Işıksu'ya meclisten borçlanma yetkisi

Adapazarı Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı yapıldı. Mecliste 11,12 ve13’ncü maddede bulunan İller Bankasından toplam 25 milyon TL borçlanma yetkisinin verilmesine muhalefet sıcak bakmazken, Adapazarı Belediyesinin İller Bankasındaki kredi limitinin bu rakamın çok üstünde olduğu vurgulandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Adapazarı Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı yapıldı. 17 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısında belediyenin 2020 yılı Gelir ve Gider Hesap işlemlerinin incelendiği Denetim Komisyonu raporu ele alındı.  Meclis gündemi öncesi, yapılan konuşmalarda İyi Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akçalışkan söz aldı. Akçalışkan yaptığı konuşmada Adapazarı Belediyesi olarak pandemi sürecinde sıkıntı günler geçiren esnafın yanında olunması gerektiğini ifade etti. Adapazarı Belediyesinin 2 yıllık bir hizmet süresini geride bıraktığını ifade ederken, önümüzdeki üç yıl içinde, Adapazarı halkına fayda getirecek her türlü çalışmanın destekçisi olduklarını söyledi. Akçalışkan yaptığı konuşmada gündemde yer alan Belediyenin üç ayrı madde de yer alan İller Bankasına Borçlanma yetkisine değinerek, “Toplam 25 milyonluk bu borçlanma esnafımızın ve halkının faydasına olacaksa destekçisiyiz. Eğer kullanılmayacaksa, belediye olarak 25 milyon TL’lik tasarrufa gitmeliyiz. Yapılacak bu tür zamansız harcamaların karşısındayız” dedi.

‘KREDİ LİMİTİMİZ YÜKSEK’

İyi Parti’li Meclis Üyesi Akçalışkan’ın konuşmalarının ardından söz alan AKP’li Meclis Üyesi Necdet Tömekçe ise bu borçlanma yetkisinin Gelir Gider bütçesinde daha önceden oy birliği kabul edilmiş bir karar olduğunu ifade ederek, “Bu limit, İller Bankasının Adapazarı Belediyesine tanıdığı kredi limitinin altında. Yani belediyemizin İller Bankasında ki kredi limiti çok yüksek. Şimdi bu borçlanma yetkisine tepki göstererek bir yere varılamaz” dedi. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ise konuyla ilgili olarak cevaben yaptığı konuşmada, “279 bin nüfusa hizmet vermek için mücadele ediyoruz. Bu karar 6 ay önce oy birliği ile alınmış bir borçlanma yetkisi. Denetim Komisyonu da yaptığı denetimlerde raporun altına imzasını atmış. Her hangi bir yanlışlık yok” ifadelerini kullandı. Başkan Işıksu’nun konuşmasının ardından Denetim Komisyonu MHP’li Üyesi Mehmet İr söz aldı. Denetim Komisyon raporu hakkında görüşlerini açıklayan İr, komisyonluk 45 günlük bir çalışma ile raporu hazırladığını söyledi.

BAŞARILI BİR DÖNEM

İr yaptığı konuşmada, “Yaptığımız incelemeler sonucu, Bütçe gelirleri, pandemi süreci içinde zamanında tahsil edildiği gözlendi. Harcama  ve ödemelerde usule uygun ve sağlıklı bir şekilde muhasebeleştirildiği gözlenmiştir. Doğrudan teminlerde ise 3 firmadan fazla firmada fiyat tekliği alındığı görülmüştür. Salgın sırasında bazı gider kayıtlarında değişikliğe gidilmiştir. Özellikle bu değişiklikler, sokak hayvanları, sosyal yardımlar kalemlerinde gözlenmiştir. Görülen o ki, gelir gider hesap işlemlerinde pandemiye göre başarılı bir dönem olmuştur” dedi. İyi Parti Denetim Komisyonu Üyesi Ahmet Bıçkıcı ise, doğrudan teminlerde alınan teklif sayılarında ki artış olumlu bir gelişmedir şeklinde değerlendirdi. Bıçkıcı,  doğrudan teminlerde daha fazla teklif alınmasının belediye olarak kazanç olacağının da altını çizerek, “Harcamalarda yasa dışı ve usule aykırı bir durum gözlenmemiştir” dedi. AKP’li Meclis Üyesi Evren Çakırsoy’da, 45 günlük bir çalışma onucu hesapların usul ve esaslara uygun olduğunu vurguladı.

