Encümen üyesinden Kaynarca Belediyesi ile ilginç iddialar

Kaynarca Belediye Meclisi üyesi ve geçen dönem Encümen Üyesi olan Saadet Partisi İlçe Başkanı Mustafa Tan, Encümen ve Denetim Komisyonu üyeliği sırasında tespit ettiği yanlışları Kaynarcahaber.com'a yazılı bir açıklamayla bildirdi. Tan'ın Kaynarca Belediyesi'nin 2021 yılı faaliyetlerine ve son dönem Encümen çalışmalarına ilişkin açıklaması şöyle:

ENCÜMEN TOPLANTILARI NEDEN YAPILMADI?

1. Son 4 haftadır Encümen toplantıları neden yapılmıyor? 5393 sayılı Belediye Kanununun Encümen toplantısı başlıklı 35 inci maddesinde “ Belediye encümeni, haftada birden az olmamak üzere önceden belirlenen gün ve saatte toplanır” hükmü bulunmaktadır. Son bir yıldır yasalara ve eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı gördüğümüz encümen kararlarına imza atmıyor ve şerh düşüyoruz. Bu tutumumuz Sayın Belediye Başkanımızı o kadar rahatsız etmiş ki açıkça yasal zorunluluk olmasına rağmen Belediye Encümenini toplamıyor. Ancak hem Sayın Belediye Başkanımız hem de halkımız bilsin ki, adalet için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Milli Görüşün en temel düsturlarından olan “hayra motor, şerre fren” olmaya devam edeceğiz.

2. İkinci olarak Denetim Komisyonundaki çalışmalarımızla ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum:

EVRAK VERMEDİLER, FOTOĞRAF ÇEKTİRMEDİLER 

a. Öncelikle denetim komisyonunda bulunan arkadaşlarımız sağlıklı bir denetim olmaması için çok gayret gösterdiler. Önemli bulduğumuz hiçbir evrakın bir örneğini almamıza veya fotoğrafını dahi çekmemize müsaade etmediler. Bu durum da komisyon görevini yapamamıştır. Bu nedenle bende denetim raporuna şerh düşmek zorunda kaldım. Keşke devlet sırları da bu kadar korunsa!

BİR YILDA TEK BİR İHALE YAPILDI 

b. 1 yıl boyunca yapılan satın almaların sadece 1 tanesi – akaryakıt alımı-açık ihale yöntemiyle yapılmıştır. Diğer tüm alımlar 3 teklif alınarak doğrudan temin yöntemiyle alınmıştır. 3 teklifin de nasıl alındığını zaten hepimiz biliyoruz. 4734 sayılı Kamu İhale yasasına göre bir kurumun satın almalarının maksimum %10’u doğrudan temin ve pazarlık usulüyle alınabilir. Bu oranın üstüne ancak bakanlığın izniyle çıkılabilir. Ancak ihale yasasının bu kuralı çiğnenerek ısrarla doğrudan teminle satın almalar yapılmıştır.

İŞLER PARÇALARA BÖLÜNÜREK DOĞRUDAN TEMİNLE ALINDI 

c. Yine 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre toplu halde açık ihaleyle yapılabilecek bir iş parçalara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle alınamaz.

Ancak hem de aynı firmaya açık ihale yapmaksızın defalarca doğrudan teminle verilmiştir. Buradan Belediye Başkanımız ve bürokratlara soruyorum. Neden şeffaf bir şekilde rekabet sağlayarak açık ihaleyle satın alma yapmak yerine ısrarla doğrudan teminlerle satın alma yapıyorsunuz, Kimlerin çıkarı gözetiliyor?

YEMEK HİZMETLERİNDEKİ 6 AYLIK FATURALAR 

d. Özellikle yemek hizmeti alımlarında dikkatimizi çeken ve hatalı bulduğumuz bir husus oldu. Bazen altı ayı bulan ve farklı farklı programlarda verilen yemek hizmetleri tek bir faturada toplu bir şekilde –yemek bedeli- olarak fatura edilmiştir. Buradan bürokrat ve meclis üyesi arkadaşlara ve halkımıza soruyorum. Sizden teklif almaya gelseler ve kaç kişiye, kaç tür, hangi şartlarda verileceğini bilmediğiniz bir yemek hizmeti talebine teklif verebilir misiniz?

Ama tabi bizim arkadaşlarımız tecrübeli zamanı, niteliği ve miktarı bilinmeyen yemek hizmeti için piyasa araştırması yaparak en uygun firmayı tespit etmişler. Kendilerini tebrik ediyorum.

