Engelli raporu engelliye engel oluyor!

Sakarya Engelsiz Platformu Başkanı Selim Özen, SEAH'ın verdiği engelli raporlarının engelli vatandaşlarını mağdur ettiğini söyledi. Selim Özen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:


Devlete bağlı sağlık kurumları hastanelerden  alınan engelli raporları engelliye engel olmaya devam ediyor.

Sakarya  Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) eski doğum evinde bulunan Sağlık kurulu tarafından verilen engelli raporlarındaki engel oranları Dünya Sağlık örgütünün ve ülkemizde uygulanan engelli sağlık oran cetveline ve bireyin özlük durumuna , bedensel yeteneklerine ve diğer engel durumları dikkate alınmadan sağlık kurullarınca verilen engelli sağlık kurul  raporlarında engel  oranları düşürülen engelli bireyler vatandaşlar mağdur olmakta.

Geçtiğimiz günlerde SEAH bünyesinde eski Doğumevinde  verilen heyet raporunda geçmişteki engel  oranı kalıcı olarak sürekli olan  %55 engelli oranına sahip engelli bireye SEAH sağlık kurulunca verilen rapor %14 düşürüldü.

Kalıcı engeli olan engelli bireye verilen rapor ile sağlıklı bir değerlendirmenin yapılmadığı engelli bireyin özlük durumu dikkate alınmadan verilen rapor bireyi mağdur etmekte ve değer verilmediği görülmektedir.
Devletimiz tarafından verilen engelli sağlık kurulu raporları bireyin hayatını kolaylaştırmak yaşama aktif katılımını sağlamak olmalıdır .

Geçmişte bizim başımıza gelen bir durum omurilik felçlisi olarak yaşamımı tekerlekli sandalyede idame eden biri olarak devletimizin verdiği sürekli %92 engel oranımı yine Sakarya Eğitim.Araştırma Hastanesi (SEAH) tarafından %40 indirilmişti

O zamanda ilgi yönetmelik ve düzenlemelere bakmadan özlük durumumuzu dikkate almadan sağlık kurulu tarafından verilen engelli raporu sonrası ‘sen sağlıklısın yürüyorsun’ demek oluyordu.

Bu keşke yürüsem , sağlık kurullarında verilen raporlar engelli bireyler için hayati önem taşımakta devletimizin sağladığı başta sağlık , eğitim ,istihdam, bakım hizmet ve benzeri bir çok haklarını doğru biçimde alabilmek adına engelli sağlık kurulu raporları yol gösterici belirleyici olmakta özenli ve dikkatli verilmeli.
Bireyin tüm özlük durumları dikkate alınmalı sağlıklı bireyler gibi hayata eşit ve tam katılımı en üst seviyede erişebilirliği sağlamak adına engelli sağlık kurulu raporların değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Son günlerde farklı gerekçeler ile engelli sağlık kurulu raporları ile mağduriyet yaşatılan engelli bireylerin sayısı artmaktadır. Farklı kurumların hizmet sunumunda yetkileri dahi olmadığı halde engelli bireylerden engelli sağlık kurulu raporları istemesi de mağduriyet yaratmakta engel oranı düşürülen engelli bireylerimize yaşatılan mağduriyetler biran önce ortadan kaldırılmalıdır.

Engel raporuna itiraz için istenen 1000 TL ücret sonrası Kocaeli Devlet Hastanesine sevk edilen engelli bireyler raporlarını düzeltilmesi için ödedikleri bedel yol ulaşım ve engelli raporuna itiraz sonrası  45 gün gibi beklemeleri gerektiğini ifade ederek yaratılan sorunları dikkate aldığımızda engelli bireyin yaşamını kolaylaştırması gereken ilgi kurumların  devletimiz anayasal güvence  altına aldığı özel insanlara yaşatılan bu mağduriyeti anlayamıyoruz.

Kalıcı engelli olan bireylere yaşatılan bu durumu çözmek adına  21 yüzyılda tüm imkan ve olanaklara sahip devletimizin kurumların ortak aklı ve eşgüdümü ile bir an önce çözüme kavuşmalıdır .
Buradan  Sayın Valime seslenmek istiyorum Sakarya Sağlık İl Müdürlüğü , Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ilgi kurumların  birlikte devletimizin halkına ve engelli bireylere sunduğu hizmetleri anayasal güvence altına almış iken hizmet sunumunda etkin yerinde doğru değerlendirmelerin yapılabilmesi adına engelli bireyin yaşamını kolaylaştıracak tedbirler düzenlemeleri ilgi kanunlar ışığında yerine getirmesini bireyin özlük durumu dikkate alınmadan değerlendirme yapılmamasını engelli haklarına saygılı bir işleyişin ortak akıl ile yürütülmesini istiyoruz.

30 Eyl 2023 - 23:48 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Hangi ilçe belediye başkanı görevine devam etsin?
Tüm anketler