Raif İnan Gazlaştırma Teknolojisi ile Biyokütle ve Aktif Karbonun Geri Kazanımının Mümkün Olduğunu Belirtti!

Raif İnan Gazlaştırma Teknolojisi ile Biyokütle ve Aktif Karbonun Geri Kazanımının Mümkün Olduğunu Belirtti!

Haber albümü için resme tıklayın

Raif İnan Gazlaştırma Teknolojisi ile Biyokütle ve Aktif Karbonun Geri Kazanımının Mümkün Olduğunu Belirtti!

Raif İnan, gazlaştırma teknolojisini kullanarak farklı projeler geliştirmeye devam ediyor. Dünyada öncü ve yenilikçi bir yöntem olan gazlaştırma teknolojisi sayesinde çevreye uyumlu projelere imza atıyor. Gazlaştırma teknolojisini kullanarak çevreye zararlı olan toksik gaz yayılımını en aza indirdiklerini belirten Raif İnan, aynı zamanda biyokömür ve aktif karbon kazanımı sağladıklarını da belirtti.

Gazlaştırma teknolojisini farklı projelerde uygulamaya devam eden Raif İnan, bu çalışmalar sayesinde karbon salınımının büyük oranda düştüğüne dikkat çekti. Gazlaştırma teknolojisinin yakmaya oranla 3 kat enerji verimliliğini sağladığını dile getiren İnan, yatırım maliyetinin de daha düşük olduğunun altını çiziyor.

Raif İnan: “Gazlaştırma teknolojisi atıkları yakmaya göre en az 3 kat daha fazla enerji verimliliği sağlıyor.”

Prof. Dr. Murat Doğru ve Raif İnan, Atıktan Enerji üretiminde geliştirdikleri gazlaştırma teknolojisinin dünyadaki öncü ve en yenilikçi teknolojilerden biri olduğunu ve yakmaya göre üstünlüklerini anlattı.

“Gazlaştırma teknolojisinde, atıklar tesise geldiğinde geri kazanılacaklar ayrıştırılıyor ve geri kazanıma gidiyor. Sonra kalan atıkların nem oranı ayarlanarak enerjiye çevriliyor. Yaklaşık 1 ton atıktan 1 MW elektrik üretiliyor. Bu yöntem, atıkları yakmaya göre en az 3 kat daha fazla enerji verimliliği sağlıyor.  Çevre için zararlı karbon salımını yakmaya göre 10 kat daha düşürüyor. Ayrıca bu teknoloji çevre için zararlı toksik gaz yayılımına da engel oluyor. Yatırım maliyeti açısından baktığımızda process yoğunlaştırma uygulandığından gazlaştırmanın yatırım maliyeti yakmaya göre daha düşük kalıyor. Ayrıca bu teknoloji ile farklı sektörlerin büyük ihtiyaçlarından biri olan biyokömür ve aktif karbon olmak üzere önemli bir geri kazanım da söz konusu.”

 

16 Eyl 2023 - 10:19 - Gündem

Anket Hangi ilçe belediye başkanı görevine devam etsin?
Tüm anketler