MAL KABUL KOMİSYON RAPORLARI DOSYADA YOK 

e. Yine Kamu İhale Kanunu ve Harcama Belgeleri Yönetmeliği’ne göre her bir satın alma işleminde malın veya hizmetin satın alındığını kontrol etmek için Mal Kabul Komisyonu veya Muayene Kabul Komisyonu kurulması gerekir. Bu kişiler satın alma sonrasında mal veya hizmetin alınıp alınmadığını, teknik şartnameye uygun olup olmadığını kontrol ederler. Biz denetim komisyonundaki çalışmalarımızda hiçbir satın alma dosyasında Mal Kabul Komisyonu veya Muayene Kabul Komisyonu tutanaklarını görmedik. Kesilen faturaların birçok mahalleyi kapsadığı bunlar mahalle mahalle , sokak sokak fatura edilmemiştir. Gördüğümüz kadarıyla fatura edilen bazı mahallede hizmetin yapılmadığı görülmüştür. Yine bu mal ve hizmetlerin alındığına ilişkin herhangi bir destekleyici belge (resim vb) görmedik.

AYNI İŞİÇİN FARKLI KİŞİLERE FARKLI ÜCRETLENDİRME 

f. Belediye Gelirleri ile ilgili olarak Encümende de şerh düştüğümüz 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanuna aykırı bir şekilde ifraz ve tevhid işlemi vb. hizmetlerde aynı iş için kişiye göre farklı ücretler alınmaktadır. Kamu hizmetleri herkese eşit bir şekilde sunulmak zorundadır. Partisinin ismi bile adaletle başlayan Sayın Belediye Başkanımızdan herkese adaletli bir şekilde davranmasını beklemek en temel hakkımızdır.

GELİRLERİN YÜZDE 22'Sİ NASIL BAĞIŞ GELİRİ ELDE EDİLDİ? 

g. Belediyemiz bu sene Toplam gelirlerimizin %22’i kadar neredeyse 4,5 milyona yakın bağış ve yardım geliri elde etti. Buradan Sayın Belediye Başkanımıza soruyorum: Kim bu hayır sahipleri ve neden belediyemizi bu kadar çok seviyorlar?

FAALİYET RAPORU-

TARIM ALANLARI ÜCRET KARŞILIĞI YAPILAŞMAYA AÇIIYOR 

3. Belediyemiz 2021 yılı Faaliyet Raporuyla ilgili de birkaç bir şey söylemek istiyorum. Raporda gördüğümüz kadarıyla bazı mahallelere üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapılar önlenecektir denilmesine rağmen tarım alanları ücret karşılığında yapılaştırılıyor Mecliste alınan bütün komisyon kararları ve kararlar internet veya bir şekilde kamuoyuna sunulması gerektiği halde sunulmamıştır.

FAALİYET RAPORU MECLİS ÜYELERİNE DAĞITILMADI 

4. Faaliyet Raporu 5393 sayılı Belediye Kanununa göre belirli bir usul içerisinde şeffaflık, doğruluk, tarafsızlık vb ilkeler çerçevesinde hazırlanmak zorunda olan bir rapordur. Faaliyet Raporu hem belediye meclisinin hem de kamuoyunun belediye yönetimi için bir denetim aracıdır. Bu kadar önemli olmasına rağmen Nisan Belediye Meclis Gündeminin bir parçası olduğu için gündemle birlikte meclis üyelerine dağıtılması gerekirken dağıtılmamıştır. Belediyeden talep etmeme rağmen ancak meclis toplantısından bir gün öncesi faaliyet raporunu alabildik. Bu raporu ne zaman alacağız, ne zaman okuyacağız da rapor hakkında olumlu ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunabileceğiz? Belediye Başkanımız ve yönetimi belediye meclisine hak ettiği saygıyı duymalı ve meclisle paylaşması gereken dokümanları zamanında paylaşmalıdır.

HALKIMIZIN HAKKINI KORUMAYA ÇALIŞTIK 

5. Saadet Partisi olarak yeni yılda da belediye meclisinde ve komisyonlarda halkımızın ve belediyemizin hak ve hukukunu korumak için canla başla çalışacağız.

6. Mecliste ve komisyonlarda belediye başkanımıza ve arkadaşlara dilimiz döndüğünce doğruyu anlatmaya çalıştık.

KAYNARCA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE

 Mustafa Tan

 SAADET PARTİSİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ

KAYNAK: KAYNARCAHABER.COM

16 Nis 2022 - 09:21 Sakarya/ Kaynarca- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

03

Yaşasın Hak Hukuk Adal - Yazıklar olsun meclis üyesini tebrik ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 00:51


Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?