'Yatırım bütçelerinin % 10’nu Kentsel dönüşüme ayrılmalı'

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, komisyon olarak hazırlanan raporu TBMM Başkanı Şentop’a sunduktan sonra yaptığı açıklamada, deprem riskli bölgelerde belediyelerin yıllık yatırım bütçelerin % 10’u kentsel dönüş için ayırmaları gerektiğini söyledi

Büyütmek için resme tıklayın

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve AKP Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, hazırlanan rapor hakkında  dün bir basın toplantısı düzenledi. TBMM Deprem araştırma Komisyonunun hazırladıkları raporu, meclis başkanı Şentop’a sunduklarını ifade eden Uncuoğlu,  deprem riski yüksek bölgelerdeki belediyelerin yıllık yatırım bütçelerinin yüzde 10’unu kentsel dönüşüm projeleri için ayırmalarının sağlanarak ayrılan kaynağın yerinde kullanılması için gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

DEPREM İZLEME SİSTEMLERİ

Uncuoğlu 522 sayfadan oluşan rapor sonuçlarına göre deprem tehlikesini tüm yönleriyle araştırmak, gözlemek ve güvenilir veri altyapısı ile analiz etmek için Deprem İzleme Sisteminin Kapasitesinin geliştirilmesi gerektiği söyledi. Uncuoğlu bu sistemin sürdürebilirliğinde çok önemli olduğunu vurguladı. Bu riskli bölgelerde AFAD tarafından erken uyarı sistemlerinin kurulmasının önemli olduğunu vurgulayan Uncuoğlu, yerel yönetimlerin bu sistem konusunda AFAD’a destek vermesi gerektiğinin söyledi.

DİRİ FAYLAR HARİTALARA İŞLENMELİ

Uncuoğlu, "Hazırlık çalışmaları devam eden Türkiye Afet Yönetim Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı, Türkiye Afet Risk Azaltma Planı tamamlanmalı ve uygulamaya geçirilmelidir. Ayrıca öncelikli olarak deprem riski yüksek olan illerimizin Afet Sonrası İyileştirme Planları hazırlanmalıdır." dedi. Yeni belirlenen diri fay hatlarının MTA tarafından haritalara işlenmesi gerektiğini belirten Uncuoğlu,  orta büyüklükteki kentlerin kalkınması, cazibelerinin artırılması, mümkünse yeni cazibe merkezlerinin oluşturulması ile şehirlerin kademelenmesi gözden geçirilerek deprem açısından riskli olan şehirlere yoğun göçün azaltılması için çalışma yapılması gerektiğinin de altını çizdi

YAPI STOKLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Mevcut yapı stoku göz önüne alındığında yeni yapılarda güvenliğin artırılarak deprem risklerinin azaltılması yanında, mevcut yapılardaki deprem risklerinin belirlenerek bertaraf edilmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren Uncuoğlu, "Dinamik şekilde güncellenebilen bina envanter kayıt sistemi üzerinden mevcut yapı stokunun deprem riskleri açısından değerlendirilmesi ve riskli yapıların ivedilikle tespit edilmesi gerekmektedir. Yapı stokunun içerisindeki riskli bina oranının büyüklüğü sebebiyle şehir ve yapı türleri üzerinden önceliklendirme yapılması gereklidir." değerlendirmesinde bulundu. Uncuoğlu, yapı denetimine tabi olmamış yapıların da önceliklendirilerek ilgili idarelerce periyodik denetime tabi tutulması ve denetim sonuçlarının Bina Kimlik Sistemine aktarılması gerektiğini kaydetti.

KENTES DÖNÜŞÜM ALANLARI BELİRLENMELİ

Uncuoğlu, yapılan bina projelerinde zemin katları iş yeri olarak düzenlenmemiş binalarda, zemin katlarının bu şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Uncuoğlu, “Belediyelerce, kendi sınırları içerisinde yer alan depreme karşı güvenli olmayan yapılaşmanın yoğunlaştığı alanlara ilişkin kentsel dönüşüm ihtiyaçlarının belirlenerek ve kentin bütünü ile çevresine etkileri de dikkate alınarak, kentsel dönüşüme konu her bir alanın kentsel tasarım projeleri ile yenilenmesi, iyileştirilmesi, canlandırılması, tasfiyesi gibi uygulamaların geliştirilmesine yönelik imar plan çalışmaları yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm birimi bulunmayan idarelerde mutlaka kentsel dönüşüm birimleri oluşturulmalıdır." diye konuştu.

# DEPREM İLE İLİŞKİLİ:

17 Tem 2021 - 13:43 Sakarya- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?