Çocuk gelişimine destek veren en ucuz oyuncak çeşitleri

Ucuz oyuncak denilince akla kalitesiz gibi olumsuz kavramlar gelebilir. Ancak hem ucuz hem kaliteli hem de çocuk gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayan güzel oyuncak sayısı oldukça fazladır. Yazımızda çocuklar tarafından çok sevilen, gelişimlerine büyük ölçüde ve olumlu yönde destek veren ve en ucuz oyuncak çeşitlerini ele alıyoruz

Haber albümü için resme tıklayın

Ucuz oyuncak denilince akla kalitesiz gibi olumsuz kavramlar gelebilir. Ancak hem ucuz hem kaliteli hem de çocuk gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayan güzel oyuncak sayısı oldukça fazladır. Yazımızda çocuklar tarafından çok sevilen, gelişimlerine büyük ölçüde ve olumlu yönde destek veren ve en ucuz oyuncak çeşitlerini ele alıyoruz. Alışveriş yaparken bütçeyi aşmamak ve güne huzurla devam etmek için tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.


Çocuklar çok hızlı bir şekilde büyür. Önemli olan bu hızlı evreyi büyük kazanımlar ile geçirmektir. Çocuklarımızın duyusal, zekâ ve fiziksel gelişimlerini en etkili şekilde tamamlamalarını sağlamaları için onlara destek olmamız gerekir. Bunun için bazı araç ve gereçlere ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de oyuncaklardır. Ancak her oyuncağı alabilmek için maddi gücümüz yetmeyebilir. Bununla birlikte kimsenin evinde o kadar büyük yer olduğunu da düşünmüyoruz. İşte burada yapmamız gereken çocukların gelişimine birçok yönden etki eden, onların sevip oynayacağı, uzun ömürlü, çok yönlü ve en ucuz oyuncak çeşitlerini seçmektir. Elbette bu işlem sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü daha önce belirttiğimiz gibi ucuz oyuncak sayısı da çok fazladır.

En güzel ucuz oyuncaklar hangileridir?


Güzel kavramını oyuncak çeşitliliğinde çocukların gelişimine en etkili şekilde destek veren ve ilgi çekici olarak düşünüyoruz. Sonuç itibari ile oyuncakların genel anlamda görünümleri güzeldir. Önemli olan çocuğa ve bebeğe olan faydaları ile ilgi çekmesidir. Bu özelliklere sahip olan en güzel ve en ucuz oyuncaklar aşağıdaki başlıklar hâlinde belirtilmiştir.


Oyun hamuru


Oyun hamuru her zaman ilk sıralarda yer verdiğimiz bir oyuncak çeşididir. Çünkü çocuklar iki yaşından itibaren oyun hamuru ile oynayabilir. Onunla oynamak çok eğlencelidir. Üstelik oyun hamuru en ucuz oyuncak çeşitlerinden biridir. Faydaları ise;

 • Çocukların yaratıcılık ve hayal gücünü olumlu yönde etkiler.

Çocuklar oyun hamuruyla oynarken sembolik düşünmeyi ya da oyun hamurunu başka bir şeymiş gibi yapmayı kullanmaya başlıyorlar. Bu, bilişsel esneklik için önemli bir beceridir ve çocukların fikirlerini ifade etmelerinin bir yoludur. Kendi fikirleri ile bir şeyler yapmayı keşfeden çocuklar özgüven kazanır. Bu özgüven sayesinde okul ve iş hayatında başarılı olurlar.

 • Oyun hamuru çocukların ince motor beceri gelişimine destek olur.

Çocuklar hamuru yuvarlama, sıkmak ve ezmekle meşgulken, parmaklarındaki ve ellerindeki küçük kaslarda güç kazanır. Aynı kasları, kalemi kalemtıraş ile açmak ve tutmak gibi sonraki beceriler için de kullanırlar.

 • Oyun hamurları çocukların mantıksal yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocuklar oyun hamuru ile oynarken sadece şekilleri değil, harfleri ve rakamları da öğrenebilirler. Hatta birinci sınıfa giden çocuklar yanlarında sürekli oyun hamuru taşırlar. Çünkü öğretmenleri harfleri ve rakamları yakından tanımaları ve el kaslarını çalıştırmaları için onları oyun hamurları ile oynatırlar.
Oyun hamurları artık çok zengin çeşitliliğe sahipler. Mutfak setleri, dişçi setleri, kuaför setleri ve daha birçok şekilde önümüze oyun hamuru setleri çıkabiliyor. Üstelik oyun hamurlarının 6 aylık değişim süresi geldiğinde parçalarını bir kenara bırakıp yeni set alarak birçok şekil sahibi olabilirsiniz. Bu da oynanacak oyunların çoğalması anlamına gelir. Oyun hamurları ile oynamanın sınırı yoktur. Çocuğunuz pahalı bir oyuncak istediğinizde onun şeklini oyun hamurları ile yapıp hayali olarak oynayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz oyun hamurları ile her şeyi yapabileceğini keşif eder.

