Köpekler ve Köpek bakımı

İnsanların en sadık dostları olarak bilinen köpekler çoğu kişi için en ideal ev hayvanıdır. Bu yüzden satılık köpek ilanları çoğu kişinin ilgisini çekmektedir. bu ilanların çokluğuna bakıldığındaysa köpek sahiplenmeye ne kadar çok ilginin olduğu gözlemlenebilir. Özellikle  birçok kişinin sahip olmak istediği biricik ev hayvanları ve evcilleştirilmiş hayvanlar arasında yer almaktadır. Peki bu sevimli hayvanların bakımı ve ilgilenilmesi nasıl yapılmalıdır bu konuda nelere dikkat edilmel

İnsanların en sadık dostları olarak bilinen köpekler çoğu kişi için en ideal ev hayvanıdır. Bu yüzden satılık köpek ilanları çoğu kişinin ilgisini çekmektedir. bu ilanların çokluğuna bakıldığındaysa köpek sahiplenmeye ne kadar çok ilginin olduğu gözlemlenebilir. Özellikle  birçok kişinin sahip olmak istediği biricik ev hayvanları ve evcilleştirilmiş hayvanlar arasında yer almaktadır. Peki bu sevimli hayvanların bakımı ve ilgilenilmesi nasıl yapılmalıdır bu konuda nelere dikkat edilmelidir?

 

 Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

 Evde köpek bakımında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunların başında satılık köpekler için beslenme konusu gelmektedir. bu konuda dikkat edilmesi gereken husus köpekleri kendi yediğimiz besinlerle beslemekten kaçınmak olacaktır. Evde köpek beslerken özellikle köpekler için olan satılık besin ve yemlerin kullanılması hayati önem arz etmektedir. Eğer köpekleri kendi yediğimiz besinlerle beslemeye kalkışırsak onların doğal dengesini bozarız ve birçok hastalıkla uğraşmalarına sebep oluruz.

 

 Köpeklerin bir diğer önemli ihtiyacı da gezdirilmektir. Sabah ve akşam olmak üzere köpekleri minumum günde iki kere gezdirmek gerekmektedir. Tabi ki köpekleri gezdirirken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise dışkıladıklarında köpeklerin dışkılarını o yerden temizlememiz gerekir. Birçok köpek sahibi buna dikkat etmediği için çevrede hoş olmayan görüntüler yaşanmaktadır. Köpeklerin gezdirilmesi bu husus dikkate alınarak yapılmalıdır.

 

 Köpek bakımında bir diğer husus ise veteriner ziyaretleri ve aşılarının düzenli olarak yapılmasıdır. Köpeğinizde herhangi biri şikayet olmasa da altı ayda bir veteriner kontrolü yapılmalı ve aşı karnesi çıkarılarak aşıları özenle takip edilmelidir.

 

 Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

 

 Keskin koku alma ve işitme kabiliyeti bulunan köpekler genellikle afet durumlarında arama ekiplerinin en ön saflarında yer almalarıyla bilinirler. Depremleri ve diğer doğal afetleri öncesinden sezebilen köpekler bu alanlarda kullanılırlar ve evcil hayvanların en sevimlileri içinde yer alırlar. Ömürleri çeşitli sayıda etkenden etkilenebilmekle birlikte genelde on beş yirmi yıl arası yaşarlar. Yüzden fazla çeşidi ve cinsi bulunan köpekler en sevimli hayvanlar arasında yer alırlar.

 

 Gelelim köpeklerin sadakatine. Sahiplerine sadakatleriyle bilinen köpekler bu yüzden insanların en sadık dostu olarak da ün salmışlardır ve kedilerin aksine sahiplerini korur kollar ve gözetirler.

 

 Neden Köpek Sahiplenmeliyim?

 

 Köpek sahiplerinin ömrü diğer evcil hayvanı olmayan insanların ömrüne kıyasla daha uzundur. Bunun yanı sıra satılık yavru köpek almadan önce bilmeliyiz ki insanların en sadık dostu olarak biline köpekler sayesinde stresimiz azalır ve daha mutlu bir hayat sürmemiz mümkün olur. Daha kaliteli ve nezih bir hayat yaşamamıza yardımcı olurlar. bununla birlikte köpek sahiplerinin diğer evcil hayvan sahibi olmayan insanlara göre daha huzurlu ve mutlu bir yaşam yaşadıkları çeşitli araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Saydığımız bu türlü nedenlerden dolayı köpek sahiplenilmesi bizim yararımıza olacaktır.

