Patlama davasında kim ne dedi?

Hendek'te e havai fişek fabrikasında 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin ise yaralandığı patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın yedinci duruşması başladı. Duruşmada, müşteki, sanık ve taraf avukatlarının esasa ilişkin son savunmaları yapmaları bekleniyor.

Patlama davasında kim ne dedi?
Patlama davasında kim ne dedi?
+6
Haber albümü için resme tıklayın

7 SANIK YARGILANIYOR 

Hendek  Yukarıçalıca Mahallesi mevki’inde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre mesafeden dahi duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybederken, 127 kişi de yaralanmıştı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamayla alakalı soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca olaya ilişkin hazırlanan fezleke Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, hazırlanan 27 sayfalık iddianame Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilirken, 7 sanık hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

BARIŞ ATAY'DAN DESTEK  

Karar duruşmasını yerinde takip etmek ve işçi ailelerine destek olmak için duruşma salonuna gelen Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, "Karar duruşması için geldik, ne zaman karar verileceği belli değil. Burada karşılaştığımız manzara Türkiye’de toplumsal davalarda karşılaştığımız manzaradan farklı değil. Ölenlerin hakkının savunulmadığı, ailelerin neredeyse suçlu çıkarıldığı bir davayla karşı karşıyayız. Para teklif edilmesinden tutun da tehdide varana kadar her türlü yöntemi deneyen bir patron var karşımızda, fakat biz de şu ana kadar nasıl davrandıysak sonuna kadar ailelerin yanında olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz. Bu mücadele mahkeme salonunda nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın işçi sınıfı hakları adına, bizim açımızdan aynı şekilde devam edecek. Bu mücadelenin yere düşmemesi için de elimizden geleni yapacağız" dedi.

'EMEKÇİ HALKIMIZIN DAVASI'

Bu davada çıkan sonucun Türkiye'deki diğer işçi sınıflarının da kaderini belirleyeceğini belirten avukat Can Atalay, "Bu işçi sınıfımızın, emekçi halkımızın davası. Türkiye'de en ucuz maliyet kalemi işçi canı. Soma'da da bu böyleydi, Ermenek'te de böyleydi, burada da böyle. Türkiye'de en ucuz şey işçi canı olmasın diye uğraşıyor buradaki insanlar. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Buradaki insanların acısı dinmez. Buradaki insanlar kendileri için değil, bu ülkenin emekçi halkı için mücadele ediyor" diye konuştu.

'7 CANIMIZA MADDİ DEĞER BİÇİLDİ'

Önceki duruşmada sanık avukatlarıyla yaşadıkları tartışmayı hatırlatan patlamada hayatını kaybeden işçi Halis Yılmaz'ın kardeşi Mervenur Yılmaz ise, "Geçen duruşmada bu salonda akla ve vicdana sığmayacak şeyler yaşandı. Bizim 7 canımıza maddi değer biçildi. Bunu savunma adı altında yaptılar. Bizce neyi ve kimi savunduğun değil, nasıl savunduğun önemli. Bu salonda satın alınmaya çalışılan şey, yalnızca bizim 7 işçimizin canı değil, tüm işçi sınıfının canı. Bizler adaletin yerini bulmasını istiyoruz" dedi.

SON SAVUNMALARI 

Davanın yedinci duruşması Ferizli ilçesi Damlık Mahallesi’nde Adalet Bakanlığı tarafından 450 dönüm arazi üzerine kurulumu devam eden ve yaklaşık 3 bin kişilik kapasiteye sahip olacak cezaevi yakınında bulunan Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri salonunda başladı. Duruşmaya, tutuklu yargılanan fabrika sahiplerinden Y.C. ile H.A.V, tutuksuz sanıklar fabrika sahiplerinden A.R.E.C., E.Ö., A.A., A.B. ve taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz müşteki sanık A.Ç. ise duruşmaya katılmadı. Duruşma salonu ve çevresinde polis ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alınırken, müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer izleyiciler salona korona virüs tedbirlerine uygun olarak alındı. Yoklama alınması sonrasında celse arasında gelen belgeler zapta geçirildi. 

Katılan Rabia Aygün devamında " Patlama olduğunda kıyamet koptu sandım. Korkma dediler. Nasıl korkmayayım benim orada canım var."

Katılan Rabia Aygün devamında "Benim 26 yaşında kardeşim bize son kez veda edemeden can verdi. Günlerce bekledik gelen yok giden yok haber yok. Ben kardeşimin öldüğüne inanamıyorum. Ben sadece adalet yerini bulsun istiyorum. İhmal var. "
Katılan Rabia Aygün devamında "Kardeşim parçalanarak can verdi. Ben o gülen yüzün parça parça olduğuna inanamıyorum."
Katılan Mervenur Yılmaz (merhum Halis Yılmaz'ın kardeşi) "Bana abin diye et parçası gösterdiler. Bilinçli taksir diyorsunuz. Böyle bir dosyada nasıl dersiniz. Olası kasttan ceza vermezseniz yarın bir gün yine aynısı olacak."

Katılan Mervenur Yılmaz devamında "Burada insan hayatı söz konusu. Sermaye, para değil. İnsanların hayatına fiyat biçtiler. Bu ilk defa olmadı. Fabrikanın sadece adı değişiyor. İçerdeki düzen hep aynı."

