Adapazarı'nın ilk Türk eczacıları

Adapazarı'nın genç ve başarılı eczacılarından Eyüp Talha Kocacık, Eczacı Dergisi'nde, Adapazarı'nın ilk Türk eczacılarından biri olan Mehmet Kamil Aralp'ı ve eczanesini anlatan bir yazı kaleme aldı. Kocacık'ın ilgiyle okuyacağını düşündüğümüz yazısını yazısını aşağıya alıyoruz

+3
Haber albümü için resme tıklayın

ADAPAZARI’NIN İLK TÜRK ECZACILARINDAN MEHMED KÂMİL ARALP

Hikâyemiz Anadolu’nun bir kazasında başlayıp bugün milyon üzeri nüfusa sahip, gelişmiş sanayi alanları ve tarımsal faaliyetleriyle Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden olan Sakarya’da devam etmektedir.

Malumunuz olduğu üzere Sakaryalılar nereli oldukları sorulduğunda Sakarya ismini değil Adapazarı ismini tercih ederler.

Ben de bir Sakaryalı olarak Adapazarı’nı tercih ediyorum.

Kısacası hikâye Adapazarı’nın hikâyesidir!

Adapazarı kazasında tespit edebildiğimiz ilk eczane 1874’ten daha önceki bir tarihte açılmıştır.

Bu eczanenin hangi yıl, kim tarafından açıldığı bulunmamakla birlikte 1874’ten itibaren Aleksandros Yorgiyadis kazada eczane işlettiği tespit edilmiştir.

Adapazarı’nda bugünkü anlamda ecza depoculuğu olarak adlandırılacak ecza ticareti 1891’de Salih Berberoğlu, Kirkor Agonyan, Setrak Athanasyan, Stefan Karakalpak ve Ohannes Muradyan tarafından yapılmaktadır.

Kozmopolit bir yapıya sahip Adapazarı’nda 1874’ten önce gayrimüslimler tarafından açılmaya başlayan eczanelerden sonra eczane açan ilk Türk eczacı 1885’te doğan Mehmed Reşad Kürem’dir.

1905’te eczacı diplomasını alan M. Reşad Bey kendi adını taşıyan eczaneyi Adapazarı’na açmış ve kazadaki ilk Türk eczacı unvanına sahip olmuştur.

M. Reşad Bey’den sonra eczacı Asım Hamdi Arca Adapazarı’na gelerek Asım Hamdi Eczahanesi’ni açmıştır.

Bu iki Türk eczacıdan sonra Adapazarı’na gelen üçüncü Türk eczacı Mehmed Kâmil Aralp’tır.

1879’te doğan M. Kâmil Bey önce cerrah olmak üzere mektebe başlayıp sonra kaydını eczacılığa almış ve 1912’de Eczacı Mektebi’nden 1839 diploma numarasıyla mezun olmuştur.

Kırçova’da bir süre askeri eczacı olarak çalıştıktan sonra Adapazarı’na göç etmiştir. Adapazarı’na yerleştikten sonra Uzunçarşı Caddesi’nde Emniyet Eczahanesi adıyla bir eczane açmıştır.

Uzun yıllar Adapazarlılara halk sağlığı hizmeti vermek için çaba sarf etmiş olan M. Kâmil Bey, 1945’te şehirde görülen uyuz salgınında kazanlarda uyuz kremleri hazırlamış evinin bahçesinde ücretsiz olarak dağıtmıştır.

M. Kâmil Bey’in kızından aldığımız bilgilerde Adapazarlılar'ın her gün evin bahçesinde sırada beklediğini, M. Kâmil Bey büyük bir gayretle kremleri hazırlayıp dağıttığı ifade etmiştir.

Şehrin tanınan ve etkin isimlerinden olan M. Kâmil Bey, Adapazarı Belediyesi’nde çeşitli görevlerde bulunmuş, 1950’de belediye meclis başkan vekilliği görevini seçilmiştir.

İlerleyen dönemlerde kızını eczacı Ali Özırk’la evlendirmiş ve 1955’te eczaneyi damadına devretmiştir.

Eczaneyi devrettikten sonra eczacı Ünör Baykan’ın Adapark Eczanesi’nde mesul müdürlük yapmış ve 1960’da vefat etmiştir.

Emniyet Eczanesi’nin ikinci eczacı olan Ali Özırk, 1921’de Bozüyük’te doğmuş 1946’da Eczacı Okulu’ndan mezun olmuştur.

Kayınpederinden eczaneyi devraldıktan sonra büyük bir gayretle eczaneyi çalıştırmış ve 1965’te Emniyet Eczanesi’ni kapatmıştır.

Eczaneyi kapattıktan sonra İstanbul’a göç etmiş ve Fatih’te Çarşamba Eczanesi’ni açmıştır. Bu eczaneyi 1980’de kapatmış ve 1990’da vefat etmiştir.

Adapazarı’ndaki Emniyet Eczanesi’nin serüveni 1965’te bitmiş gibi gözükse de durum öyle olmamıştır.

M. Kâmil Bey’in yeğeni Ümit Aralp 1989’da Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne girmiş 1992’de mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından 1992-1995 arasında aynı üniversitede Farmasötik Teknoloji’de yüksek lisans yapmış ve 1995-1996 arasında Toprak İlaç Sanayiinde kalite kontrol uzmanı olarak çalışmış ve sonunda Adapazarı’nda eczane açmaya karar vermiştir.

Amcasının mirasına sahip çıkmak adına eczanesine Emniyet ismini vermiş ve 29.12.1996 tarihinde Emniyet Eczanesi’ni yeniden açmıştır. Ümit Hanım eczane eczacılığı yapmaya başlamasından sonra Sakarya Eczacı Odası yönetiminde çeşitli görevlerde bulunmuştur.

1999-2003 arasında yönetim kurulu üyeliği, 2007-2017 ve 2019-2021 arasında genel sekreterlik, 2015-2019 TEB büyük kongre delegeliği gibi meslek siyaseti hizmetlerini büyük bir emek ve şerefle sürdürmüştür.

Eczanesini ilk açtığı günden beri aynı adreste işletmeye devam eden Ümit Hanım, şehrin bilinen eczacıları arasında yerini almıştır.

Emniyet Eczanesi’nin isminin yaşatmaya çalışması takdire şayan bir davranış olarak kayda geçmeye değerdir.

Adapazarı’nın ilk Türk eczanelerinden birinin isminin yaşatılıyor olması şehir hafızası açısından da büyük bir şans olarak görülmelidir.

Şehir hafızasına katkısından dolayı hem bir Adapazarlı hem de bir tarihçi olarak eczacı Ümit Aralp’e teşekkürlerimi sunuyorum.

M. Kâmil Bey ile ilgili bilgileri yayınlamamıza izin verdiği için de ayrıca şükranlarımı sunarım.


M. Kâmil Aralp Emniyet Eczanesi’nin önünde (Özırk Aile Arşivi)

M. Kâmil Aralp ve Ali Özırk Emniyet Eczanesi’nin önünde (Özırk Aile Arşivi)

: Ali Özırk’ın eczacılık diploması (Özırk Aile Arşivi)

Ali Özırk Emniyet Eczanesi’nin içerisinde (Özırk Aile Arşivi)

 Ümit Aralp Emniyet Eczanesi’nin önünde

Ümit Aralp kalfalarıyla Emniyet Eczanesi’nin içerisinde

Yazının yayınlandığı Eczacı Dergisinin linki aşağıda 

https://www.eczacidergisi.com.tr/adapazarinin-ilk-turk-eczacilarindan-mehmed-kamil-aralp/

10 Nis 2022 - 21:58 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?