Girişimci kadınları bilgilendirdiler

Sakarya Girişimci Kadınlar Derneği tarafından kadın girişimcilere yönelik Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Toplantının açılış konuşmasını yapan SAKİKAD Başkanı Nagihan Aygün Gazze'de gerçekleşen saldırıyı kınadı. Aygün konuşmasında "Gazze'de dün akşam hastanenin vurulması insani değerlerden yoksun büyük bir vahşettir . Günahsız bebeklerin öldüğü İnsanların haince katledildiği savaşlar artık  bitsin. Çocuklar kadınlar ölmesin, masumlar ölmesin. Allah kardeşlerimizin yar ve yardımcıları olsun" dedi.

Enflasyonun düşürülmesi hedefinde faizi artışına dikkat çeken Başkan Aygün, teşviklerin, hibelerin ve kredilerin girişimciler tarafından fazla bilinmediğini ifade etti. Aygün konuşmasında; "Bu durum iç piyasada yavaş yavaş durgunluk ve düşük kârlılık olarak kendini hissettirmekte. İstihdamı yüksek ve  ihracatçı sektörlerimizin desteklenmesi bu süreci daha kolay anlatmamıza katkı sağlayacaktır. Ülkemizde kadın girişimciliği ekonomimize çok büyük katkı sağlamaktadır. Kadın girişimciliğinin hızla artması, gelecek adına bizi umutlandırıyor. Girişimcilerimizin daha bilinçli hareket edip her alanda donanımlı şekilde faaliyetlerine başlayıp başarıyla sürdürebilmeleri için, devletimizden faydalanacağı destekleri teşvikleri, hibeleri, bilmeleri gerekir.' dedi.

İSTİHDAM VURGUSU


Girişimcilerimizle yaptığımız her tanışma toplantılarında bana sıklıkla sordukları sorular ve istekler var. Bunların en başında teşvikler geliyor diyen Başkan Aygün; 'Girişimciler Devlet bana ne imkanlar sağlayacak. İşlere koşturmaktan verilen teşviklerden hibelerden desteklerden haberim yok. Bilgi almak istiyoruz. Bazılarımız da kendi yağımızda kavrulup duruyor. Ne yapabilirim. Nasıl öğrenirim. Nasıl başvuracağım. Neler var. Hibeler, teşvikler ne demek nasıl alabilirim. Bankalara gitmeye çekiniyorum. Bankada benim geçmişten gelen sorunlarım var. İşimizi büyütmek için çalışanlarımızın SGK primlerini maaşlarını yarı masrafa düşürebilmek için, yükümüzü hafifletmek için ne yapmalıyım. KOBİ'lerimizin maalesef % 90’ı desteklerden habersiz. Başarılı girişimcilik ülkeye üretim ve istihdam sağlar. Bir ülkede “hür teşebbüs “olarak ifade edilen özel girişimcilik ne kadar gelişirse o ülkede ekonomik refah düzeyi o kadar yükselir. Tek bir kadının bile güçlenmesi cumhuriyetimizin 100. yılına gelen ülkemizde bizim için çok kıymetli. Bu sebeple girişimcilerimize devletimizin sağladığı teşvikler konusunda bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

BİLGİLENDİRMELER YAPILDI

KOSGEB Sakarya Hizmet Merkezi Müdürü Onur Kurtçu ise Girişimcilere, işletmelere ve KOBİ'lere yönelik verilen Girişimcilik destek programları, İşletme Geliştirme Destek Programları, AR-GE-ÜR-GE Destek programı, KOBİ Teknoyatırım, İş Birliği Güç Birliği, Yurt Dışı pazar Desteği ile yılda bir defa açılan KOBİGEL destek programı konularında katılımcıları bilgilendirdi. Kurtçu artan ekonomik maliyetler ile KOSGEB'in verdiği desteklerin düşük kaldığını desteklerin güncelleneceğini ve desteklerde bir takım değişikler yapılması noktasında bir çalışmanın yapıldığı müjdesini verdi. İŞ-Kur Sakarya İl Müdürü Kurum olarak iş başı Eğitim programları başta olmak üzere Nitelikli Personel yetiştirme konularında Girişimcilere, KOBİ'lere ve işletmelere destek vermeyi sürdürdüklerini söyledi. Kaya 16 Ekimde başlayan ve 15 Aralıkta sona erecek Engelli ve Hükümlü Girişimcilere verilecek 150 Bin TL Hibe olan iş kurma desteği için proje başvurusu yapmaya çağırdı.

HER ALANDA HİZMET

SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş ise konuşmasında SGK olarak Doğum öncesinde ölüm sonrasına kadar her alanda hizmet verdiklerini ifade etti. SGK Denetmeni Abdullah Yeni ise SGK teşviklerini sunum eşliğinde anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.Sakarya Serbes ve Mali Müşavirler odası Başkanı Erdinç Atalay da katılımcılara verdikleri aydınlatıcı bilgiler ve sunumları için teşekkür etti. Toplantının son konuşmacısı olan Adapazarı Halk Bankası Müdürü Alı Taner ise banka olarak Girişimcilere, KOBİ'lere ve işletmelere verilen 0 faizli veya 10 puan indirimli krediler verdiklerini anlattı. Girişimci kadınların yoğun ilgi gösterdiği Toplantıda KOSGEB, İŞ-KUR, SGK, Ticaret Odası, Esnaf Odası ile Halk Bankası tarafından girişimcilere yönelik verilen destekler hakkında katılımcılara bilgi verildi. Sakarya Girişimci Kadınlar Derneği (SAKİKAD) tarafından girişimci kadınlardan gelen talepler üzerine devlet teşvikleri ve kredilerinin anlatıldığı bilgilendirme toplantısı düzenledi.Sakarya serbes ve mali müşavirler odası Başkanı Erdinç Atalay'ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Şevket Kırıcı, KOSGEB Sakarya Hizmet Merkezi Müdürü Onur Kurtçu, İŞ-KUR İl Müdürü Tekin Kaya, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, SESOB Genel Sekreteri Cengiz Alkın,Halk Bank Uzunçarşı Şube Müdürü Dursun Ali Mollaoğlu, Bosna Caddesi Şube Müdürü Dursun Ali Mollaoğlu, Uzunçarşı Şube Müdürü Halil Akbayır, Erenler Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sebahattin Tükenmez ile çok sayıda kadın girişimci katıldı.

18 Eki 2023 - 19:58 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?