Uzunköylüler piknik alanı istemiyor

Serdivan Uzunköy Mahallesi sakinleri, mahallenin içinde kalan koruluk alanın piknik alanı olarak kiralanmasına tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Ali Turhan, ihalenin iptali için topladıkları imzaları Orman İşletme Müdürlüğü'ne teslim etti

Serdivan Uzunköy Mahallesi'nde bulunan 13 dönümlük ormanlık alan Adapazarı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piknik alanı olarak kiralanmak üzere ihale edildi. 18 Ekim'deki ihaleye 3 kişi katılırken 2 kişinin evrakları eksik olduğu için elendi. 10 günlük sözleşme süresi dolmadan mahalle halkı imza toplayarak ihalenin iptali için Orman İşletme Müdürlüğü'ne başvurdu. 

180 İMZALI DİLEKÇE 

Uzunköy Muhtarı Ali Turhan 180 imzalı dilekçeyi Orman İşletme Müdürlüğü'ne verdiklerini belirterek " Mahallemiz yerleşim yerinin ortasında kalan bu ormanda piknik alanı açılmasını istemiyoruz. Buraya gelen giden belli olmayacak. Evlerimizin hemen dibinde böyle bir işletme istemiyoruz. Bunu AK Parti İl Başkanımız Yunus Tever Bey'e de anlattık. O da ilgilendi. Biz yetkililerin de imzalarımızın gereğini yapmasını istiyoruz" dedi. T54'ü ziyaret ederek genel yayın müdürümüz Sezai Matur'la görüşen muhtar Turhan " Mahallemize gelecek misafirler her zaman başımızın tacıdır. Ancak burası bizim camimizin koruluğuydu. Şimdi bu şekilde kiralanmasına karşıyız" şeklinde konuştu.  

26 Eki 2021 - 11:44 Sakarya/ Serdivan- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

09

Orman Köylüsü - Uzunköy gibi bir orman köyünün ormanını mesire yeri yapmak, çevresinde tarımsal üretimin ve hayvancılığın sürdüğü bir alana koca koca yapılar dikip içine kocaman bir otopark yapıp 3 metrelik köy yolunu trafiğe açmak, Anayasadaki Ormanın ve Orman Köylüsünün korunması hükümleriyle çelişiyor. Orman köylerini korumalıyız, her açıdan doğal park olan bu yerlerin olduğu gibi korunmasını sağlamalıyız.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 10:21
08

Köylü - Heryer bitti simdi uzunköy ün güzelim ormanı talan edilerek mesire alanı adı altında kırsal mahalle olan köyümüzün ormanlarına sahip çıkın komşular bunlar yarin başka âlemlere döner aklınızı kullanın güzel ormanları talan ve piknik alanı yapılmasın piknik yapicak olan arifiye il ormanı poyrazlar mesire alanı var bunlar yetmedi millet bahçeleri yetmedi sıra buraya iki yiyecek içek yerler farklı kişilere talan edilip huzur kaçar bırakın bu isleri öncelikle devletimiz köyümüzün çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif kursun çiftçilerimize sahip çıkın genç çiftçi ve gençlerimize iş aş versinki köyümüz kırsal mahallede belediye ve sivil toplum kaymakamlık sahip çıksın halkın bu pahalılık donemde mesire yerleri bizi kalkindirmaz daha çok bet maskara eder köyümüz hakkı adına mesire veya park alanı istemiyoruz devletimiz farklı yerler de mesire alanlarını işletsin sonra buraları revize edip işletsin diyorum mahelle halkı olarak bende yapılmasın diyorum desteklerinize herzaman imza atarım ???

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 23:39
07

Olcay Altunbulak - Bence ormanlık ve koruluk alanlara sahip çıkılmalı özellikle şehir içinde kalanlar bizim ciğerlerimiz nefes alabileceğimiz tek alanlarımız göz banyolarımız biriz piskiatr larımız buraları rant uğruna birilerinin insafına bırakmayın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 19:06
06

Burak - Köy yerlerinin orjinalliginin bozulmasını istiyorum ben böyle seviyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 18:34
05

Uzunköylü Çevreci - dünyada, “Orman Köyü ve Köylülerinin korunmasına dair Anayasasında hüküm bulunan tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde Anayasa’nın ilgili “B. Orman köylüsünün korunması” başlıklı 170. maddesi hükmündeki “Ormanlar içinde veya bitişiğindeki köyler halkının kalkındırılması, ormanların ve bütünlüğünün korunması bakımlarından, Ormanın gözetilmesi ve işletilmesinde Devletler bu halkın işbirliğini sağlayıcı tedbirler”den bahisle Orman Köylülerine muhafaza noktasında işbirliği görevi yüklenmektedir. Yine aynı maddede “Devlet, bu halkın işletme araç ve gereçleriyle diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırıcı tedbirleri alır” hükmü ile Orman Köylüleri ile Devlet arasındaki karşılıklı ödev ve yükümlükler düzenlenmektedir. Yine Anayasamızın 169 maddesinde “Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz.” hükmü yer almaktadır. Buna göre devlet ormanı sayılan alanlarda sadece ve sadece kamu yararı söz konusu ise irtifak hakkı tesis edilebilmektedir. Halihazırda ormana sınır olan bir yerleşim olarak eski orman köyü sıfatını devam ettirmekte olduğu da düşünülürse Uzunköy’de söz konusu alanın mesire yeri olarak ilan edilmesi, yaratacağı çevre kirliliği, tek araç geçebilecek yoldan sağlanacak ulaşım sebebiyle köy yollarının yetersiz kalacak olması köylünün geçimini sağladığı tarım ve hayvancılığa vereceği zarar nedeniyle kamu yararı bulunmamaktadır. Bu alanın olduğu biçimiyle hazine arazisi/ormanı olarak kalması ve korunması gereklidir.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 16:46
04

Ağaçsever - Her yeşil alanın, doğal olanın bu denli ticarileşmesi doğru mu? Doğa etrafındaki köylülerle bir bütün, doğaya ve yerel kültüre salt ticari kaygılarla yapılan müdahaleler hem çevreye hem kültüre zarar verir. Yetkililerimizi ferasetli olmaya çağırıyoruz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 16:39
01

Sibel Altun - Haksız gerekçelerle ve planlama yapılmadan, köylü rızası sorulmadan atılan her adıma karşıyız. Muhtarımız Ali Turhan'a mücadelesi ve köyümüze gösterdiği özen için çok teşekkürler.

Büyüklerimizin, çocuklarımızın geleceğinin hiç uğruna ve köylü yararı güdülmeden hiç edilmesine sonuna kadar karşıyız!

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 16:30Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?