45 milyonluk kredi davasında sona gelindi

Karasu Belediyesi’nin İller Bankası’ndan kullandığı 46 milyon liralık kredinin harcanması sırasında kurumun zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davada, mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı yargılanan 13 sanıktan altısına hapis yedisine beraat istedi. Dava karar için 9 Mart’a ertelendi.

Önceki dönem belediye  başkanı ile birlikte 10 belediye çalışanı ve 3 firma temsilcisi hakkında, 2015 yılında İller Bankası’ndan kullanılan kredinin harcanması sırasında kurumu 22 milyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla açılan davanın duruşmasına 4 Mart 2022 Cuma günü devam edildi.

İKİ AVUKAT MÜDAHİL

Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın duruşmasında Mehmet İspiroğlu, Yüksel Aygüneş, Ali Güz, Gökhan Reis, Selçuk Kaçar, Levent Kutlu, Onur Aydın, Şaban Samet Özkan hazır bulundu. Duruşmaya Karasu Belediyesi vekili Av. Ömer Faruk Kaya ve müşteki Maliye Bakanlığı vekili Av. Enes Öztürk katıldı. Davada yargılanan ve duruşmaya gelmeyen iki firma temsilcisi ise mazeret dilekçesi sundu.

Duruşma Hâkiminin son sözlerini sorduğu sanıklar daha önceki ifadelerine ekleyecek bir şey bulunmadığını belirterek beraatlarını istediler. Müdahil avukatlar ise sanıkların cezalandırılmasını talep ettiler.

YEDİ SANIĞA BERAAT TALEBİ

Duruşmada daha sonra Cumhuriyet Savcısı Ömer Korkmaz esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcı Korkmaz uzun mütalaasının son bölümünde, kurumu zarara uğratma iddiasıyla açılan davada Kenan Demiralp, Erdoğan Ünsal, Ersin Yücel, Levent Kutlu, Onur Aydın, Selçuk Kaçar ve Şaban Samet Özkan hakkında, üzerlerine atılı suçlardan suçun yasal unsurlarının oluşmaması sebebiyle CMK 223/2 a maddesi uyarınca beraat etmeleri gerektiğini söyledi.

ALTI SANIĞA CEZA İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı Ömer Korkmaz,  sanıklar Mehmet İspiroğlu, Ali Güz, Gökhan Reis, Haşan Tan, Murat Kargacı, Yüksel Aygüneş’in üzerlerine atılı suçların sabit olduğunu belirtti ve sanıklar Haşan ve Murat üzerine atılı TCK’nın 40/2 yollamasıyla 236/1, 39/1, 53/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına, diğer sanıklar Mehmet İspiroğlu, Ali Güz, Gökhan Reis ve Yüksel Aygüneş’in üzerine atılı TCK’nın 236/1 ,37/1, 43/1, 53/1 maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi.

SON SAVUNMA İÇİN ERTELENDİ

Hâkim daha sonra sanıklara esasa ilişkin olarak ne diyeceklerini sordu. Haklarında ceza istenen 6 sanık mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre talebinde bulunurken beraatları istenenler herhangi bir diyecekleri olmadığını ifade ettiler.

Duruşma karar için 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 10.30’a ertelendi.


236/1 SUÇUNUN CEZASI VE KAPSAMI

Edimin İfasına Fesat Karıştırma Suçu olarak tarifini bulan TCK’nın 236’ncı maddesi şu cezaları öngörüyor:

 (1) Kamu kurum veya kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bunların iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler ya da kooperatiflere karşı taahhüt altına girilen edimin ifasına fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Aşağıdaki fiillerin hileli olarak yapılması halinde, edimin ifasına fesat karıştırılmış sayılır:

a) İhale kararında veya sözleşmede evsafı belirtilen maldan başka bir malın teslim veya kabul edilmesi.

b) İhale kararında veya sözleşmede belirtilen miktardan eksik malın teslim veya kabul edilmesi.

c) Edimin ihale kararında veya sözleşmede belirtilen sürede ifa edilmemesine rağmen, süresinde ifa edilmiş gibi kabul edilmesi.

d) Yapım ihalelerinde eserin veya kullanılan malzemenin şartname veya sözleşmesinde belirlenen şartlara, miktar veya niteliklere uygun olmamasına rağmen kabul edilmesi.

e) Hizmet niteliğindeki edimin, ihale kararında veya sözleşmede belirtilen şartlara göre verilmemesine veya eksik verilmesine rağmen verilmiş gibi kabul edilmesi.

(3) Edimin ifasına fesat karıştırma dolayısıyla menfaat temin eden görevli kişiler, ayrıca bu nedenle ilgili suç hükmüne göre cezalandırılırlar

05 Mar 2022 - 07:57 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?