Sakarya ev fiyatları 2021! Kiralar ne kadar arttı?

Sakarya genelinde ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 35,6 oranında artış kaydetti. Diğer yandan yılın ilk dokuz ayında Sakarya’da satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 oranında azalarak 15 bin 265 adede geriledi.

Bu yılın ilk dokuz aylık döneminde Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 949 bin 138 adet oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 oranında düşüş kaydetti. Bu dönemde gerçekleşen konut satışlarının yalnızca yüzde 30,2’si ilk satışlardan oluştu. Son yıllarda ağırlığı gittikçe artan ikinci el satışların toplam rakamı ilk dokuz ayda 558 bin 806 oldu. Son bir senede konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği ilimiz Aydın olurken bu alanda ikinciliği Muğla, üçüncülüğü ise Antalya aldı. 2020’nin yaz aylarından itibaren konut fiyatlarında başlayan yükselişin ardından son dönemde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler başta olmak üzere birçok şehirde ev kiralarında ciddi artışlar yaşandı. Bir buçuk yıllık süreçten sonra üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanması, beklemede olan kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi, giderek artan yabancı nüfusu gibi faktörler bir araya gelince kira fiyatlarında ani bir yükseliş dalgası oluştu. Ancak bunda son 18 ayda büyük bir hızla artan emlak fiyatlarının mülk sahipleri tarafından kiralara yansıtılmasının da büyük bir etkisi var. Diğer taraftan yabancılara konut satışı Eylül’de bir önceki aya göre 13 artış gösterdi ve 6 bin 630 adede ulaşarak rekor kırdı. Yabancıların satın aldığı konut sayısı Ocak-Eylül aralığındaki 9 aylık dönemde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 artış kaydetti. Döviz kurlarındaki artış sürerken yabancılara konut satışında gelen rekorlar dikkat çekiyor. Bunun sonucu olarak lüks konut projeleri üreten sektör firmaları yeni yatırım planlarında yabancıların tercihlerine odaklanmaya başladı. Yıl sonu itibarıyla yabancılara konut satış rakamının rekor kırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  SAKARYA SATILIK DAİRE FİYATLARI NE KADAR?


Sakarya satılık daire fiyatları ortalaması Eylül ayında 3+1 daireler için 385.000 TL oldu. Sakarya ilinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 35,6 oranında artış sergiledi. Global emlak arama motoru Flatfy’ın Türkiye’deki bölgesel konut fiyatları hakkında emlak ilanları veritabanını baz alarak hazırladığı rapora göre Adapazarı’nda satılık daire fiyatları yıllık yüzde 32,9 oranında artış gösterdi. Adapazarı ilçesinde 3+1 dairelerin Eylül ayı ortalama satış fiyatı 337.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Serdivan’da satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 33,4 artış sağlarken 3+1 daireler için Eylül ayı ortalama satış fiyatı 452.000 TL düzeyinde seyretti. Erenler’de konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 32,6 oranında artış kaydetti. Erenler ilçesinde 3+1 dairelerin Eylül ayı fiyatları ortalama 388.000 TL şeklinde oluştu. Akyazı’da ev fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 32,3 artış gösterirken 3+1 dairelerin Eylül ayı ortalama satış fiyatı 347.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Hendek satılık ev fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,8 oranında arttı. Hendek ilçesinde Eylül ayı ev fiyatları ortalaması 3+1 daireler için 335.000 TL oldu. Sapanca satılık daire fiyatları yıllık yüzde 45,7 oranında artış sergilerken 3+1 dairelerin Eylül ayı ortalama satış fiyatı 789.000 düzeyinde oluştu.

SAKARYA KİRALIK EV FİYATLARI NE KADAR ARTIŞ GÖSTERDİ?


Kiraların yıllık bazda en çok artış gösterdiği ilçe Sapanca oldu. Adapazarı kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 26 oranında artış kaydetti. Serdivan’da kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 24 oranında artış gösterirken Erenler’de kiralık ev fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 21 seviyelerinde gerçekleşti. Akyazı kiralık ev fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 20 oranında artış gösterdi. Sapanca kiralık ev fiyatlarının senelik artış oranı yüzde 47 düzeyine ulaştı. Sakarya kiralık ev fiyatları son bir yılda il geneli için ortalama yüzde 28 oranında artış sağladı. Sakarya kiralık ev fiyatı ortalaması 3+1 daireler için Eylül ayında 1.700 TL düzeyinde oluştu.

 SAKARYA'DA KONUT SATIŞLARI YÜKSELİŞTE


Sakarya ili genelinde konut satışları Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 oranında düşüş kaydederek 2 bin 152 adede geriledi. Sakarya’da satılan yeni konut sayısı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında azalarak 698 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 32,4 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Eylül’de 1.454 adet konut el değiştirdi. Sakarya Eylül ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 20,8 oranında azalarak 374 adet olarak gerçekleşti. Sakarya genelinde ipotekli satışların Eylül ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 17,4 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Eylül ayında Sakarya’da toplam 1.778 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 oranında bir artış yaşandı.