Yapboz


Yapbozlar en ucuz oyuncak çeşitleri arasında bazen ilk bazen ikinci sırada yer alırlar. Buradaki ucuzluk sıralamasının farkı yapboz parça sayısı ve yapbozun hangi malzemeden yapıldığı ile alakalıdır. Ancak genel olarak baktığımızda ucuz ve en güzel oyuncaklar içerisindedirler. Üstelik oyun hamurları gibi puzzle yani yapboz ile oynamanın da çocuk gelişiminde birçok faydası dokunur. Bu faydalardan birkaçı;

 • IQ seviyesini arttırır.

Yapılan araştırmalar sonucunda yapboz ile oynamanın zekâ seviyesini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle puzzle yani yapbozlar her çocuk odasında yer almalıdır. Hatta en göze çarpan alanlara konulmalıdır.

 • Hayal dünyalarını geliştirir.

Yapboz yapan çocuklar görseli tamamlarken birçok şey düşünebilirler. Görsel oluşmaya başladığında ise bununla ilgili hayaller kurabilirler. Çünkü onlar hayal dünyaları çok büyüktür ve mühim olan bu hayal dünyasına girmelerini sağlamaktır.

 • El göz koordinasyonu kurulmasını sağlar.

Eline bir parça alıp nereye bağlanacağını düşünürken bir yandan el göz koordinasyonu kurarlar. Bu da önemli becerilerden biridir. Okul hayatında bu beceriye çok fazla ihtiyaç duyarlar.

 • Mantıksal yeteneklerin gelişmesine olumlu yönde katkı sağlar.

Bazı çocuklar matematik konusunda zorluk yaşayabilir. Bu nedenle onlara ucuz oyuncak ararken puzzle reyonlarına doğru yönelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü yapbozlar çocukların mantıksal becerilerini olumlu yönde etkiler.

 • İnce motor becerilerini geliştirir.

Bu kavram birçok yerde karşınıza çıkmıştır. Çünkü ince motor gelişimi bizler için çok önemlidir. Kaslarımızın kullanımını ne kadar iyi şekilde yaparsak el becerilerimiz artmış olur. Sanatsal faaliyetlere ilgi duyan çocukların el becerilerinin gelişimi için bu tarz oyuncaklar gerekir.

 • Görsel algı yeteneklerine destek verir. Görsel analiz, hafıza, ayrımcılık ve anlama gibi birçok yeteneği olumlu yönde etkiler.

Çocukların görsel hafızaları çok iyi şekilde çalışır. Öğretmenleri dersi anlatırken tahtayı nasıl kullandığı harfleri yazarken hangi çubuktan başlanması gerektiği ve kalemi ne şekilde tutulduğu gibi birçok şeyi hafızalarına kaydederler. Bir kez kayıt olan şey bir daha karşısına çıktığında beyni o şekli nasıl kaydettiyse, çocuk da aynı şekilde işler.

 • Dikkat güçlendirici oyuncaklar arasında ilk sıralarda yer alır.

Günümüz çocuklarının büyük sorunlarından biri olan dikkat dağınıklığını çözümü için yapboz yapmalarını tavsiye ederiz. Çünkü yapboz ile oynarken ortaya çıkacak olan şablona odaklanır ve tüm dikkatimizi aynı yöne veririz. Bu da derslerde yerinde duramayan çocuklar için önemli bir etkendir.

 • Bağımsız bir şekilde oyun kurmalarını sağlar.

Çocuklar ekranlara bakmaktan artık sokağa çıkmak istemiyorlar. Bu da onların diğer insanlarla iletişim kurmalarına, sosyalleşmelerine ve bağımsız bir şekilde oyun oynamalarına büyük ölçüde olumsuzluklar katıyor. Bu olumsuzlukları önlemek için çocukları oyun oynamaya teşvik etmeliyiz.

 • Özgüven kazanmalarına ve azim göstermelerine destek olur.

