın çalışma arkadaşı. Yalova Üniversitesinde görüldüğü üzere son dönem rektör atamaların Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlahiyat Fakültesi kökenli adayları tercih ediyor. İlahiyat kökenli olması, SAÜ’de uzun yıllar çalışmış olması, Diyanet İşleri Başkanının çok yakın çalışma arkadaşı olması Prof. Dr. Muslu’nun en önemli artıları.

Prof. Dr. Hasan Sağlam, SAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi, 2017 yılı sonuna kadar yaklaşık üç buçuk yıl ilimizde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Sağlıkla ilgili hemen her atamada ismi geçiyor. Sağlık ve  Eğitim gönülleri dernekleriyle Afrika ülkelerinde yaptığı çalışmalarla adını duyurdu. Prof. Dr. Sağlam’ın rektörlükle ilgili bir talebi olmasa bile bu konunun her konuşulduğu ortamda adı mutlaka anılıyor.

Prof. Dr. Kadir Ardıç, SAÜ İşletme fakültesi öğretim üyesi olmakla birlikte halen Kırgızistan’da görev yapıyor. Prof. Dr. Elmas’ın Rektörlük döneminde önce genel sekreterlik daha sonrada Rektör Yardımcılığı görevinde bulundu. Özellikle genel sekreterliğe Hakyol cemaati tarafından getirildiği ve 28 Şubat mağduriyetinin rövanşının olarak yorumlandı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi kritik dönemlerde yaptığı genel sekreterlik görevinde, üslubu bir dönemin güçlü genel sekreteri Zafer Demir’e çok benzetildi. Zafer Demir’in genel sekreterlik yaptığı 28 Şubat döneminde Prof. Dr. Ardıç, SAÜ’den Tokat Üniversitesine geçmek zorunda kalmıştı. Bu arada Prof. Dr. Ardıç’ın Tokat Üniversitesi’ne geçişinde o dönemde SAÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Çallı’nın çok yardımcı olduğu konuşuluyordu. Prof. Dr. Ardıç da, Prof. Dr. Çallı gibi Sakaryalı ve Balkan kökenli bir aileden geliyor. Prof. Dr. Ardıç’ın Kırgızistan’dan sürece ne kadar dahil olabileceğini bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, SAÜ İşletme Fakültesinde Prof. Dr. Elmas’ın rektörlük yaptığı dönemde uzun süre dekanlık yaptı. Bir önceki dönemde de rektörlük için başvuruda bulunmuştu. Ülkücü camiaya yakınlığı ile biliniyor. Ülkücü camiada, Prof. Dr. Ali Taş’ın rektör adayı olduğu yerde kendisi şans tanınmıyor. Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ İşletme Fakültesine dekan olarak tekrar atanmayınca, Muhasebe ve Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUFAM)’ı kurdu ve halen bu merkezinde müdürlüğünü yürütüyor.

Prof. Dr. Orhan Torkul, halen SAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi olarak devam ediyor. Prof. Dr. Suat Cebeci’nin Yalova Üniversitesi Rektörlük yaptığı dönemde bir ara rektör yardımcılığı yaptı. Prof. Dr. Savaşan’ın Rektör olarak atandığı Temmuz 2018’de Prof. Dr. Torkul’un atanacağına kesin gözüyle bakılıyordu ama olmadı. Alanında çok başarılı çalışmalarıyla tanınıyor. Prof. Dr. Torkul, Sakaryalı ve Balkan göçmeni bir aileden geliyor.

Kimler belirleyici olur?


En başta da belirtmiştim, Yalova Üniversitesi rektörlüğüne 60 adaydan fazla kişi başvuruda bulunmuştu. Bende bugünlerde adaylığı çok konuşulan ya da bu konuda girişimlerde bulunan bazı isimleri paylaşmaya çalıştım. Adaylar arttıkça bu konuda sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Ama şunu da eklemeyelim, SAÜ Rektörlük atamasında bazı güç merkezlerini de değerlendirmek gerekir. Bunların başında hiç kuşkusuz Sakaryalı olan ve hemen her hafta sonunu Sakarya’da geçiren Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay var.

