‘Alınacak güvenlik önlemlerinden işveren sorumludur’

TMMOB bağlı meslek odaları yaptıkları ortak basın açıklamasında, Hendek’te yaşanan patlamaya değinerek, “Fabrikada alınması gereken güvenlik önlemlerden iş veren sorumludur” ifadelerine yer verildi

TMMOB bağlı Makina Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ortak yaptıkları açıklamada Patlayıcı maddelerin üretimi ile ilgili doğrudan çıkarılmış mevzuatların gereklerinin yerine getirmede karar verici ve uygulayıcının işveren olduğu ifade edildi. Daha öncede Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlamalar yaşanmış, ölen ve yaralanan işçiler olduğu ve son patlamada 7 kişinin hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada aynı fabrikada değişik tarihlerde de patlama olduğu bunların kamuoyuna çok yansımadığı vurgulanırken “ Aslında senaryo tanıdık, işçiler yaşamını yitiriyor ve işveren aynı işi yapmaya devam edebiliyor” denildi

NASIL DENETLENMELİ

Patlayıcı maddelerin üretimi ile ilgili doğrudan çıkarılmış mevzuatlar ve yönetmeliklerde yer alan hususların mutlaka uygulanması gerektiği ifade edilen açıklamada, “ Bilirkişi incelemesinde bu yönetmeliklere uygunluğun değerlendirilmesi bir zorunluluktur. Ancak bilinmelidir ki işyerinin bu mevzuata uygun hale getirilmesi, işletme içinde yapılacak yatırımlar ile mümkün olmaktadır ve bu nedenle karar verici de uygulayıcı da işverendir.  Yılda en az üç defadan az olmamak üzere, patlayıcı madde depolarının Tüzük hükümlerine uygun olup olmadığı valilikçe oluşturulacak komisyon tarafından denetlenir. Her denetlemede, güvenlik uzaklıklarına etki eden unsurların bulunup bulunmadığı da belirtilerek, hazırlanan depo denetim formlarının bir örneği valilikçe İçişleri Bakanlığına gönderilir. Gerek görüldüğünde İçişleri Bakanlığınca oluşturulacak komisyonca da depo denetlemeleri yapılabilir” denildi.

SORULAR CEVAPLANMALI

Yapılan ortak açıklamada cevaplanmak üzere “2011 yılından buyana hangi kurumlar kaç denetleme yapmıştır, Valilik denetim raporlarını İçişleri Bakanlığı ile paylaşmış mıdır? İçişleri Bakanlığı bir komisyon oluşturarak denetim yapmış mıdır? Bu soruların yanıtları kamuoyu ile paylaşılmalıdır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamında “Bu denetimlerin yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa ne tür bulgulara yer verildiği de önemlidir. Valilik denetimlerin uygun şekilde yapıldığını ifade etmektedir. Peki denetimler uygun şekilde yapıldıysa işçilerin ölümüne neden olan kusurlar kimlere aittir?” sorularına da yer verildi.

SAKINCALI VE HUKUK DIŞI

Her iş cinayeti sonrasında ilk gözaltına alınanlar firmanın sorumlu müdürü ve iş güvenliği uzmanı ile 2 ustabaşı olduğu ifade edilen açıklamada, “İşverenin talimatı ve kararları altında çalışan kişiler gözaltına alınırken işverenin olay mahallinde dolaşabilmesi son derece sakıncalı ve hukuk dışıdır. Haber bültenlerine yansıyan ve işverenin bir yakının olay yerinden bir bilgisayar çıkarmak isterken jandarmaya yakalandığı haberi ile yine kayıp olan son işçinin arama faaliyetleri devam ederken diğer işçilerin fabrikaya çağrıldığı ve enkaz temizliği faaliyetinde çalıştırdıkları yönündeki yöre halkının ifadeleri de bu konudaki kaygıları artırmıştır. Yine çalışanlarda kişisel koruyucu ekipmanların olmadığı, fabrikaya sigara dahi sokulduğu gibi iş güvenliği konusunda uygunsuzlukların olduğu ifadeleri de değerlendirilmelidir”  denildi.

UZMANLAR DANIŞMANDIR

6331 sayılı İSG Kanununa göre , işyerinde her türlü önlemi alma ve güvenlik şartlarının gelişen teknolojiye uygun olarak iyileştirilmesi yükümlülüğünü işverene verildiği vurgulanan açıklamada,, “Öte yandan iş güvenliği uzmanlarına ise işverene rehberlik etmek, tespit ve önerilerini işverene iletmek görevini yüklemiştir. Kaldı ki söz konusu uzman bu işyerine bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi üzerinden yarı zamanlı hizmet veren bir danışmandır. Bunlar göz önünde bulundurulunca sorumluların korunması adına o işletmede ücret karşılığı çalışanların günah keçisi haline getirilmesi ne vicdanidir ne de yasalara uygundur. Bu nedenle iş güvenliği denetimleri artırılmalı, tespit edilen uygunsuzluklarda “caydırıcı” idari ceza işlemleri mutlaka uygulanmalıdır. İSG Mevzuatları; TMMOB, Tabipler Birliği, belediyeler, sendikalar ve işveren temsilcileri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan oluşan ortak bir Çalışma Grubu tarafından yeniden ele alınmalıdır. Tesis çalışanları ve çevre halkına bir kere daha baş sağlığı ve geçmiş olsun diyoruz. Olay soruşturmasının kamuoyuna kapalı, meslek odaları ve sendikaların katılımı sağlanmadan yürütülmesini doğru bulmuyoruz. TMMOB’nin bu iş cinayetinin takipçisi olacağı bilinmelidir” denildi

# HENDEK PATLAMA İLE İLİŞKİLİ:

07 Tem 2020 - 13:32 Sakarya- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Sakaryaspor'da ilk 4 haftada kaybedilen 6 puanın sorumlusu kim?