SAÜ'de 2021 dolu dolu geçecek

Sakarya Üniversitesinde 2020 yılında eğitim, uluslararasılaşma, sektörle entegrasyon, Ar-Ge, yayın ve üniversite sektör işbirliği başta olmak üzere birçok alanda yapılan yeniliklerin bu yıl da artarak sürdürülmesi amaçlanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

SAÜ, geçen yıl eğitim, uluslararasılaşma, sektörle entegrasyon, Ar-Ge, yayınlar, üniversite-sektör işbirliği, teknokent, engelli öğrenciler, dijital üniversite ve kampüs hayatı gibi birçok alanda gerçekleştirdiği yeniliklere ek olarak 2021 yılında da bu alanlarda iyileştirme çalışmalarına devam edecek.

ULUSLARARASILAŞMA

SAÜ uluslararasılaşma stratejisi kapsamında 2020 yılında bin 774 uluslararası öğrenciyi kabul ederek, uluslararası öğrenci oranını yüzde 6’dan yüzde 8’e yükseltti. Sakarya YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ilk defa uygulandı. “Tesisler ve Altyapı” başlığında dünyada 70’inci ve Türkiye’de 5’inci sıraya; “Enerji ve İklim Değişimi” başlığında dünyada 279’uncu ve Türkiye’de 9’uncu sıraya yerleşti. 2021 yılında uluslararası öğrenci oranı yüzde 10 seviyesine çıkarılacak. Sakarya YÖS aday sayısının yüzde 50, sınav merkezi sayısının ise yüzde 100 artırılması amaçlanıyor. İngilizce program sayısı 24’e çıkarılacak. Bunun yanı sıra anlaşma sayısı artırılarak Erasmus ve Mevlana hareketliliğinde gelen öğrenci sayısının yükselmesi sağlanacak. TOEFL iBT (Test Of English as a Foreign Language, Internet Based Test) sınavı SAÜ ana yerleşkesinde yapılabilecek.

VEW SAYFALARI DEĞİŞECEK

Uluslararasılaşma İçin Görünürlük ve Tanıtım Çalışmaları kapsamında bu yıl web sayfalarının tamamı Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanacak. Kampüslerde tüm birim tabelaları Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere yenilenecek. Yine bu yıl ön lisans diplomaları da çift dilde (Türkçe/İngilizce) verilmek suretiyle tüm diplomalarda çift dile geçilmiş olacak. En az iki uluslararası ortak/çift diploma programı açılacak ve uluslararası öğretim üyesi sayısı yüzde 33 artırılacak. Uluslararası sıralama kuruluşlarına yapılan ilk başvuruların ardından iyileştirme çalışmaları ile sıralamalarda (THE ilk 1000, UI Greenmetric genel ve alt başlık sıralamalarında iki kat iyileşme) ilerleme sağlanacak ve Uluslararası Öğrenci Evi açılacak.

FARKLILAŞAN HEDEFLER

SAÜ’de 2020’de öğrencilerin farklı ve farklılaşan hedeflerini desteklemek üzere disiplinlerarası eğitim modellerine yoğunlaşıldı. Çift Anadal Program (ÇAP) ve Yandal Program sayıları artırıldı. Bir SAÜ yeniliği olan İlgi Alanı uygulaması ile öğrencilerin kariyer planlamasına destek olunması amaçlandı. 2021’de Çift Anadal/Yandal/İlgi Alanı sayısı ve katılımcı öğrenci sayısı artırılacak. Veterinerlik Fakültesi ve 14 yeni bölüm/programın açılması için YÖK’e başvurulacak. Sosyal Transkript Uygulaması yaygınlaştırılacak. 8 birim/bölümün akreditasyon sürecine devam edilerek, akreditasyonda liderlik konumu pekiştirilecek. Sektör Dersi ve Öğrenci Ar-Ge Uyumunu Artırma Projelerinde ders ve katılımcı öğrenci sayısı artırılacak; gerekli sistem revizyonları yapılacak. “Eğitim Destek Birimi” eğiticilerin eğitimi ve eğitim ile ilgili yeni çalışmalarını sürdürecek. Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ve Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) izleme değerlendirmeleri doğrultusunda eylem planı oluşturulacak. Öğrenci Senatosunun işlevselliği artırılacak ve tematik öğrenci çalıştayları, gerekirse çevrimiçi olarak devam ettirilecek.

DİJİTAL ÜNİVERSİTE

2020’de SAÜ’nün yeni bir ürünü olan 15 üniversitenin de kullandığı Uzaktan Eğitim Platformu (UZEP) Uygulamalı Dersler Platformu (UDEP) oluşturuldu. SAÜ Sanal Tur erişime açıldı ve e-sınav modülü geliştirildi.

2021’de ise UZEP kullanımı yaygınlaştırılacak. UDEP’te yer alan video sayısı iki kat artırılacak, standardizasyon sağlanacak. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) biriminde yapılan çalışmalar dış kaynaklı projelere dönüştürülecek. YÖK-Bulut sisteminin oluşturulması için çalışmalar yapılacak. Üniversite yönetim sistemlerinde yenilikçi yaklaşımlar geliştirilecek ve uygulamalar bulut teknolojileri ile yaygınlaştırılacak. BAUM biriminde geliştirilen dijital sistemlerin diğer üniversitelerle paylaşımı için yöntemler geliştirilecek. BAUM tarafından dijital sistemler alanında üniversitelerin yanı sıra endüstri ile de projeler gerçekleştirilecek. Geliştirilen dijital sistemler ve ürünlerin markalaşması ve patentleşmesi sağlanacak.

28 Oca 2021 - 14:56 - Eğitim --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce okullar açılmalı mı?