İşte Büyükşehir Meclisinin gündemi! 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını 13 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. İlk olarak geçen yılın Denetim Komisyon raporu meclise sunulacak. Ardından 20 maddelik gündem görüşülecek. İşte ilk meclisin gündem maddeleri:

•Yoklama ve açılış.

Sakarya Büyükşehir Belediyemizin 2023 yılı gelir ve gider işlemlerinin incelenmesi sonucu oluşturulan Denetim Komisyonu Raporunun 5393 sayılı Belediye Kanununun 25. maddesine istinaden Büyükşehir Belediye Meclisinin     bilgisine sunulması.

 1.4/198-5393 Sayılı Belediye Kanununun 19. maddesinde; ”Belediye Meclisi seçimden sonra yapacağı ilk toplantıda gizli oyla meclis birinci ve ikinci başkan vekili ile en az iki kâtip üyeyi ilk iki yıl için görev yapmak üzere seçer. İlk iki yıldan sonra seçilecek başkanlık divanı yapılacak ilk mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapar.” denildiğinden, 2 Asil 2 Yedek Kâtip Üyenin iki yıl süre ile görev yapmak üzere seçilmesi.

 2.4/199- 5393 Sayılı Belediye Kanununun 19. maddesinde; ”Belediye Meclisi seçimden sonra yapacağı ilk toplantıda gizli oyla meclis birinci ve ikinci başkan vekili ile en az iki kâtip üyeyi ilk iki yıl için görev yapmak üzere seçer. İlk iki yıldan sonra seçilecek başkanlık divanı yapılacak ilk mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapar.” denildiğinden, meclis üyeleri arasından gizli oyla meclis birinci ve ikinci başkan vekili seçilmesi.

 3.4/200-.5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 16. maddesine istinaden Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeliğine meclis Üyeleri arasından beş üyenin gizli oyla seçimi.

 4.4/201-.5216 Büyükşehir Belediyesi Kanunun 15. maddesine göre İhtisas Komisyonlarına Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri arasından seçilecek en az beş, en çok dokuz kişi olmak üzere açık oylama ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Turizm Tanıtım ve Sanat Komisyonu, Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonlarına 7 üyeden oluşacak şekilde seçim yapılması

 5.4/202- Marmara Belediyeler Birliğinin görevi mahalli idareler genel seçimi ile sona erdiğinden, Birliğin organlarının (Birlik Meclisi, Birlik Encümeni ve Birlik Başkanı) yeniden seçilebilmesi için Birlik Tüzüğünün 13. maddesinde belirtilen nüfus kriterine göre Büyükşehir Belediye Başkanı doğal üye olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından Büyükşehir Belediyemizi temsil edecek 2 Asil 1 Yedek Üyenin seçilmesi.

 6.4/203- Türk Dünyası Belediyeler Birliğinde, Sakarya Büyükşehir Belediyesini temsil eden meclis üyelerinin görevi 31/03/2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile sona erdiğinden, Birliğin organlarının (Birlik Meclisi, Birlik Encümeni ve Birlik Başkanı) yeniden seçilebilmesi için Birlik Tüzüğünün 9/a maddesinde belirtilen nüfus kriterine göre Büyükşehir Belediye Başkanı doğal üye olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından Büyükşehir Belediyemizi temsil edecek 3 Asil 3 Yedek Üyenin görev yapmak üzere seçimi.

 7.4/204- Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğine (UTŞB) 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 (o) ve 74. maddeleri uyarınca Belediyemizi temsil edecek 2 asil, 1 yedek meclis üyesinin seçimi.

 8.4/205-Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının, 2 Aralık 2004 tarih ve 2004/8226 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ne Büyükşehir Belediye Başkanı yanında 3 Asil meclis üyesinin seçimine ilişkin yazısı.

 9.4/206-5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (o) bendi hükmünce merkezi Balıkesir olmak üzere kurulan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ne Büyükşehir Belediye Başkanı yanında 4 Asil, 2 Yedek meclis üyesinin seçimi

 10.4/207- İlimiz Kaynarca Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayileri Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi.

 11.4/208- İlimiz Ferizli Organize Sanayi Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi.

 12.4/209- İlimiz Ferizli Otomotiv Metal İhtisas OSB Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi.

 13.4/210- İlimiz Söğütlü Organize Sanayi Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi

14.4/211- İlimiz Söğütlü III. Organize Sanayi Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi.

 15.4/212- İlimiz Söğütlü Fındıklı Kantaryayla Beleni OSB Müteşebbis Heyetinde Büyükşehir Belediyesini dört yıl süre ile temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri arasından 1 Asil 1 Yedek Üyenin seçimi.

 16.4/213- Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 6’ncı maddesi: Meclis toplantılarının haftanın hangi günü yapılacağını genel olarak belirleyebileceği gibi, her toplantının sonunda gelecek ay toplantısının hangi gün yapılacağını da kararlaştırabilir …..hükmü ve Büyükşehir belediye meclisi her ayın ikinci haftası toplanır; …. hükmüne göre meclis toplantı gününün belirlenmesi.

 17.4/214-5393 sayılı Belediye Kanununun 20. maddesi ve Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 16. maddesinde belirtildiği üzere “Toplantılar meclisin kararıyla sesli ve görüntülü cihazlarla da kaydedilebilir” hükmüne göre meclis toplantılarının sesli ve görüntülü cihazlarla kayıt yapılabilmesi hususunda karar alınması.

 18.4/215- Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının, Avrupa Birliği Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014 – 2020 kapsamında BSB¬998 Let's Cycle At The Black Sea/LetsCYCLE (Karadenizde Pedal Çevirelim) isimli Proje hazırlanmış ve 26.06.2020 tarihli sözleşme ile uygulanmaya başlamıştır. 30.06.2023 tarihinde uygulaması biten ve raporlama süreci devam eden BSB¬998 Let's Cycle At The Black Sea/LetsCYCLE (Karadenizde Pedal Çevirelim) projesinin dokümanlarını imzalamaya Sakarya Büyükşehir Belediye Başkana yetki verilmesine ilişkin yazısı.

 19.4/216- Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının, “Karadeniz Bölgesinde İklim Değişikliğine Yönelik Yerel Müdahale Kapasitelerinin Güçlendirilmesi” - LAP BLACK (Strengthening The Local Intervention Capacities For Climate Change in The Black Sea Region) projesinin 44.727,22 Euro tutarındaki %10'luk eşfinansmanın taahhüdünün yanı sıra ortaya çıkacak olan uygunsuz ve beklenmeyen giderlerin de kurumumuz tarafından karşılanması, uygulama alanı tahsisinin sağlanması, en az 7 (yedi) yıl süreyle bu amaçla kullanımının taahhüt edilmesi ve projenin yürütülmesi aşamasında sözleşme ve diğer dokümanları imzalamaya Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf ALEMDAR’ın yetkilendirilmesine ilişkin yazısı.

 

20.4/217-   5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41. maddesi ve Kamu İdarelerince hazırlanacak Faaliyet Raporları hakkında Yönetmelik doğrultusunda hazırlanan Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Faaliyet Raporunun 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/a maddesine göre görüşülmesi.

12 Nis 2024 - 01:48 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?