 İnsanların en sadık dostları olmalarının yanında stresimizi azaltmaları ve hayatımıza renk katmaları dolayısıyla da çokça tercih edilen köpekleri sahiplenmek hem yaşam ömrümüze hem de yaşam kalitemize önemli katkılar yapmaktadırlar. Yaşam kalitemizin artmasıyla birlikte hayatımız güzelleştiren köpeklerin dostlukları da sadakatleriyle ün salmıştır. Yukarıda bahsedilen bu gibi nedenlerden türü ise köpek sahiplenmek maddi durumu buna elveren hemen hemen her insanın düşünmesi gereken aktivitelerden biri olmalıdır.

 

 Köpeklerin Hamilelik Süresi

 

 Elli sekiz ila altmış sekiz gün arasında değişen köpeklerin hamilelik süresi boyunca bakımları ve beslenmelerine özellikle dikkat edilmelidir. Köpeklerin hamilelik süreci stresi açısından insanlarınkine çok benzer. Köpekler de insanlar gibi zorlu ve stresli bir hamilelik döneminden geçerler. Özellikle köpekler hamileyken veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli ve aylık kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Yetmiş güne kadar sürebilen hamilelik süresince köpeklerin beslenmelerine özellikle dikkat edilmelidir.

 

 Köpeklerin Zeka Seviyesi

 

 İki yaşında bir çocuğun iq seviyesine ulaşabilen köpekler hayvanlar aleminde zekalarıyla ün salmışlardır. Belki de bu yüzden çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Özellikle çocuğunuzun zeka seviyesini arttırmak için çocuk yaşta köpeklerle arkadaşlık etmesini sağlarsanız olumlu sonuçlar alacaksınız. Hem arkadaşlık duyguları hem de zeka seviyeleri gelişecek olan köpekler bu sayeden hayatınızın ayrılmaz parçalarından birisi olacaklardır.

 

 Köpeklerin İlginç Özellikleri

 

 Köpeklerin burunları aynı insanların parmak izlerinde olduğu gibi kişiye özeldir ve dna larının eşsiz parçaları olarak köpekleri ayırt etmemize yararlar. Bunun yanı sıra koku duyuları insanlara nazaran neredeyse yüz bin kat daha iyidir. Ayrıyetten sadece patilerinden terleyen köpekler insanlar gibi duygularını yüzlerindeki mimiklerle belli ederler. Köpeklere güven aşılamak içinse sahip olduğunuz bir giysiyi köpeğe koklatmanız yeterlidir. bundan sonra köpek bu koku hafızasıyla sizi bulacak ve ayırt edecektir. Bunun yanı sıra köpekle konuşmanız ve okşamanız onun kan basıncını düşürerek sakinleşmesini sağlayacaktır. İnsanlar gibi duygusal olan köpekler de depresyona girebilmektedir.

 

 Köpek Sahiplenmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

 

 Köpek sahiplenmek iyidir hoştur da bu işlemi yapmadan önce düşünülmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında köpeğe ömür boyu yuva sağlayabilecek miyim konusu gelir. Hassas ve duygusal varlıklar olan köpekler terkedildiklerinde ağır depresyona girebilmektedirler. Bu yüzden köpek sahiplenmeden önce oturup ciddi ciddi düşünülmesi gerekmektedir. Eğer ömür boyu köpeğe yuva sağlayamayacaksanız köpek sahiplenmemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü depresyonu çok ağır geçiren köpekler intihara bile sürüklenebilmektedirler. Aynı çocuk sahiplenmek gibi ömürlük sahiplenme söz konusuysa bu işe kalkışılmalıdır. Aksi halde sonuçları çok fena olabilmektedir zira.

# Aşı

13 Nis 2021 - 22:10 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'nın yeni OSB'lere ihtiyacı var mı?