İLLER BANKASINDAN BORÇLANMA

Gündemin 11’nci maddesinde yer alan Belediyeye alımı yapılması düşünülen kar bıçaklı ve tuz serpici niteliği bulunan 3 damperli kamyon için 3 milyon TL, 12’nci madde de bulunan Güneşler Pazar Yeni ve Düğün Salonu İnşaatı için 10 milyon TL ve 13’ncü maddede bulunan 2021 yılı içinde Muhtelif Sokak ve Caddelerin güzelleştirilmesi için 12 milyon TL’lik , toplam 25 Milyon TL’lik İller Bankasında borçlanma yetkisi için konuşan CHP Meclis Üyesi haluk Akbay ise talep edilen borç miktarının fazla olduğunu düşündüğünü ifade etti. MHP’Li Meclis Üyesi Erbay Kayatürk ise yaptığı konuşmada Güneşlerde yapılan kompleksin bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Bu kompleksten elde edilecek gelir dikkate alındığında, bu borcu karşılayabilecek bir güçte olduğu gerçektir. Kamyon alımında ise alınacak bu araçların kar yağışı dışında da kullanılıp kullanılmayacağı önemlidir” diye konuştu. İyi Partili Türkel Ergül ise Adapazarı’nın önceliklerine önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, zamanla olarak bu borçlanmayı uygunsuz gördüklerini söyledi.

OY ÇOKULUĞUYLA BORÇLANMA KARARI

Borçlanma konusunda açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ise alınacak üç kamyonda yer alan kar küreme ve tuzlama aparatların bazı kolaylıklar ve muafiyetler getirdiğini belirtti. Yapılan gündem dışı konuşmaların ardından gündeme geçildi. Gündemin ilk 7 maddesi geldiği gibi kasul edilirken, 9 maddede yer alan Yağcılar Mahallesinde yapılacak olan parka Şehit ömer Özdemir isminin verilmesi ve 10 madde de yer alan Camili ve Korucuk Mahallesinde yeni açılan cadde ve sokaklara isim verilmesi konuları hukuk komisyonuna havale edildi. 11’nci madde de yer alan 3 adet kar bıçaklı ve tuz serpici özelliği bulunan 3 damperli kamyon için iller Bankasından 3 Milyon TL borçlanma için başkana yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. 12’nci maddede yer alar Güneşler Pazar Kompleksi için yapılacak 10 milyonluk borçlanma ve 13’ncü maddede yer alan mahalleleri güzelleştirek için İller Bankasından 12 milyon TL Borçlanma yetkisi için Başkan ışıksu’ya yetki verilmesi talebi, CHP’nin ret, İyi Partinin çekimser oyu ile oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin 14 ve 15’nci Maddesi ise oy birliğiyle kabul edildi.

'MİLLETİMİZE HİZMETİ ASLA BEKLETEMEYİZ'

Adapazarı Belediye Meclisi’nin özgürce görüşlerin ifade edildiği ve istişareye katkı sunan bir meclis olduğunu vurgulayan Başkan Mutlu Işıksu, görüşleri için meclis üyelerine teşekkür etti. Adapazarı için çok önemli çalışmaları hayata geçirmek için çok çalıştıklarının altını çizen Başkan Işıksu, “Milletimize hizmeti asla bekletmeyiz. Söz verdiğimiz gibi tüm projelerimizi birer ikişer hayata geçiriyoruz. Hem projelerimizi hayata geçireceğiz, hem de başta esnafımız olmak üzere tüm kesimlerimize elimizden geldiğince destek olmayı sürdüreceğiz. Çok bahsetmeyiz ancak faaliyet raporumuzda rahatlıkla görülecektir; Hamdolsun, 84 mahallemizin tamamında ihtiyacı tespit edilen tüm vatandaşlarımıza sosyal destekte de ulaşım sağladık. Her alanda ve her anlamda, Adapazarı Belediyesi olarak tüm gayretimizle çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

TARİHİ BİNALARDA RESTORASYON

Projelerle ilgili konuşan Başkan Mutlu Işıksu, “Tarihi Banka Binası ile ilgili tüm aşamaları anbean sizlerle paylaştık. Hamdolsun sözleşme tamamlandı ve yer teslimi yapıldı. Restorasyon için de hazırlıklar tamamlandı. Kısa süre içerisinde neticelenmesini istediğimizi de yüklenici firmaya ilettik. Adapazarı’mız için çok önemli olduğuna inandığımız bir müzeyi de böylelikle kazandırmış olacağız. Ayrıca Tarihi Millet Hamamı’nda benzer bir çalışmayı yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Milletvekilimiz Çiğdem Erdoğan Atabek Hanımefendi ile birlikte Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleri ile buluştuk. Tarihi Hamamı Adapazarı’mızın kültür ve sanat yaşamına inşaallah kazandıracağız. Sayın Vekilimize de destekleri için teşekkür ediyoruz.”