Katılan vekillerinden Av. Can Atalay söz alarak; "Yaşı nedeniyle tutuklanmayan sanık Ali Rıza Ergenç dosyada beyandan bulunacak katılanları teker teker arıyor. Avukatları varken asilleri arıyor. Bu nasıl özgüven.
Katılan vekillerinden Av. Can Atalay devamında "Burası 5 kere patlamış. Önceki İSG uzmanı anlattı. O günden bugüne hiçbir şey değişmemiş.

Katılan vekillerinden Av. Can Atalay devamında "Sayın Savcım mütalaanızı değiştirmenizi talep ediyoruz. "
Sanık Yaşar Coşkun söz hakkı verilmeden "Bu avukatı konuşturmayın"

Katılan vekillerinden Av. Can Atalay "İşte bu özgüvenin nedeni, PARA!"
Katılan vekillerinden Av. Can Atalay "Sayın Başkan elinizi vicdanınıza koyun. Dava çok açık olası kast."
Katılan vekillerinden Av. Elif Sıla Aşık "Bu dava münferit bir iş kazası dosyası değil sosyal cinayettir"
Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "Ölen kişiler sayıdan ibaret değildir. İnsandır. Burada tarihi bir yargılama yapılıyor."

Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "İşin fıtratında ölüm var diyerek kendinizi savunamazsınız."

Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "Sayın Mahkemenin "kim isterdi ki böyle bir patlama olsun" bakış açısıyla hareket etmemesi gerekmektedir."

Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "Bu iş cinayetine gelene kadar daha önce 5 patlama oldu." diyerek ölen ve yaralanan kişilerin isimlerini saydı.
Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "Bu dava olası kasttır. Gerçek manada denetim olsaydı, önlemler alınsaydı bu patlama mümkün müydü?"

Katılan vekillerinden Av. İlknur Ebiz Yıldız "Olası kasttan hüküm kurulması gerekmektedir."
Sanık Yaşar Coşkun "Üşüdüm" diyerek duruşma salonunda üşüdüğünü belirtti.
Sanık Ahmet Çağırıcı Vekili Av. Mustafa Güçlüer yeni bir delillerinin olduğunu belirterek söz aldı ve delili mahkemeye sundu.

Fikret Çuvalcıoğlunun işveren vekili olarak imzasının olduğu belgeler mahkemeye sunulmuş olup katılan sanık Ahmet Çağırıcı müdafii tarafından hakkında yalan tanıklıktan suç duyurusunda bulunulması talep edildi

Sanık Yaşar Coşkun "Üşüdüm" diyerek duruşma salonunda üşüdüğünü belirtti.

Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Candemir,Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat Tekneci,Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Yıldıran,Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir ve Kırklareli Barosu Başkanı Av. Turgay Hınız davaya müdahil olma talebinde bulundular.

Katılanlar Vekili Av. Erdoğan Akbulut "Sanıklar, paranızı alın şikayetiniz çekin misyonu ile hareket etmektedirler. Sanık Yaşar Coşkun, pek çok celse üst düzey biri olduğundan bahsetti. Bizi ilgilendirmez. Bu salondaki herkes saygındır. "

Katılanlar Vekili Av. Erdoğan Akbulut "Modern işçiliğin asıl adı ücretli köleliktir. Bu insanlar canlarını Coşkunlar ailesine feda etmek durumunda kalmışlardır."

Katılanlar Vekillerinden Av. İsmail Telci "Tanık ve müşteki ifadeleri hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde kaçak barut üretildiğini göstermektedir. Bu üretimi yapanın riski öngördüğü aşikardır."

Katılanlar Vekillerinden Av. Ahmet Ergin ''Bu işyerinde iş sağlığı ve güvencesinin sıfır derecesinde olduğu ortadadır. Ayrıca dosyadaki tüm beyanlar dikkate alındığında işverenin denetimlerden haberdar olduğu görülmektedir.''

Duruşmaya ara verildi.

Katılanlar Vekili Av. Gülşen Uzuner "Çin mahallesinde mevzuatın kat kat üstünde patlayıcı depolandığı dosyadaki bilirkişi raporunda sabit."

Katılanlar Vekili Av. Gülşen Uzuner "Burada bir iki günlük bir ihmalden bahsetmiyoruz. Üretim için hiç bir güvenlik önlemi almadan patlayıcıyı yığmış, kaçak patlayıcı depolanmışsınız. Siz bu sonucu tercih etmişsiniz

Sanık Müdafii Av. Asena Aslan Burak"Baroların katılma talebi siyasidir ve müvekkilimi baskı altına almayı amaçlamaktadır. Talebin reddine karar verilsin" dedi

Sanık Müdafii Av. Mustafa Güçlüer "Baroların katılma talebi yerindedir. Sakınca bulunmamaktadır."

Sanık Müdafii Av. Ali Talip Çankaya "Yüzeysel bir yargılama yapılarak dosya karara çıkarılmaktadır. Patlamanın asıl nedeni belli değildir. Taleplerimiz dikkate alınmamıştır"

31 Oca 2022 - 11:51 Sakarya- Asayişgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler