Selami Özkoç: CHP’den istifa ediyorum

Cumhuriyet Halk Partisi’nde yıllarca siyaset yapan Selami Özkoç 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde hafta sonu yapılan delege seçimleri sonrası partiden istifa etti. Özkoç istifasını duyururken “Canım gibi sevdiğim CHP’den istifa ediyorum”dedi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Adapazarı İlçe kongresi öncesi delege seçimleri Pazar günü 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde yapılan seçimle sona erdi. Bir hayli çekişmeli geçen seçimde mavi liste seçimi kazandı. Seçim sonrasında yıllarca CHP’de siyaset yapan Selami Özkoç partiden istifa etti. Özkoç istifasını şu açıklamayla duyurdu:

Sevgili Cumhuriyet Halk Partisi yol arkadaşlarım ve genç kardeşlerim,

1970 yılından beri içinde bulunduğum mücadelede, kimilerinin işkenceyle kimilerinin de genç yaşta idam sehpalarında hayatları ellerinden alınırken, bana da üniversitede okuyamama bedeli düştü.

12 Eylül 1980 askeri darbesiyle CHP kapatılmış, gençliği yok edilmiştir.

2 yıllık askeri yönetimden sonra 1982 Anayasası süngüler altında onaylanmış,

Antidemokratik bir anayasa hayata geçirilmiştir.

Kapatılan siyasi partilerin adları kullanılmamaktadır.

İlk kurulan Necdet Calp’in genel başkanı olduğu Halkçı Parti’ye üye olarak yeniden mücadeleye başladım.

Daha sonra Erdal İnönü’nün genel başkanı olduğu SODEP’le birleşerek Sosyal Demokrat Halkçı Parti adını alan siyasi partide devam ettim.

Türkiye siyasetinde önemli yer almış ve iktidar ortağı olmuştur.

Kısa bir müddet ayrılarak Sakarya’da Demokratik Sol Parti il ve ilçe örgütleri kurulması aşamasında görev aldım.

Sakarya’nın bütün köylerine adeta DSP tabelası çaktık.

Yapılan ilk genel seçimde 32.000 oy alarak SHP’nin milletvekili çıkarmasına engel olduk. O dönem aday olan rahmetli Ünal Ozan bana “Bolu’ya kadar götürdünüz ama Ankara’yı göstermediniz.” diyerek sitem ederdi. Sonra DSP’nin Sakarya’daki beyin kadrosu olan arkadaşlarla birlikte tekrar SHP saflarına döndük.

Adapazarı Belediyesi’ni kazandık. DSP’den gelen arkadaşlara müdür olarak görev verildi. Başarılar elde ettiler.

Ben de SHP yönetimlerinde bulundum. Daha sonra CHP ile SHP birleşmesinde de görev aldım. 1999 seçimlerinden sonra aktif siyasetten uzaklaştım.

Artık CHP’nin gençleşmesi gerekirdi. Bende bu yönde elimden geldiği kadar yardımcı olacaktım…

Oldum olası siyasi hesap ve entrikalardan nefret ettim. Hiç içinde olmadım…

1982 Anayasası kabulünden sonra CHP’nin hiçbir gayrimenkulu yoktu. Kiraları, tüm giderleri il ve ilçe yönetim kurulları karşılıyordu…

Elimiz cebimizden çıkmıyor, işlerimiz bozulacak duruma geliyordu. Örgütlerde görev alacak kişilerin ekonomik durumlarının iyi olması gerekiyordu. Bu gün öyle değil…

Emekli olan bir partili il ve ilçe başkanı olabiliyor. Binalar partinin kendi malı, para da geliyor. Her şey var ama olmayan şeyler çok: Huzur yok, yol arkadaşlığı yok, partinin öncelikleri yok, dedikodu var, ayak oyunları var, yalan var, riya var,

Değişim adı altında değişimle ilgisi olmayan eski siyasetçilerin gençleri kullanarak kurultay delegesi olma oyunları var, etnik milliyetçilik var. Ağzınla kuş tutsan yaranamazsın. Partiye bina almak için uğraş verirsin, “Ne gereği var?” derler. Bu kişiler delege ağasıdır…

Her mahalleye kendi adamlarını sokarlar. Mahallenin delege seçimlerine müdahale ederler. Hatta CHP üyesini kendi listelerine oy vermeleri için başka partilere ait hekimleri devreye sokarak hasta-hekim ilişkisini kullanırlar…

Eğer üye onlara oy vermeyecekse gelmemelerini sağlarlar. Seçimden 1 gün önce aradığımız üyenin kesin geliyorum demesine rağmen seçim günü aradığımızda aniden bir düğüne gitmesi gerekir, telefonu evde unutur, eşi cevap verir; böyle garip şeyler olur…

Bir de ortak listeciler var. Birbirlerini sevmezler, söylemedik söz bırakmazlar ama menfaatleri konusunda bir araya gelir, sonra birbirlerine sallarlar. Bunların… Hepsi Camili delege seçimlerinde yaşandı. Sanki genel başkan seçimi var.

Eski il başkanları, milletvekili adayları, ilçe başkanı, eski yönetici, gençlik kolları başkanı, partiden istifa eden üyesi olmayan bir kişinin de bu kokuşmuş zihniyete postacılık yapması artık midemin kaldıracağı bir şey değildi…

Değişim yalanı ile yapmadıkları şey kalmadı… Camili delege seçimlerine 2 gün kala isimlerini vermiyorum Beni çağırdılar, çok güzel bir teklifte bulundular… Neden burası tek liste değil diye sordular. Ben de kendilerine 2. listeyi çıkaranların Camili’de ikamet etmediklerini, burada oturan üyeleri kullanarak liste çıkardıklarını, burada oturan üyenin liste çıkarmadığını söyledim…

O gençler de buna karşı olduklarını, tek liste fikrini savunduklarını söylediler. Bende aynı fikirdeydim. Ortak liste değil, Camili’de ikamet edenlerin inisiyatifi ellerinde bulundurmaları, Dikte edilmiş delege listesi olmamasını; ben dahil yıllardan beri delege olanların listeye alınmamasını önerdim.