 

112 CADDE VE SOKAK YENİLENİYOR

“Mahallemi Güzelleştiriyorum Projemizi uyguladığımız mahallelerin çehresini değiştirdik ve hamdolsun gerek esnafımız, gerek hemşehrilerimiz, herkesten çok güzel ve olumlu dönüşler aldık. 2020 yılında Papuççular, Semerciler ve Yenigün’de 46 sokakta ve 1 caddede, altyapısı, aydınlatmaları, ağaçlandırmaları ve asfaltı ile güzel bir çalışmayı hayata geçirdik. 2021 yılında ise proje kapsamında iki etap yapacağız. Toplam cadde ve sokak olarak 112 noktada olacağız. Yani 2020 yılına göre çalışmayı ikiye katlıyoruz.  İlk ihale ile birlikte Yağcılar ve Güneşler’de 46 sokağa çok yakında giriyoruz. Daha sonra ikinci ihale ile Yenigün’ün ikinci kısmı, Orta Mahalle, Yahyalar ve Tığcılar’da 66 sokakta olacağız. Çalışma bittiğinde mahallelerimiz ve sokaklarımız 2020 yılında tamamladığımız gibi bambaşka olacak inşaallah.”

' ASFALTI İKİ KATINA ÇIKARTIYORUZ'

“2020 yılında attığımız toplam asfaltın, -aynı Mahallemi Güzelleştiriyorum Projemizin kapsamında olduğu gibi- 2021 yılında yaklaşık iki katına yakın, çıkarıyoruz. 2020 yılında ihtiyaç tespit ettiğimiz noktalara sıcak asfalt atmıştık. 2021 yılında da daha çok noktada asfalt çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

MİLLET EVİ İHALEYE ÇIKIYOR

“ADA Pazar Güneşler Yerleşkesi Projemizde İhale bitti, yer teslimi yapıldı ve yüklenici firma çalışmaya başladı. Gayet de güzel gidiyor.  Güneşlerimize çok güzel bir proje kazandırıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca Dernekkırı Bölgemizde de bir Millet Evi çalışmamız olacak. Hayırseverlerin destekleriyle Taşkısığı Millet Evi Projesi tamamlanmak üzere. Şimdi de Dernekkırı Millet Evi’nin yapım ihalesine inşallah 22 Nisan’da çıkıyoruz.”

 

2021YILINDA TEMPOYU ARTTIRDIK

“Mahallelerimiz daha da gelişiyor, yeni sokaklar açılıyor, Adapazarı’mız her geçen daha da canlanıyor. 2021 yılında tempoyu daha da artırdık. Rahatlıkla söyleyebiliriz. Şehrin kalbi Adapazarı’mızda, işler yolunda.” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN VEKİLİ VE DİVAN KATİPLİĞİ

Gündemin 16’ncı maddesinde ise Başkan Vekilliği, Divar Katipliği ve komisyon üyelerinin seçimi yapıldı. Yapılan seçimlerde Meclis 1’nci ve 2’nci Başkan Vekilliğine teklif edilen Mehmet Yılmaz ve Evren Çakırsoy 32 oy alarak seçildi. Meclis Divan Katipliğine ise Nilgün Akman, Bahtiyar Nalbant asil, Yavuz Meşe ve Türkan Nesiloğlu yedek olarak seçildi. Belediye encümen Üyeliği için, Hasan Karagzül, Bühlül Bayrak ve Esra Serbes seçildi.  İmar Tetkik Komisyonu Üyeliğine ise AKP’den Adem Çalışkan, Metin Müftüoğlu, Mahmut Karaca, MHP’den İrem Serdaroğlu ve İyi Parti’den Hüseyin Akçalışkan seçildi.

KOMİSYON SEÇİMLERİ YAPILDI

Plan ve Bütçe Komisyonuna: AKP’den özkan Yetim, Şahin Kararaslan, İbrahim akçay, MHP’den Mehmet İr, İyi Parti’den Ahmet Bıçkıcı seçildi. Hukuk Komisyonu Üyeliğine, AKP’den Bilal Kuriş, Besim Kıratlı, Türkan Resuloğlu, MHP’den İlknur Bayram Akyüz, İyi Parti’den Doğan Şen seçilirken,  Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna, AKP’den Levent Tunç, Can Dağbakan, Mustafa Reşit Yazıcı, MHP’den Ali Eroğlu ve İyi partiden Mahir Özgün seçildi. Gündemin 17’nci Maddesinde 2020 yılı Faaliyet Raporu hakkında karara varıldı.

05 Nis 2021 - 17:53 Sakarya/ Adapazari- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'nın yeni OSB'lere ihtiyacı var mı?