Kurtuluş'tan ilk açıklama

Memleket Partisi Kurucu İl Başkanı Fatma Kurtuluş, ilk açıklamasını yaptı. Kurtuluş, yaptığı açıklamada meclisin muhalefet üyelerine çağrıda bulundu.

 

Memleket Partisi Kurucu İl Başkanı Fatma Kurtuluş, ilk açıklamasını yaptı. Kurtuluş parti olarak ilk açıklamayı, kurucular kurulu ile birlikte yapmayı düşündüklerini ifade ederek, bu açıklamanın zaruri olduğunu ifade etti.. Kurutuluş, 1,5 yıl önce temizlik aracı kiralama ihalesinden dolayı yaptıkları eleştrilerin ardından, muhalefet eksikliği nedeniyle belediye icraatlarının aynen devam ettiğini ifade etti. Kurtuluş, temizlik aracı ihalesini hatırlatarak başladığı açıklamasında yine Adapazarı Belediyesini eleştirdi.

 

Kurtuluş yaptığı açıklamayı 11/05/2014 tarihli 1/5000’lik imar planına dayandırarak şu ifadeleri kullandı:

 

 “4643 ada 2 nolu parsel “Konut Alanı”,  4734 ada 1 nolu parsel ile 4644 ada 1 nolu parsel arasındaki numarasız parsel ise Park Alanı’ dır. 26.11.2019 tarihli 25037 sayılı vatandaş dilekçesi ile bu iki parselin 1/5000’lik planlarının değiştirilmesi Adapazarı Belediyesi’nden talep ediliyor. Ama dilekçede gariplikler dikkatleri çekiyor. Dilekçede tüm hak sahiplerinin muvafakati, imzası yok, yani imzalar eksik. Dilekçede vekaleten imzalar atılmış ancak vekaletname sunulmamış. Muhtemeldir ki imzalar habersiz atılmış. Ama Adapazarı Belediyesi suç işliyor ve bunların hiçbirini umursamıyor, eksikleri tamamlayın demiyor, değişiklik talebini hemen kabul ediyor ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne sunmak üzere imar değişikliği teklifi hazırlıyor.  Yapılan talep hayatın olağan akışına aykırı bir talep. Dilekçeye göre vatandaş konut imarlı olan arsasının park olmasını istiyor. Park olan komşu numarasız parselin ise konut alanı olmasını istiyor

 

GEREKÇE YAZMAYA BİLE GEREK DUYULMAMIŞ

Talep 28.02.2020 tarihli yazıyla, gerekçe yazmaya bile ihtiyaç duyulmadan, Adapazarı Belediyesi tarafından Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bildiriliyor. 09.03.2020 tarihli Sakarya Büyükşehir Belediyesi meclis oturumunda konu imar komisyonuna havale ediliyor. Hem talebe gerekçe sunulmadığı hem de imzalardaki eksiklik Büyükşehir’in 14.05.2020 tarihli komisyon raporuna da yansıyor. Ama komisyon da bunları göre göre talebe onay veriyor. 08.06.2020 tarihli meclis oturumunda talep edilen imar değişikliği Oy Birliği ile kabul ediliyor. Bu kabul Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 24.07.2020 tarihli yazısı ile Adapazarı Belediyesine bildiriliyor.Talepteki garipliğin arkasındaki sebepleri bir yana bırakarak sadece dilekçedeki imza eksiklerini ve sunulmayan noter vekaletleri sebebiyle sahte konumuna düşen, başkası yerine atılmış imzaların varlığını göre göre bu işlemleri yapan tüm belediye personelleri ve meclis üyeleri en hafif haliyle bir savcılık soruşturmasına konu olması gereken bir vurdumduymazlığın sorumlusudurlar.

 

OY BİRLİĞİYLE KABUL ETTİLER

 

Kararın Adapazarı Belediyesine bildirilmesinden sonra talebe ve karara uygun olarak Adapazarı Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından 1/1000 lik imar planlarında  4643 ada 2 nolu parsel “Park Alanı” 4734 ada 1 nolu parsel ile 4644 ada 1 nolu parsel arasındaki numarasız parsel ise “Konut Alanı” olarak işlenerek, 02.09.2020 tarihli Adapazarı Belediyesi meclis toplantısında meclis onayına sunulmuş ve meclis tarafından imar komisyonuna havale edilmiştir. Komisyon 29.09.2020 tarihinde Oy Birliği ile imar değişikliğini kabul etmiştir. Komisyon raporu ve talep 05.10.2020 tarihli Adapazarı Belediyesi Meclisi meclis oturumunda ise sadece bir üyenin çekimser oy vermesiyle Oy Çokluğu ile kabul edilmiştir.

 

İYİ PARTİ VE CHP ÇAĞRI

Aradan zaman geçmiş ve daha önce “bizim arsamızın imarını konuttan parka, komşu parselinkini de parktan konuta çevirin” diyen gayrimenkul sahipleri 18.05.2021 tarihinde  Arif Nuri Bayramoğlu, Dursun Bayramoğlu ve Erok Yapı Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. imzalı dilekçe ile daha önce imarı parka çevirmek için başvurulan arsayı Belediyenin Uygun Göreceği bir arsayla değiştirmek istediklerini belirtmişlerdir.Belediye daha önce aynı şahısların talepleri doğrultusunda “park” iken “konut” alanına çevrilen 4734 ada 1 nolu parsel ile 4644 ada 1 nolu parsel arasındaki eski numarasız parsel, yeni haliyle 5127 ada 1 parseli takas için uygun görmüştür. Evet 01.06.2021 tarihli mecliste bu konu için Belediye Başkanına ve Encümene yetki istenecek. Adapazarı Belediye Meclisi’nde imar iş ve işlemlerini iyi bilen sayın Tömekçe başkanlığındaki AKP grubu ve Cumhur ittifakının diğer ortağı MHP grubu gönül aksini istese de muhtemeldir ki bu değiş tokuşa izin verecektir. Ancak hiç olmazsa İYİ Parti ve CHP temsilcilerinin bu yanlışa hayır demelerini talep ediyoruz.”

31 May 2021 - 15:01 Sakarya- Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Sakaryaspor Başkanı kim olmalı?