Ergün Atalay’ın Cumhurbaşkanına çok yakın olduğu biliniyor. Şehir merkezinde yer alan Sakarya Atatürk Stadı TOKİ’ye devredilmişti ve TOKİ’de o arazi karşılığı bugünkü stadı yapmıştı. O arazi de ihale yoluyla satılmıştı. Sakarya Mitingi öncesi Ergün Atalay’ın Cumhurbaşkanına ricasıyla o alanın millet parkına dönüştürüldüğü konuşulmuştu.

Bugün millet bahçesi olarak bilinen şehir merkezinde o harika park Atalay’ın ricasıyla olduğu kabul edilirse Atalay’ın şehrindeki Üniversitenin rektörlük için ricasının da kırılmayacağı düşünülebilir.

Atalay’ın, Prof. Dr. Savaşan’a rektörlük ataması sonrası “Hayırlı Olsun Ziyaretine” gitmediğini de belirteyim. Bu arada yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının da bir dönem Atalay’ın danışmanlığını yaptığını bir kenara not etmekte fayda var.

Yeri gelmişken, her gittiğimde emeği geçenlere teşekkür ettiğim, Milet Bahçesinin adının “Ergün Atalay Millet Bahçesi” olarak değiştirilesini öneriyorum. Gerçekten şehir çok güzel bir pak kazandı ve bunda da Atalay’ın emeği çok. Atalay bu şehir için bir değer.

Bir diğer önemli isim ise, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz. Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma ekibinde yer alıyor. 2023’te bir seçim olduğu düşünülürse Yavuz’un şehirdeki tüm kurumlar arasında uyumu önemseyecek. Uyumsuz ve şehirle kavgalı birinin rektör olmasını istemez. SAÜ Rektörlüğü içinde Yavuz’unda devreye girebileceği düşünülmeli.

Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, parti teşkilatları tarafından çok sevilen ve yeni dönemde de listede olmasına kesin gözüyle bakılan bir isim.  Atabek’in şehirle ilgili hemen tüm gelişmelerde katkı sağlamaya çalıştığı biliniyor. Genel Merkezde ağırlığı olan Atabek’in süreçte yer almayacağını düşünmek çok iyimserlik olur.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kendisiyle koordineli çalışacak bir rektör tercih etmesi doğal. Yüce,  istemesi durumunda SAÜ Rektörünün atanmasında belirleyici olabilir.

Duran Ailesi, özellikle Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma ekibinde yer alan Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın eski çalıştığı ve çokça dostlarının bulunduğu kurum olan SAÜ’ye duyarsız kalmayacağı düşünülüyor. Hemen her fırsatta Sakarya’ya gelen ve şehrin hemen her sorunuyla ilgilenmeye çalışan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran da düşünüldüğünde Duran Ailesi önemli bir güç merkezi olarak öne çıkıyor.

Cemaatler, 2023 seçim yılı. Seçime sadece bir yıl var, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu seçimlere çok önem veriyor. Cemaatler güçlerini seçim kozu olarak kullanmaları durumunda SAÜ Rektörlüğünde belirleyici olabilirler. Ama son dönemdeki atamalar göz önüne alındığında Erdoğan’ın cemaatlere fazlaca pirim vermediği görülüyor. Hatta bir ara YÖK camiasında çok etkili olan Cihannüma’nın bile artık hiçbir ağırlığı yok. Kendine yakın olan birçok rektör tekrar atanamadı. Bir dönem SAÜ’de ağırlığı olan Hakyol Cemaatinin de artık eski gücünün olmadığı biliniyor.

Evet uzun oldu biliyorum ama bu bir şehir için önemli bir kırılma ataması.

SAÜ bu şehrin göz bebeği. Günlük kısır çekişmelerden uzak, şehirle, şehrin diğer kurumlarıyla, bilimle ve çalışma arkadaşlarıyla barışık vizyoner bir rektör önce SAÜ’ye, sonra şehre çok ciddi katkı sağlar.

 O yüzden bu kadar uzun yazdım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Matur - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

15

Andersen - Bence Saü Rektörü sülüman mercümek olmalı

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Mayıs 09:01
14

Sefer Sayılı - Bir ak partili olarak Ali Taş diyorum. Gerisi koltuk sevdalısı. Ali Hoca 3 yıl dersime girdi. Gerçekten delikanli ve kimseye minnet etmeyen biri

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 27 Mayıs 19:27
13

Üzgün Demokrat - Bir Rektör adayının bilimsel yeterliliğinden çok, ona yakın buna yakın diye konuşulması ne kadar acı...

