Eski Meclis üyesi Kocaali'ye OSB istedi

Kocaali'de OSB Kurulması yeniden gündeme gelirken 2014-2019 yılları arasında AKP'den Kocaali ve Büyükşehir Belediye Meclislerinde üye olarak görev yapan Resul Namaz, sosyal medyada "Kocaali'de Teknoloji OSB Kurulmalı " başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte Resul Namaz'ın o paylaşımı:

KOCAALİ’YE TEKNOLOJİ OSB KURULMALI

KOCAALİ İlçemiz, TARIM ve TURİZM özellikleriyle ön plana çıkmış ve bu güne kadar da bu sektörlerde yatırım ve teşviklerle desteklenmiş, ancak ne Tarım, ne Turizm alanında yeterli yatırımı alamamış, yapılan küçük ölçekli yatırımlar da istihdama yeterli katkıyı sağlamamış ve ilçemiz 1980 li yıllarda 35.bin nüfusa sahipken, 2000 yılında 30.690 nüfusa düşmüş, aradan geçen 41 yıl içinde nüfusu artması gerekirken içinde bulunduğumuz 2021 yılında 22 bin nüfusa düşmüştür.
Halbuki Türkiye’nin ortalama nüfus artışının binde 13.9 olduğunu düşünürsek 41 yılda ilçe nüfusumuz yerli halk olarak 60 bini geçmesi gerekiyordu, buna Turizm alanına yerleşen yazlıkçı olarak tabir ettiğimiz nüfusu da eklersek ortalama 70 bin, yerleşik nüfusumuz olmalıydı.
Fakat maalesef ilçe halkımızın büyük ölçüde iş imkanı olmaması, ilçemizde sadece fındık geliriyle geçinememesi nedeni ve eğitim imkanları sebebiyle ilçemizi terketmek zorunda olmasından dolayı nüfusumuz düşmüş ve halen düşme eğilimindedir.

KOCAALİ'NİN TARIMSAL POTANSİYELİ


KOCAALİ’de Tarım %95 oranında FINDIK üzerinedir, bu sebeple ilçenin 315 km2 yüz ölçümünün %90’ı Dikili TARIM arazisidir. Dikili tarımdan dolayı mera alanlarının da az olması sebebiyle, ilçede çok az miktarda, halkın kendi hayvansal ihtiyacını gidereceği kadar hayvancılık yapılmaktadır, hayvancılığın ilçeye ekonomik ve istihdama katkısı yok denecek kadar azdır, halkımızın birinci geliri fındık geliridir, fındık arazileri sürekli miras yönüyle bölünmesi ve dikim alanlarının bitmiş olmasından dolayı, arazi büyümesi ve rekolte artması da mümkün olmaması sebebiyle, ailelerin fındık geliri artık geçinmesine yetmez hale gelmiştir.
Halkımızın ilçede yaşamakta olanlarının %50 si, geçinmekte sıkıntı çektiği için, fındık mahsülünü henüz olup hasat etmeden, dalında tüccara satarak veya bankalardan kredi alarak geçim sağlamaya çalışmakta, ve bu sebeple yıllardır faizin altında ezilmekte, borçları her yıl artmakta ve maalesef bazı çiftçilerimizin arazilerini satmaktan başka çaresi kalmamaktadır.
Yine yıllardır verdiğimiz göç nedeniyle, halkımızın %70 i kışı büyük şehirlerde veya iş imkanı bulduğu bölgelerde kendine bir düzen kurup yaşaması sebebiyle, ilçede toplanan fındığın büyük bir bölümünün parası ilçede kalmayıp, dışarıda harcanmakta, ilçe ekonomisine hiç bir katkısı olmamaktadır.
İlçede yaşayan her çiftçinin bildiği üzere tarım geliriyle geçinemeyen halkımız çareyi iş imkanı bulabileceği bölgelere göç etmekte bulmaktadır, bu sebeple köylerimiz kış sezonunda bir kaç ailenin yaşadığı mezralara dönmektedir.
Tarımsal olarak kapasite artışı, çeşitlilik artışı, rekolte artışının mümkün olmadığını, tarımsal faaliyetlerin istihdama kalıcı ve istikrarlı katkısı olmaması sebebiyle, ilçemizde tarımının üreticinin ihtiyaçlarını karşılamak ve geçinmesinde yetersiz olduğu aşikardır.
Burada çok kısa bir özetle anlatmaya çalıştığım KOCAALİ de tarımsal gelir dağılımı ve istihdam oranı maalesef ilçemizin en büyük göç sebebidir.
Bu konuda gerektiğinde çok daha kapsamlı, bilimsel ve reel gerçeklikte, ilgili kurumlardan elde edilecek belgelerle rapor hazırlanabilir.

