Özgür Akın adaylığını ve projelerini açıkladı

Avukat Özgür Akın önümüzdeki aylarda yapılacak olan 54. Olağan Baro Genel kurulu öncesinde Baro Başkanlığı için adaylığını ve projelerini açıkladı

HER ZAMAN BARONUN BİR NEFERİYİM 

Yazılı bir açıklamayla adaylığını ve projelerini kamuoyuyla basınla paylaşan Avukat Özgür Akın, her zaman Sakarya Barosu’nun bir neferi olduğunu, başkanlığa seçilse de seçilmese de Sakarya Barosu’na hizmet etmeye devam edeceğinin altını çizdi. Sorunların çözümü için birlik ve beraberlik içinde çözüm odaklı bir yol haritası hazırladığını anımsatan Akın, “Önümüzdeki dönem yapılacak olan 54. Olağan Baro Genel Kurulunda Sakarya Baro Başkanlığı’na adayım. Aday olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

SEÇİM DEMOKRATİK REKABETTİR 

Akın, “Seçim husumet değil, demokratik bir rekabettir. Rekabet kalite getirir. Husumet ise kavgayı, nefreti, kini davet eder. Seçimde amaç iyi olanı, doğru olanı, iş yapacak, hizmet edecek olanı seçmektir. Bunun için fikirlerin, projelerin yarışması gerekir. Bir şey olmak adına aday değilim. Buradan başka yerlere tırmanmak için de aday değilim, hizmet etmek için adayım. Pozisyona, makama endeksli hırslarım yok. Ancak entelektüel hırslarım elbette var. Benim hedefim Barodur, mesleğimdir, ülkemdir. Seçilirsem Baroma, siz sevgili meslektaşlarıma, ülkeme hizmet edeceğim” diye konuştu.

NASIL BİR BAŞKAN OLACAĞIM? 


Genel Kongrede seçilmese de teşekkür edeceğine vurgu yapan Akın, “Her zaman Baroma hizmet etmeye devam edeceğim. Yapılacak olan seçimde adaylar arasında tercihinizi kullanırken sizlere kolaylık sağlaması açısından Baroları ve Türkiye Barolar Birliğini nasıl gördüğümü, sorunlarımızın neler olduğunu, mesleğimizin nasıl itibarsızlaştırıldığını, bunlara çözüm önerilerimi, projelerimi bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum. Genel Kurula kadar sizleri zaman zaman ziyaret edeceğim. Seçilmem halinde nasıl bir Başkan olacağımı, sizleri nasıl temsil edeceğimi, çözüm önerilerimi, projelerimi, düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım” dedi.

HERKESE EŞİT OLMALI 

Akın, “Bildiğiniz üzere Baro Avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak, meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını ve hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak ve savunmak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalar yürüten, tüzel kişiliği bulunan, kamu kurumu niteliğine haiz meslek kuruluşudur. Türk Hukuku’nun evrensel ilke ve esaslar doğrultusunda gelişmesi, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin herkese eşit olması amacımız olmalıdır” dedi.

HUKUK EĞİTİMİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 


Kısa adı SAHEM olan Sakarya Sürekli Hukuk Eğitimi ve Araştırma Merkezi gibi önemli projeleri hayata geçirmek için çok çalışacağını kaydeden Avukat Akın, “ Avukatların, Hakim ve Savcıların, Adalet Bakanlığı personellerinin, Üniversite hukuk öğrencilerinin, Belediye çalışanları ile diğer bazı kamu çalışanlarının sürekli olarak Hukuk eğitimi ihtiyacı içerinde oldukları bir gerçektir. Bu kişilerin nitelikli, donanımlı kısacası iyi yetişmiş kişilerden oluşması gerekmektedir. Sakarya Barosu olarak SAHEM’i diğer çözüm ortağı olacağına inandığımız kurumlarımız ile projelendirip hayata geçirebilir isek büyük bir katkı sağlayabiliriz” dedi.

YÖNETİM VE BAŞKAN UYUMLU OLMALI 

Akın, “Kurumsal Baro Kimliği kişilerin keyfiyeti yerine bir sistem kurmak anlamına gelen kurumsallaşma artık büyüyen Baromuzda oluşturmamız gereken bir yapıdır. Kurumsallaşma, “ortak aklı” tesis ederek “katılımcı yönetime” daha fazla ağırlık verir. Düşünüp de yapamadıklarımız, zaman bulup da ele alamadıklarımız, geciktirdiklerimiz ve aklımızdan geçirip de söyleyemediklerimiz kurumsallaşmada ele alınır. Geriye dönüp baktığımızda zaman zaman Yönetim Kurulu ile Baro Başkanlarının uyumlu bir şekilde çalışmadıklarını ve bununda Baromuza zarar verdiğine şahit olduk” diye konuştu.

MESLEĞİMİZ NASIL İTİBARSIZLAŞTI 


Akın, “Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri bir mekanizmadaki dişliler gibi olmalıdır. Kurumsal Baro Kimliği bu şekilde sağlanabilir. Baro Baş-kanlığı bir basamak, kişinin kendisinin reklamını yapacağı bir alan değildir. Sevgili meslektaşım değerli üstadım, elimden geldiğince Baroları ve Türkiye Barolar Birliğini nasıl gördüğümü, sorunlarımızın neler olduğunu, mesleğimizin nasıl itibarsızlaştırıldığını, bunlara çözüm önerilerimi, projelerimi anlattım. Sakarya Barosu 54. Olağan Genel Kurulunda Sakarya Barosu Başkanlığı’na aday olan bir meslektaşınız olarak takdirlerinize sunuyorum” dedi.

ÖZGÜR AKIN KİMDİR? 


20.12.1977 Yılında Sakarya Geyve’de doğdu. Annesi rahmetli Ayşe Akın ev hanımı, Babası Kemal Akın Devlet memurluğundan emekli olup halen Sakarya Barosu’na kayıtlı olarak Avukatlık yapmaktadır. İki abisinden biri 17.08.1999 Depreminde rahmetli olmuş, diğer abisi ise halen Devlet memurudur. Evli olan Özgür Akın üç evlat babasıdır. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Sakarya’da tamamlamış 2002 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 15.12.2003 yılından bu yana Sakarya Barosuna kayıtlı olarak Avukatlık yapmaktadır. İyi derecede İngilizce bilen Av. Özgür Akın Sakarya Barosunda 49 . Dönem Yönetim Kurulu üyeliği 50. ve 52.Dönem Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Avrupa İnsan hakları sözleşmesi, Gayrimenkul Hukuku, Ticaret Hukuku , Mal rejimleri, Kamulaştırma Hukuku, Ceza Hukuku, İdari Yargı konulu çeşitli eğitimlere ve sertifika programlarına katılan Av. Özgür Akın Özel Hukuk ve Kamu Hukuku alanlarında halen Avukatlık yapmaktadır.

26 Ağu 2020 - 22:10 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronanın yayılımı nasıl önlenir?