Özgüven çocukların yetişkin olmadan önce kazanması gerektiği çok önemli bir kavramdır. Knedine güvenmeyen çocuklar çok üstün zekâlı ya da çok yetenekli olsa dahi başarılarını yeteri kadar gösteremedikleri için hedeflerine ulaşamazlar.

Ahşap oyuncaklar

Ahşap oyuncaklar genel olarak bakıldığında pahalı gibi gözükürler. Ancak özelliklerine ve faydalarına göz attığınızda gayet uygun fiyatlı oyuncak olduğunu anlayacaksınız. Çünkü özellikleri de faydaları sizi etkileyecektir. İşte ahşap oyuncak özellikleri ve faydaları;

 • Uzun ömürlüdür ve çok dayanıklıdır. Çocukların oyuncaklarına çok sert davrandığı bir gerçektir: İlgilerini kaybettiklerinde hepsi dövülür, etrafa fırlatılır veya dışlanırlar. Plastik oyuncaklar genellikle kırılabilirken, görsel-işitsel veya dijital özelliklere sahip olanlar arızalanabilir veya eski hale gelebilir. Öte yandan, ahşap oyuncaklar oldukça hırpalanabilir, ancak yine de bir sonraki nesle aktarılabilir.
 • Basit bir tasarıma sahip oldukları için çocukların kafasını karıştırmazlar. Ayrıca aynı şekilde basit oldukları için ahşap oyuncaklar çok yönlüdür. Onlarla birçok oyun kurup oynayabilirsiniz. Örneğin, bir oyuncak arabayı dinozor olarak düşünüp başka bir oyun oynayabilirler. Bu daha hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar.
 • Ahşap oyuncaklar eğitici ve eğlendiricidir. Çocukların gelişimlerine olan katkıları çok büyüktür. Ayrıca ahşap oyuncaklarla oynayan çocuklar mutludur.
 • Ahşap oyuncaklar güvenlidir. Küçük malzemeler içermezler ve sağlığa zarar vermezler. Aksine sağlığa faydaları bulunur.
 • Çocukların duyusal yeteneklerini hareket geçirir. Ahşap oyuncaklara dokunan çocukların duyusal gelişimleri desteklenir. Ahşap oyuncakların biraz ağırlığı ve dokunma hissi olduğu için çocuklar onunla oynayabilir ve gerçekte ne yaptıklarının farkında olabilirler. Bu aslında gecikmiş ince motor beceri gelişimi veya duyu bozuklukları olan çocuklar için çok önemlidir. Ahşap oyuncakların dokunsal bileşeni, çocukların oynarken daha fazla çaba göstermelerini ve daha fazla düşünmelerini sağlar.

Bunların yanı sıra ahşap oyuncaklar nesilden nesile aktarılabilir. Çünkü çok dayanıklıdırlar. Onları kırmak çok da kolay değildir. Bir diğer kardeş ya da başka bir çocuk seve seve oynamaya devam eder. Bu nedenle ucuz oyuncak çeşitlerinden biridir.

Peluş oyuncaklar

Yumuşacık ve mükemmel dokuya sahip olan peluş oyuncaklar da diğer belirttiğimiz oyuncak türleri gibi en güzel ve en ucuz oyuncaklardan biridir. Üstelik zengin çeşitliliğe sahiptir. Küçük büyük herkes peluş oyuncağı sever, hediye olarak tercih eder. Hatta bazıları onları hiçbir zaman yanından ayırmadığı için onunla uyur ve uyanırlar. Peluş oyuncaklar puzzle, oyun hamuru ve ahşap oyuncaklar gibi çocuk gelişimine birçok yönde katkı sağlarlar. Bu katkılar ise,