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 26 Mayıs 17:07
11

Saü'lü - Yazıya bakıldığında mevcut rektörü sevmediginiz açık belli oluyor. Böyle çalışmaları magazin bölümünde yazarsanız daha uygun olur. Üniversite açısından ise kampüs hakkında hiçbir bilgiye sahip degilsiniz.

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 25 Mayıs 18:02
10

Öğretmen Öğrenci - Sayın Prof. Dr. Haluk Selvi iyiliği, eğitimciliği ve görüşleri ile menzilin değil insanlığın temsilcisidir. Rektör ve hatta her alanda yönetici olmayı en çok hak eden isimlerdendir. Ancak biliyoruz ki hak eden, hizmet eden değil uşaklık eden destek gören rektör olacak.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 16:54
09

Vatandaş Sakaryalı - Büyükşehir belediye başkanıni,cemaatleri ve Ali İhsan Yavuz bunları geçin artık.eski rektör Mehmet durman geri dondurulmeli.yada Hasan sağlam rektör olmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 14:37
08

Ülkücü Rektör - Yaklaşan 2023 seçimleri öncesi bu atama gerçekten çok kritik olacak. Özellikle cumhur ittifakında neredeyse her yerde yok sayılan ülkücülere artık bir jest yapılması açısından hem ülkücü camianın sevdiği değer verdiği hem de taraflı tarafsız herkesin sevgisini saygısını kazanmış olan Prof Dr Ali TAŞ çok yerinde bir isim olacak. Şüphesiz saydığınız tüm isimler mutlaka alanında önemli isimlerdir ama ülkücüler bir çok yönden rahatsız ve artık ittifakın içinde daha çok ağırlıklarının olduğu günleri iple çekiyorlar. Biz çok fedakarlık yaptık şimdi sıra Ak partide...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 25 Mayıs 13:21
07

Ahhhah - Ne hallere düştük... Seçim yapilan özgür demokratik üniversitelerden... Birilerine biat etmek zorunda olan üniversitelere... Çok acı...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 12:56
06

Striker - Bunlar, bilim üretecekler ha..!

Siyasete tarikata bulaşmamış, ülke çıkarı düşünecek bir kişi bile yok aralarında. Bu payeleride sanırım o, odakların yardımı ile almışlardır. Yazık ülkemde yüksek eğitim olmuş '' alçak eğitim'' 20 senede olan gelişme..?????

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 11:04
05

Objektif - Yazınızı dikkatlice okudum. Hem sizin yazınızdan hem de gündemi sıkı takip eden biri olarak şunu söyleyebilirim; Fatih SAVAŞAN döneminde SAÜ'de elle tutulur bir hizmet ne gördüm, ne okudum, ne de duydum.

Var olan sistemi yürütmekte bile sıkıntılı uygulamaları oldu. Umarım önceki dönem rektörler gibi iz birakan bir aday SAÜ'ye rektör olur.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 25 Mayıs 09:51
04

Sakarya 54 - şu anki yönetim haricinde her aday kıymetlidir..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 25 Mayıs 08:50
03

Halim Tatar - Prf. Dr. Mehmet Ali Yalçın en güçlü aday.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 00:02
02

Kamil Dimdik - Şimdiki yöneticiler için istek yapabiliyor muyuz?

İstek Parçamız: Kiraz Aldım Dikmenden;

Nakaratı ise;

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi?

Sen bu işin sonunu düşünmedin mi?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 22:52
01

Rektöraranıyor2yıldır - Yazılanları dikkatli bir şekilde okuyunca siyasete cemaate bulaşmamış sadece liyakati ile bu görevi hakedecek her kesime eşit mesafede duracak Sakarya Üniversitesini tekrar o eski günlerine döndürecek asistanları bir cemaatten bir partiden seçmeye izin vermeyecek , odası her gün çeşitli cemaatlerin arka bahçesi olmayacak cemaatlerden izin almadan karar verebilecek , aklı vicdanı hür bir rektör aranıyor

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 12:00


Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?