İki genç de mutlu oldu. Delege listelerini o’cu, bu’cu değil çalışan insanlardan oluşturacaklarını, seçilecek delegenin özgür iradesi ile istediği kişiye oy vermesini sağlayacaklarını, bu ateşi Camili’den yakacaklarını söylediler… Ben de onları listeyle ilgili arkadaşla görüşmelerini sağladım. Onlar gitmeden telefonla arayarak iyi bir fikir olduğunu, benim de desteklediğimi söyleyerek kabul etmelerini istedim ve edildi…

Ne yazık ki 2. listenin arkasında duran kurultay hesapları yapan bu fosiller değişim yalanını yayarak kabul etmediler. Oysa değişim tabandan tavana gider ama bu kişilerle değil.

Sonuç olarak yaşamımın bir parçası olan Atatürk ilke ve devrimlerini anlatan Ve beni o yönde eğiten canım gibi sevdiğim Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden ailece ayrılmış bulunuyoruz. Umarım Cumhuriyet Halk Partisi bu işgalcilerden kurtulur, Türkiye huzur bulur.

Selami Özkoç

01 Ağu 2023 - 20:48 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.

05

Hikmet Metin Çavdar - Rüzgar gülü gibi esintiye göre yön değiştiren, eğilip bükülen bir siyasi anlayışını red ediyorum..

Son günlerde, CHP'de siyasi geçmişi erdemli siyaset yapanlar ile , ilkesiz siyasetçilerin mücadele sahası olmuştur.

Sakarya'da erdemli, ilkeli siyasette ehil olmayan ve politikayı meslek kapısı olarak gören kişiler ne yazık ki bir kısım gençleri kullanarak siyasi geçmişleri devam ettirmeye gayret ediyorlar..

Sonuç olarak siyasete irtifa kaybettirenler, çıkarları için haysiyetlerini dahi tezgaha koyan aşırı tutkuları olan insanlardır.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 02 Ağustos 15:49
04

Chpli Camilili - bir mahalle delegesi olamadığı için istifa eden bu ve benzeri arkadaşlar 4 ay önce Kılıçdaroğlu nu yere göğe koyamıyor en ufak karşı ses çıkaran muharrem İnce cilere küfür ediyorlardı. Engin Özkoç un akrabası olmaktan başka özelliği olmayan bu tipler kendi gidince chp çökecek sanar.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Ağustos 13:44
09

Serkan Yılmaztürk - @Chpli Camilili 04 nolu yoruma cevabı: Ekmet ucuzlasa bari

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 11:44
08

Selami Özkoç - @Chpli Camilili 04 nolu yoruma cevabı: Camili delegesi adını niye yazmıyorsun?

Delege olmadığım için istifa etmişim, yok Muharrem İnceye küfür ediyormuşum, Engin Özkoç'un akrabasından başka birşey değilmişim, diye abuk subuk şeyler söylüyorsun, geri zekalı beni başkaları ile karıştırma, bu parti benim istifamla çökmez, Ama, senin gibi aklını kullanamayan, köle ruhlu, eski siyasetçilerin hırslarınıa ve arzularına hizmet edenlerden dolayı bu partiden bir halt olmaz.

Karın ağrını git başka yerde tedavi ettir

Camili Kölesi

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 03 Ağustos 08:27
07

Selami Özkoç - @Chpli Camilili 04 nolu yoruma cevabı: Camili delegesi adam gibi adını yaz

Beni başkalarınla karıştırma, bilmediğin işlere burnunu sokma ne saçmallıyıp duruyorsun yok İnceye küfür edermişim, delege olamadığım için istifa etmişim, Engin Özkoç'un akrabasından başka bir şey değilmişim diye abuk sabuk yazı yazıyorsun geri zekalı..

Bu parti fosilleşmiş eski siyasetçilerin arzularına hırslarınıa askerlik yapan aklını kullanamayan köle ruhlu senin gibi adamlar yüzünden çöker, benim istifamla değil

Sen git abilerine, veya hizmetkarlığını yaptığın ağalarına sor, karın ağrımı başka yerde tedavi ettir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 08:09
06

Selami Özkoç - @Chpli Camilili 04 nolu yoruma cevabı: Camili delegesi adını adam gibi yaz oraya..

Bilmediğin işlere burnunu sokma kimlerin askeri isen görevine devam et, Engin Özkoç'un akrabasından başka birey olmayan diye Hitap ediyorsun, sen abilerine sor anlatsınlar

Ne demek istifa ederlerse sanki parti çökecek, geri zekalı ben istifa ederken parti çökecek mi dedim.?

Asıl senin gibi aklını kiraya veren köle ruhlu adamlar olduğu müddetçe bu partiden bi halt olmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 07:47
02

Zekeri̇ya Başoğlu - Beraber yürüdük bu yolları sevgili ve çok değerli arkadaşım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 09:12
01

İbrahim Ertaş - Tebrik ederim. Zaten bugünkü iktidar muhalefetin sesini kesmiş, hiçbir mecrada seslerini duyuramıyor. Emeklerin için teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 22:18
10

Serkan Yılmaztürk - @İbrahim Ertaş 01 nolu yoruma cevabı: Siz varken baska bir sorunu olamaz bu vatanın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 11:46


Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler