Birleşik Krallık Seyahatinde Gezilecek Yerler

Birleşik Krallık, kuzeyinden güneyine kadar ziyaret edilecek tarihi mekanlarla dolu bir ülkedir. Sadece Londra değil, turistik yerler olarak, gençler ve yaşlılar için dünyadaki en popüler seyahat destinasyonlarından biri olmaktadır. Birleşik Krallık, herkesin er ya da geç turistik yerler ve tarihle dolu şehirlerini ziyaret etmek için gitmek istediği yerdir.

Birleşik Krallık Seyahatinde Gezilecek Yerler

 

Birleşik Krallık, kuzeyinden güneyine kadar ziyaret edilecek tarihi mekanlarla dolu bir ülkedir. Sadece Londra değil, turistik yerler olarak, gençler ve yaşlılar için dünyadaki en popüler seyahat destinasyonlarından biri olmaktadır. Birleşik Krallık, herkesin er ya da geç turistik yerler ve tarihle dolu şehirlerini ziyaret etmek için gitmek istediği yerdir.

Coğrafi açıdan küçük bir ülke olarak kabul edilebilir, ancak İngiltere, Avrupa'da ve dünyada çok etkili olmuştur. Aynı zamanda heyecan verici şehirleri ve kadim kültürel geleneği sayesinde son derece çekicidir. Çarpıcı milli parklardan dramatik kıyı şeritlerine, antik şehirlere ve medeniyetlere kadar İngiltere'de her şey vardır.

En popüler turistik destinasyonlara tren ve otobüsle iyi ulaşım bağlantıları sayesinde ülkede araba olmadan bile dolaşmak çok kolaydır. Birleşik krallık gezisine karar verdiğiniz zaman vize işlemleri için konsolosluğa başvurmanız yeterlidir. İngiltere'de mutlaka görülmesi gereken 8 turistik yer vardır. 

 

1- Stonehenge

 

Tarihi Salisbury şehrinin 16 kilometre kuzeyinde, Avrupa'nın en ünlü tarih öncesi anıtı Stonehenge bulunmaktadır. Stonehenge'in inşasının hikayesi hala gizemini koruyor. Bu megalitin yalnızca en az 5.000 yıl öncesine ait olduğu biliniyor. 

 

Bugün dünyadaki en ikonik tarih öncesi anıtlardan biridir ve tüm İngiltere'de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Onu çevreleyen gizem sadece büyüleyici olmakla kalmıyor, Stonehenge aynı zamanda dünyadaki mimari açıdan en sofistike taş daire olma ayrıcalığını da taşıyor.

 

2- Londra Kulesi

 

Londra Kulesi birçok işlevi üstlenmiştir ve bugün Londra'nın başlıca turistik mekanlarından biri olmasının yanı sıra, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan İngiltere'nin en önemli binasıdır. Thames tarafındaki bu kalenin en önemli parçası Beyaz Kule'dir.

 

1078 yılında Fatih William tarafından inşa edilen bu yapı, Line of Kings, Crown Jewels sergisi, klasik Yeoman Warder Tours ve Royal Mint gibi olağanüstü sergilere ev sahipliği yapıyor.

 

3- Bath

 

Somerset'te çeşitli turistik mekanlara sahip, şaşırtıcı derecede güzel bir küçük şehirdir. Şehirde yer alan 500 bina hem tarihi hem de mimari öneme sahiptir. Bu kapsamda şehrin hemen hemen hepsi Dünya Mirası statüsüne sahip olmaktadır. 

 

4- York Minster e lo Yorkshire

 

Muhteşem York Kilisesi, İngiltere Kilisesi'nde Canterbury Katedrali'nden sonra ikinci öneme sahiptir. Yarı ahşap evler ve binalar, ortaçağ lonca evleri ve kiliselerle çevrili, York'un tarihi merkezinde yer almaktadır. 

 

York'un romantik sokakları, şehrin ve çevresinin muhteşem manzarasını görmek için üzerinde yürünebilecek muhteşem şehir duvarlarıyla çevrilidir.

 

5- Windsor Kalesi

 

Windsor Kalesi, Londra'nın merkezine 40 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Kraliyet ailesinin resmi konutlarından biri olarak ünlü olan bu yapı, ikamet edilmediği zamanlarda kapılarını düzenli olarak ziyaretçilere açmaktadır.

 

6- Canterbury Katedrali

 

Kendi adını taşıyan tarihi şehrin kalbinde yer alan Canterbury Katedrali (başka bir UNESCO Dünya Mirası Alanı), Canterbury Başpiskoposunun oturduğu yer ve İngiliz Hıristiyanlığının beşiğidir. Canterbury aynı zamanda harika mağazalar, galeriler ve kafelerin yanı sıra Chaucer'in ortaçağ İngiltere'sine ve şehrin Roma geçmişine odaklanan turistik mekanların bulunduğu popüler bir kültür ve eğlence merkezidir.

 

7- Buckingham Sarayı

 

İngiltere Kraliçesi'nin resmi makamı olan Buckingham Sarayı, Londra'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Saray, 775 odası ve tertemiz bahçelerinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanından gelen paha biçilmez sanat eserleriyle dolu bir hazineye sahiptir.

 

8- Warwick Kalesi

 

Avon Nehri üzerindeki güzel Warwick şehrinde yer alan bu heybetli kale, 900 yılı aşkın bir süredir bölgenin manzarasına ve tarihine hakim olmuştur. Günümüzde mızrak dövüşü partilerinden fuar ve konserlere kadar orta çağ temalı etkinliklerin ve canlandırmaların arka planını oluşturuyor. Kaleye girdiğinizde, kalede hanımların, şövalyelerin, kralların ve prenseslerin yaşadığı geçmiş zamana dönüldüğü izlenimini veriyor.


08 Eyl 2023 - 11:15 - Yaşam

Anket Hangi ilçe belediye başkanı görevine devam etsin?
Tüm anketler