KOCAALİ'NİN TURİZM POTANSİYELİ


KOCAALİ’ Karadeniz’e kıyı bir ilçedir, ilçe yüz ölçümü 315 km2 dir, Turizm alanı karadeniz ile karadeniz sahil karayolu arasında kalan, deniz sahilinde yaklaşık 14 km boyunda, bir başında denize mesafesi, yaklaşık 1000 mt, diğer başında daralan ve 100 metreye düşen Turizm alanı ortalama 7 km2 dir, yani ilçe yüz ölçümünün %2.5 oranında Turizm alanı vardır.
Bu alanın imar planlarından sonra kullanılabilir imarlı arazisinin parsellenmesiyle, yaklaşık 20 bin parsel oluşmuş, bu parsellerin %70 i yazlık villalar olarak yapılaşmış, kalan arazilerinde on yıl içinde yapılaşacağını tahmin etmekteyiz.
Maalesef Çok güzel, çok temiz, mavisiyle, yeşiliyle iç içe olan, güneşin denizden doğup, denizden battığı sahilimizde, sezonun çok kısa olması ve karadeniz’in hırçın ve dalgalı bir yapısından dolayı, Bir çok girişimlere rağmen,Turizm yatırımcıları ilçemize yatırım yaparak yıldızlı oteller yapmayı ekonomik olarak uygun görmemişler, yatırım yapmamışlardır.
Belki yaz kış hizmet veren yıldızlı oteller, eğlence merkezleri olsaydı, Turizm potansiyelimiz artabilir, istihdam da olabilirdi. Fakat yıllarca Turizmde öncelikli ve teşvikli ilçe olmamıza rağmen, yatırımcılar tercih etmemişlerdir.
KOCAALİ sahilimizde günübirlik tatilciler için konaklama alanı olarak 6 adet pansiyon, üç adet otel hizmet vermektedir, yatak kapasitesinin çok az olması, eğlence turizminin ve tesislerinin olmaması nedeniyle, ilçemiz dinlenme turizmi dediğimiz yazlık evlerle dolmuş, genellikle emekliler olan yazlık sahipleri ise, senede 10 gün ile maksimum üç ay kalmakta, ilçeye gelirken de, yaşamsal ihtiyaçlarını büyük ölçüde bagajında getirmekte, burada dinlenip gitmektedir.
Sahilimizde az sayıda bulunan sosyal tesislerin işletmecileri yerli halk olması ve müşterilerinde ekseriyetle yine yerli halk olması nedeniyle ilçeye dışarıdan ekonomik girdi çok az olmaktadır.
İlçemizin diğer Turizm alanları olan, doğa harikası, maden deresi, çam dağı, Melen nehri havzasıda yeterli ilgiyi görmemiş, yatırımcıların da ilgisini çekmemiş, sezon içinde gelen yazlıkçılarımızın ve halkımızın piknik alanı olarak hizmet vermektedir, burada da istihdam çok az sayıda ve sezonluktur.
Turizmin İlçemize istihdam bakımından hemen hemen hiç bir katkısı olmamaktadır, çünkü bu tesisler sezonluktur, üç ay sonra hemen hemen %80 i sezon sonu kapatmak zorunda kalmaktadırlar.
Böyle bir Turizmin ilçeye istihdam sağlayıp, işsizliğe çare olması düşünülemez durumdadır.
Bu gerçeklerle yüzleştiğimiz zaman anlıyoruzki, İlçemize istihdam bakımından yeterli yatırımı TARIM ve TURİZM sektörlerinden almamız mümkün değildir.
KOCAALİ’de, ya göç vermeye devam edip, emeklilerin yaşadığı sayfiye alanı olarak kalacağız, yada bu makus kaderi değiştirecek, ilçemize istihdam alanları oluşturmak için, ilçemize ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Kurarak, istihdam alanları oluşturup, gençlerimize ve işe ihtiyacı olan halkımıza iş imkanı sağlamalıyız.

SAYGILARIMLA
2014/2019 dönem
SAKARYA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
RESÜL NAMAZ.

26 Nis 2021 - 04:25 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'nın yeni OSB'lere ihtiyacı var mı?