Yılın ilk dokuz ayında Sakarya genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 oranında azalarak 15 bin 265 adede geriledi. Sakarya’da Ocak-Eylül döneminde satılan sıfır konut sayısı 5 bin 158 olurken bu rakam yüzde 1,5’lik bir azalışa işaret etti. İpotekli konut satışları Sakarya’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 düşüş göstererek 2.601 oldu.

Sakarya konut satışlarında rekor yılı 23 bin 457 satış ile 2017 senesi olmuştu. 2019 genelinde Sakarya’da konut satışları toplam 18 bin 985 olurken 2020’de 22 bin 418 adede ulaşarak yüzde 18,1 oranında artış kaydetti. Sakarya’da 2019 yılında satılan sıfır konut sayısı 6 bin 751 adet olurken bu rakam 2020’de yüzde 5 artış göstererek 7 bin 87 adede yükseldi. 2015-2019 yılları arasındaki beş yıllık dönemde Sakarya’da ikinci el konut satışı yılda ortalama 11 bin 142 olurken bu rakam 2020’de 15 bin 331 adede çıktı. Sakarya genelindeki ipotekli konut satışları 2020 yılında 7 bin 334 adet şeklinde gerçekleşti.

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ SÜRECEK


TUİK’in en son Ağustos ayına ilişkin olarak açıkladığı inşaat maliyet endeksi, Temmuz ayına göre aylık yüzde 0,9 oranında artış kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık yüzde 42,1 düzeyinde artış sergiledi. Aynı dönemde inşaat malzeme endeksi yıllık yüzde 51,9 düzeyinde artış gösterdi. Maliyetlerdeki artış, konut satışlarında talep düşük seyretse de fiyatlardaki yükselişin sürmesine neden olacak. Diğer yandan yeni yatırımlarda artış söz konusu. Bu yılın Ocak-Haziran döneminde tüm Türkiye’de belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 oranında artış göstererek 328 bin 42 adede ulaştı.  Sakarya genelinde bu yılın Ocak-Haziran döneminde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 142 artarak 2 bin 272 adede ulaşırken ruhsat verilen daire sayısı yüzde 120 oranında artarak 7 bin 122 oldu.

YABANCILARA KONUT SATIŞI REKOR KIRDI!


Eylül ayında yabancılar Türkiye’de 6 bin 630 konut satın alırken bu yılın Ocak-Eylül döneminde yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 artış kaydederek 37 bin 479 adede ulaştı. Bu dönemde 5 bin 923 konut satın alan İran vatandaşları ilk sırada yer alırken İranlıların toplam yabancı alımları içerisindeki payı yüzde 15,6 düzeyinde oluştu. Yılın ilk dokuz ayında Iraklılar Türkiye’de 5 bin 621 konut satın alarak ikinci sırada yer aldılar. Irak vatandaşlarının toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 14,8 şeklinde gerçekleşti. Aynı dönemde Ruslar ülkemizde 3 bin 115 konut satın aldılar ve yüzde 8,2 pay ile üçüncü sırada yer aldılar. Afgan uyruklular Ocak-Eylül döneminde ülkemizde 2 bin 89 konut satın alarak yüzde 5,5 pay ile dördüncü sırada yer aldılar. 2021’in ilk dokuz ayında yabancılar her zaman olduğu gibi 17 bin 783 adetle en çok İstanbul’da konut satın almayı tercih ettiler. Aynı dönemde yabancıların konut alımı için en fazla ilgi gösterdiği diğer illerimiz sırasıyla 7 bin 255 adetle Antalya, 2 bin 396 adetle Ankara, 1.663 adetle Mersin, 1.167 adetle Yalova, 1.093 adetle Bursa, 770 adetle Sakarya, 737 adetle İzmir oldu.

Piyasadaki satılık ve kiralık konut ilanlarının hepsi emlak arama motoru Flatfy’da toplanıyor! Flatfy, kiralık ev veya satılık daire arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra düzenli olarak emlak sektöründeki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin raporlar yayınlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerine ışık tutarken ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veren Flatfy, tüm emlak ilan sitelerinde yayınlanan ilanları toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize, en uygun fiyatlı gayrimenkul seçeneklerine anında ulaşabilmenize veya sahibinden emlak ilanlarını kolaylıkla bulabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hayalinizdeki evi bulmak çok kolay hâle geliyor. Ev arayanlar için arama motoru hizmetini yepyeni bir yaklaşımla sunan Flatfy, Türkiye’de en çok kullanılan emlak arama sitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

21 Eki 2021 - 12:32 Sakarya- Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

01

Korhan - Sakarya bitmiş. Araplar zapt etmiş burayı. Üstelik fiyatlar da bu sayede tavan yapmış. Yazık bu güzelim ülkenin nadide doğal güzelliklerine

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 14:49Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?