Link İnşası ve Domain Otoritesi Nedir?

Link inşası kullanıcıları internetteki sayfalar arasında navige ettiren bir yöntemdir. Sitenin bel kemiği olan bu teknik sayesinde otorite oluşturabilir ve sıralamalarınızı arttırarak organik trafik kazanımınızı yükseltebilirsiniz. Link inşası SEO açısından son derece önemlidir.

 Link İnşası ve Domain Otoritesi Nedir?

 

Link İnşası Nedir?

 

Link inşası kullanıcıları internetteki sayfalar arasında navige ettiren bir yöntemdir. Sitenin bel kemiği olan bu teknik sayesinde otorite oluşturabilir ve sıralamalarınızı arttırarak organik trafik kazanımınızı yükseltebilirsiniz. Link inşası SEO açısından son derece önemlidir.

Link inşası 2 yöntemle yapılmaktadır. Bunlar site içi ve site dışı link inşalarıdır. Kendi siteniz üzerinden yapılan link inşalarına on page, dışarıdaki diğer siteler arasından sizin sitenize yapılan link inşalarına ise off page denilmektedir.

Site içi yapılan link inşası, kendi siteniz üzerinde yapılan link çalışmasıdır. İçerikleriniz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz başka bir yazınızı link olarak vermenizdir. Site içi link inşasında dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Verdiğiniz linklerin birbiriyle alakalı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca en değerli gördüğünüz sayfanızı da diğer sayfalardan daha çok linklemeniz gerekir. Böylece hedeflenen anahtar kelimede, değerli sayfalarınız daha üst sıralarda yer alır.

Site içi linklemenin faydalarını aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.

●   Ziyaretçileri site içerisinde navige eder.

   Sitenin taranma performansını artırır.

   Sitenin hiyerarşisi kurulur. Site, arama motorları tarafından daha rahat anlaşılır.

   Sayfaların değeri artar.

   Diğer siteler arasında sıralama performansının güçlenmesini sağlar.

 

Site dışı yapılan link inşası gerçekleştirebilmek için sizin web sayfanız dışında diğer web sitelerinden sizin web sitenize uzanan link çıkışlarının bulunması gerekir. Bu bağlantılar ücretsiz olarak elde edilebileceği gibi satın da alınabilir.

Site dışı link inşası için kullanabileceğiniz bazı yerler:

   Forumlar:

   Sosyal Medya:

  Konuk Yazarlık

  Doğal Kazanım

Link building, diğer web sitelerinden kendi web sitenize bağlantı alma işlemidir. Köprü (genellikle link olarak adlandırılır), kullanıcıların internetteki sayfalar arasında gezinme yoludur. Arama motorları web sayfalarını taramak için bağlantıları kullanır. Arama motoru botları web sitenizdeki sayfaları tek tek tarayarak içerisinde bulunan bağlantıları takip ederler.Link building oluşturmak için birçok farklı teknik vardır. Fakat günümüz algoritmaları için oluşturulan bağlantılar çok kritik bir öneme sahiptir. Yapılacak yanlış işlemler web siteniz için olumsuz sonuçlar almanıza sebep olabilir.

 

Link İnşası Neden Bu Kadar Önemli?

    Site içi gezinmeyi kolaylaştırır.

Arama motorları web sayfalarını taramak için bağlantıları kullanır. Arama motoru botları web sitenizdeki sayfaları tek tek tarayarak içerisinde bulunan bağlantıları takip ederler.

      Web sitenizin hiyerarşisini oluşturur.

    Sıralama gücünü yükseltir.

Yeni oluşturduğunuz bir içeriğin google tarafından hâla indexlenmediğini farkettiğiniz takdirde konu ile ilgili eski içeriklerden birinden bir bağlantı eklediğinizde indexlenmeyen içeriğiniz dakikalar içinde indexlenecektir.

       Hemen çıkma oranını düşürür.

Web sitenizdeki sayfaları Link İnşası Metodu ile birbirine bağlayarak, ziyaretçileri sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir ve sonuç olarak hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

   Sayfa görüntülemeleri artar.

   Ziyaretçilerinizi yüksek dönüşümlü sayfalara yönlendirir.

 

Link inşası Seo açısından son derece önemli olup en çok tercih edilen yöntemlerden biri backlink çalışmadır. Peki….

 

Backlink Nedir?

 

Backlink, basitçe bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Bir web sitesinin sizin web sitenize ya da sizin kendi web sitenizden başka web sitelerine atıf yapmanız ve bu gönderiyi linkler ile desteklemeniz olarak da tanımlanabilir. Site dışı SEO’nun çoğunluğunu oluşturan en önemli faktördür.

 

Backlinkler Neden Önemlidir?

 

     Backlinkler, Google gibi arama motoru sonuçları arasında yüksek sıralar elde edebilmek için en önemli araçlardandır.

       Başka bir siteden bağlantınıza tıklayarak sitenize gelen bir ziyaretçi, bir anda müşteriye dönüşebilir. Etkileşimi arttırmanın en etkili yollarındandır.

   İnternet sitenize backlinkler almanız, marka bilinirliğinizi de artırır. Böylece sektörünüzde otorite elde eder, pazar payınızı artırırsınız.

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan biri de backlink alacağınız web sitesinin domain otoritesi puanıdır.

Domain Otoritesi Nedir?

Domain otoritesi" (DA), bir web sitesinin arama motorlarında ne kadar güçlü ve yetkin olduğunu belirten bir metriktir. Özellikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanında sıkça kullanılan bir terimdir. Moz gibi bazı SEO analiz araçları, sitelerin domain otoritesini 0 ile 100 arasında bir ölçekte derecelendirir. Yüksek bir DA değeri, sitenin yüksek kaliteli, güvenilir geri bağlantılara sahip olduğunu ve arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterebilir.

Domain otoritesi, birçok farklı faktöre dayanmaktadır:

Geri Bağlantı Sayısı ve Kalitesi: Kaliteli sitelerden gelen geri bağlantılar (backlink) domain otoritesini artırabilir.

Domain Yaşı: Alan adının ne kadar süredir aktif olduğu da DA üzerinde bir etkisi olabilir.

Site İçeriği: Kaliteli ve alakalı içerik, daha iyi bir domain otoritesine katkıda bulunabilir.

Site Yapısı: Arama motorları tarafından kolayca taranabilen bir site yapısı, daha yüksek bir DA'ya yol açabilir.

Sosyal Sinyaller: Sitenin sosyal medya platformlarında ne kadar popüler olduğu.

Diğer Teknik Faktörler: Mobil uyumluluk, yüklenme hızı gibi teknik faktörler de DA'nın bir parçasıdır.

Ancak, DA'nın bir site için nihai başarı göstergesi olmadığını unutmamak önemlidir. Gerçekte, belirli bir anahtar kelime için sıralamayı tahmin etmek için daha spesifik faktörlere bakmak gerekir. Bununla birlikte, genel bir web sitesi yetkinliği ve güç metriği olarak DA, sitenizin genel online sağlığını ve itibarını anlamak için yararlı bir araçtır.

 

 

 

 

 

 

 

30 Eyl 2023 - 09:56 - Teknoloji

Anket Hangi ilçe belediye başkanı görevine devam etsin?
Tüm anketler