 • Korkularını yenmelerine destek verir. Çocuklara gece yataklarında yalnız kalmaktan korkabilir ya da karanlıktan korkabilir. Bu nedenle peluş oyuncaklarına sarılıp uyurlar.
 • Sosyalleşmeye destek olur. Çocuklar peluş oyuncakları ile oynarken onlarla konuşurlar. Bu nedenle çocuklar iletişim kurmayı öğrenirler. Bununla birlikte arkadaşları ile birlikte oyun oynarken sosyalleşirler.
 • İletişim becerilerini geliştirir. İlk evcilik oyunu peluş oyuncaklarla oynanır. Böylece empati kurar, anne ve babalarının yerlerine kendilerini koyarlar.
 • Duyusal becerileri geliştirir. Peluş oyuncaklar, onları yeni dokularla tanıştırmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda onlara renkleri ve boyutları öğretecektir.
 • Stres azaltır ve duyguları yönetmeye destek olur.
 • Peluş oyuncaklar, ilk bakışta göründüğünden çok daha fazlasıdır. Bu nedenle bebeğinize peluş oyuncak alırken düşünmenize gerek yok.
 • İlk arkadaştır. Birçok yetişkin, çocukken sevdikleri oyuncaklara tutunur. Bazı yetişkinler bu oyuncaklardan kurtulmakta gerçekten zorlanırlar. Çoğu zaman anılar ve duygusal değerler ayrılmak için çok güçlüdür.
 • Bağımsızlığı keşfetmelerine destek olur. Ebeveynlerinin dışındaki destek sistemlerini keşfederken, erken çocukluk döneminde bebeğin bağımsızlığını geliştirmesine ve kendi kendini yatıştırmasına yardımcı olurlar.

En ucuz oyuncak bebek çeşitleri

Ucuz oyuncak çeşitleri arasında oyuncak bebek ve araba da yer alır. Ancak çeşitlilik olarak çok fazla oldukları için oyuncak bebek ve oyuncak arabaları başlıklar hâlinde belirtmek istedik.
1. Gerçekçi bebekler
2. Barbie bebek
3. Et bebek
4. Konuşan, ağlayan, altını ıslatan vs. oyuncak bebek
Kız çocuklarının ilk oyuncakları daima oyuncak bebektir. Oyuncak bebekleri ile oyun oynarken annelik yapar ve evcilik oynarlar. Uzmanlar, çocukları ile birlikte oyun oynamanın çok faydası olduğunu belirtiyor. Oyuncak bebeğini alıp çocuğunuza ne yapması gerektiğini siz öğretebilirsiniz. Bununla birlikte çay partileri verebilir, bebeğini giydirmesini öğretebilirsiniz.
İştahsız çocuklara yemek yedirmenin en iyi yolu oyuncak bebek ile oynamasına izin vermektir. Çünkü bir çocuğa nasıl besleneceğini ve sevileceğini göstermenin harika bir yolu, tıbbi temalı bir oyun oynamaktır. Bebeğin hasta olduğunu farz edin ve çocuğunuzun onu sağlığına kavuşturmasına, bandajlamasına ya da iyileşmesi için ne gerekiyorsa yapmasına izin verin.
Çocuğunuzla oynadığınız zamanı harika bir öğretme fırsatı olarak kullanabilirsiniz. Çocuğunuzu konuşmaya ve kendini ifade etmeye teşvik edin. Bu onun güvenini arttırır ve benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklarla bu şekilde daha sık oynarsanız, büyüdüklerinde size daha açık olurlar.

En ucuz oyuncak araba çeşitleri

Erkek çocukları olan her evde oyuncak arabalar bulunur. Kız çocukları için de aynı şey geçerlidir. Ancak erkek evinde her zaman oyuncak araba sayısı fazladır.
1. Küçük metal arabalar
2. Plastik arabalar
3. Ahşap arabalar
4. Uzaktan kumandalı arabalar
5. Yarış arabalarıdır.
En ucuz oyuncak araba plastik olanlarıdır. Ancak küçük metal arabalar da uygun fiyatlı oyuncaklar arasında yer alırlar. Bu çeşitlilik arasında size önerimiz ahşap arabalardır. Çünkü en faydalı olanlar ahşap oyuncaklardır.
Çocuğunuza ucuz oyuncak araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay var. Bunlar;

 • Oyuncağı seçerken çocuğun gelişim ve yaşına göre değerlendirmelisiniz
 • İlk önce güvenliğe önem vermelisiniz. Sağlığa zararlı olmayan ve küçük parçalar içermeyen oyuncakları tercih etmelisiniz.
 • Oyuncağın sadece eğitici ya da eğlendirici olmasına önem vermemelisiniz. Her iki seçeneği de içermelidir. Ebeveynler genellikle oyuncakların eğitici yönlerine ağırlık veriyor. Oysaki oyuncaklar çocukları eğlendirmelidir. Bu nedenle ilgi çekici olmaları gerekir. Aksi takdirde köşede yığılmış olan oyuncak kümeleri oluşur. Böylece oyuncak ucuz ya da pahalı da olsa kullanılmadığı için bir değeri yoktur.

# Destek

07 Ara 2021 - 14:27 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?