Emekliler, Türkiye'ye Sakarya'dan seslendi

Yarın Ankara'da gerçekleştirilecek mitingi öncesi; “Zamlar Geri Alınsın Ankara’da Buluşalım” şiarıyla hayat pahalılığını protesto etmek ve maaşlarına ek zam talep etmek üzere Ankara’ya Yürüyen Emekliler Eğitim Sen binası önünde basın açıklaması yaptılar

SENDİKA BİNASI ÖNÜNDE 

Emekli maaşlarına insanca yaşanabilecek düzeyde ek zam yapılması, temel tüketim mallarına gelen zamların geri çekilmesi ve emekli sendikalarının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması talebiyle yarın Ankara'da yapılacak eyleme katılmak üzere 5 koldan Ankara'ya yürüyen emeklilerin Marmara kolu Adapazarı'nda basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen sakarya Şubesi'ne gelen ve sendika binası önünde basın açıklaması yapan Emekliler Dayanışma Sendikası ve Tüm Emekliler Sendikası üyeleri, “İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Zam, zulüm, işkence işte AKP” sloganları attı.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI 

Burada Esen Karaküç tarafından okunan basın açıklamasında, emeklilerin yaşadığı sorunlara işaret edilerek, şöyle denildi:
"İktidarlar,ekonomik sosyal politikaların etkilerini algı karmaşası, bilgi kirliliği yaratarak gizlemeye çalışsada ,Emekliler ülkenin neresinde olursa olsun kendisini nasıl tanımlarsa tanımlasın aynı sorunlarla karşı karşıya olduğunu, koşullarının uzun süredir hızla kötüye doğru gittiğini görüyor yoksulluğu sefaleti yaşıyor. Artık kendisine söylendiği gibi küreselleşmenin özelleştirmelerin ülkenin ve kendisinin bütün sorunlarını çözmediğini çalışıyorken de emekli olduktan sonrada gördü. Kendisini yanıltarak aldatarak korkutarak iradesini sakatlayanları da artık fark ediyor, biliyor.
7 Haziran 2015 tarihinden bu yana seçme seçilme hakkından, çalışma hakkına, savunma, adil yargılanma hakkına, sağlıklı çevrede yaşama, barınma hakkına kadar saldırıların hızı daha da artarak devam ediyor. Gelir adaletsizliğine, eşitsizliğe ayrımcılığa kimliklerin çatıştırılmasına hizmet eden. Ülke kaynaklarının yerli ortaklı uluslararası sermaye çevrelerine aktaran, halkı yoksullaştıran, çocuklarımızın torunlarımızın bugününü karartan, geleceğine ipotek koyan politikaların karşısındayız. Sınırlarımızın içinde dışında her türlü şiddetin ve savaşın tarafı değiliz.
Biz emekliler yaşlılar toplumsal yaşamın önemli bir parçası olarak eşitlikten barıştan hukuk devletinden adaletten yanayız.
Bugün var olan bütün değer ve hizmetleri beyni ve bedeniyle çalışarak var eden biz emekliler, biriktirdiğimiz bilgi beceri deneyimleri gelecek kuşaklara taşıyan, geleceğin yaratılmasına hizmet eden insanlarız. Bütçede yok sayılmayı, yoksulluğu, ayrımcılığı eşitsizliği hak etmiyoruz! Bizler birilerini zengin etmek için sözde reformla ekonomik sağlık sosyal haklarımızı kaybettik muhtaç duruma düşürüldük. Yoksulluk şiddeti, insanların onuru kırıyor bunalıma sokuyor içten içe çürütüyor. Demans alzheimer hastalarının sayısında patlama yaşanıyor. Açlık sınırının altındaki aylıklar kiraya faturalara gıda ihtiyacına yetmiyor. Aylıkların yüzde 42 si de vergilere gidiyor. İçtiğimiz her yudumda, bastığımız her düğmede dolaylı vergi ödüyoruz. Banka kredileri, kredi kartları yaşamımızı esir almış durumda.
Geçtiğimiz yirmi iki yıl içinde küresel kapitalist politikalara uyum için emeklilik sisteminde ve sağlık alanında yapılan özelleştirilmeler ticarileştirme kazanılmış haklarımızı yok etti. İhtiyacımız olan sağlık hizmeti için bugün on dört kalemde ödeme yapıyoruz. Emekli aylığı artışlarının on bir yıldır enflasyon oranına bağlanması, milli gelirden ve ülkenin büyüme hızından pay verilmemesi, emekli aylığının güncellenmemesi ekonomik güvencemizi yok etti.
Aynı prim-gün çalışmış işçilerin emekli aylık ve ikramiye hesabını değiştirip ayırım yaparak dünyada benzeri olmayan eşitsizliğe imza atıp yıllardır intibak yasası çıkaracağız bekleyin diye çaresizlik üretildi. Kazandığımız emeklilik hakkımızı; hukuk geriye doğru işletildiği için kullanamaz olduk, yaşa takıldık. Dul ve yetim aylığı bağlama oranını düşürüp tercihli hale getirip emekli hakkı sahibi olmamız engellendi. Bugünden kadınların yaşlılıkta yoksul ve güvencesiz olmalarının zemini hazırlandı. Toplumsal dayanışmayı sevgiyi saygıyı, devlete güveni besleyen kuşaklararası dayanışma yok edildi.
Bizleri görmezden gelen, sorunlarımızı çözmeyen, erteleyen siyasilere sesimizi duyurmak, sorumluluklarını hatırlatmak ve taleplerimizi iletmek için Ankara yolundayız.
Kamu emekliliği hakkımızdan vazgeçmiyoruz, sorunlarımıza çözüm istiyoruz. İnsanca onurlu bir yaşam için yollardayız.
Emekli aylıklarımızın güncellenmesi için! Ücretsiz erişilebilir güvenli sağlık hakkımız için!
Bayram ikramiyelerimizin, bayram yaptıracak düzeyde olması için! Akaryakıt doğalgaz, elektrik ve temel gıda ürünlerine yapılan zamların geri alınması için!
Sendikal Haklarımızın önündeki engellerin kaldırılması için Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürüyoruz…   "

15 Nis 2022 - 21:38 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?