Kripto Para Nasıl Alınır?

 Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini nasıl satın alacağınızı bulmak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

 

 Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini nasıl satın alacağınızı bulmak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir.

 Neyse ki, kripto para birimine nasıl yatırım yapılacağına dair ipuçlarını öğrenmek oldukça basit. Bu beş kolay adımı izleyerek kripto para birimine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

 Ancak, kripto para birimine yatırım yapmanın tamamen spekülatif olduğunu ve sermayenizin risk altında olduğunu unutmayın. Paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.

 1. Bir Kripto Para Brokerı veya Borsası Seçin

Kripto para birimi satın almak için önce bir broker veya kripto borsası seçmelisiniz. Her ikisi de kripto para canlı borsa işlemleri yapmanıza izin verse de, aralarında akılda tutulması gereken önemli farklılıklar vardır.

 Kripto Para Borsası Nedir?

Bir kripto para borsası, alıcıların ve satıcıların kripto para ticareti yapmak için buluştuğu bir platformdur. Borsalar genellikle nispeten düşük ücretlere sahiptir, ancak çoklu ticaret türleri ve gelişmiş performans çizelgeleri ile daha karmaşık arayüzlere sahip olma eğilimindedirler, bu da onları yeni kripto yatırımcıları için korkutucu ve hatta uygunsuz hale getirebilir.

 

En iyi bilinen kripto para borsalarından biri de WhiteBITtir. Bu borsanın standart alım satım arayüzleri yeni başlayanları, özellikle de yatırımcıları için sağladığı güvenlik önlemleri, aynı zamanda kullanıcı dostu kolay satın alma seçenekleri sunar. Her türlü kripto para canlı işlemlerini yapabileceğiniz borsa, ayrıca kullanıcılarına düşük komisyonla işlem yapma imkanı da sunmaktadır.

 

Bununla birlikte, yeni başlayanlar için uygun seçenekler, WhiteBIT standart ticaret arayüzü aracılığıyla aynı kripto para birimini satın almanın maliyetinden önemli ölçüde daha düşük ücret aldığından, kolaylığın kullanıcılarına sunuyor. Maliyetlerden tasarruf etmek için, ilk kripto satın alımınızı yapmadan önce veya çok geçmeden standart ticaret platformlarını kullanmak için yeterince bilgi edinmeyi hedefleyebilirsiniz.

 

Önemli bir not: Kripto para biriminde yeni biri olarak, seçtiğiniz borsa veya brokerin itibari para birimi (Türk Lirası ve dolar gibi) transferlerine ve Türk Lirası ile yapılan satın alımlara izin verdiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Bazı borsalar yalnızca başka bir kripto kullanarak kripto satın almanıza izin verir, yani o platformda kripto ticareti yapmaya başlamadan önce tercih ettiğiniz borsanın kabul ettiği varlıkları satın almak için başka bir borsa bulmanız gerekir.

 

Kripto Broker Nedir?

Kripto para brokerları, sizin için borsalarla etkileşime giren kullanımı kolay arayüzler sunarak kripto satın almanın karmaşıklığını ortadan kaldırır. Bazıları borsalardan daha yüksek ücret alır. Diğerleri, sizin ve diğer yatırımcıların büyük aracı kurumlara veya fonlara alıp sattıkları hakkında bilgi satarak veya ticaretinizi mümkün olan en iyi piyasa fiyatından gerçekleştirmeyerek para kazanırken "ücretsiz" olduklarını iddia eder. Ancak genel anlamda canlı kripto para fiyatları ve ticareti borsalar ile aynıdır.

 

İnkar edilemeyecek kadar uygun olsalar da, brokerlere karşı dikkatli olmalısınız çünkü kripto para varlıklarınızı platformdan çıkarma konusunda kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, bazılarında kripto varlığınızı hesabınızdan aktaramazsınız.

 

Bu çok büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak bazı kripto yatırımcıları, özellikle ileri düzey yatırımcılar, ekstra güvenlik için paralarını kripto cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Hatta bazıları daha da fazla güvenlik için internete bağlı olmayan donanım yani soğuk kripto cüzdanlarını seçiyor.

 

2. Hesabınızı Oluşturun ve Doğrulayın

Kripto ticereti yapmak için bir kripto para borekırına veya borsasına karar verdiğinizde, bir hesap açmak için kaydolabilirsiniz. Platforma ve satın almayı planladığınız miktara bağlı olarak kimliğinizi doğrulamanız gerekebilir. Bu, dolandırıcılığı önlemek ve kara para aklamayı önleme düzenleme gerekliliklerini karşılamak için önemli bir adımdır. Özellikle Türkiye’de kripto para borsaları KYC düzenlemelerini zorunlu kılmıştır çünkü bu kripto paraların terör amaçlı kullanılmalarını önlemek için gerekli bir prosedürdür. Türkiye’de hizmet veren ve dünya genelinde 4 milyondan fazla kullanıcısı olan WhiteBIT canlı kripto para borsası KYC doğrulamasını dakikalar için yapma imkanını sunmaktadır.

 

Borsalarda zorunlu olan bu doğrulama sürecini tamamlayana kadar kripto para birimi alıp satamayabilirsiniz. Platform sizden sürücü belgenizin veya pasaportunuzun bir kopyasını göndermenizi isteyebilir ve hatta görünüşünüzün gönderdiğiniz belgelerle eşleştiğini kanıtlamak için bir selfie yüklemeniz istenebilir.

 

3. Ticarete Başlamak İçin Yatırım Yapın

Kripto satın almak için hesabınızda para olduğundan emin olmanız gerekir. Banka hesabınızı bağlayarak veya bir banka kartı veya kredi kartıyla ödeme yaparak kripto hesabınıza para yatırabilirsiniz. WhiteBIT’te canlı kripto para işlemleri yapmak yatırımcılar için çok basit: borsada dakikalar içinde banka kartınız ile yatırımı yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Bazı borsa veya brokerlar yatırım yönteminize bağlı olarak, yatırdığınız parayı kripto para birimi satın almak için kullanabilmeniz için birkaç gün beklemeniz gerekebilir ancak WhiteBIT borsasında bunu yapmak sadece bir kaç dakika sürmektedir.

 

Bazı borsalar veya brokerlar kredi kartından para yatırmanıza izin verse de, bunu yapmak son derece riskli ve pahalıdır. Kredi kartı şirketleri, kredi kartlarıyla yapılan kripto para alımlarını nakit avans olarak işler. Bu, normal satın alımlardan daha yüksek faiz oranlarına tabi oldukları ve ayrıca ek nakit avans ücreti ödemeniz gerekeceği anlamına gelir.

 

4. Kripto Para Emrinizi Verin

Hesabınızda para olduğunda, ilk kripto para borsaları canlı emrinizi vermeye hazırsınızdır. Bitcoin ve Ethereum gibi iyi bilinen isimlerden pek bilinmeyen kriptolara kadar değişen yüzlerce kripto para birimi vardır .

 

Hangi kripto para birimini satın alacağınıza karar verdiğinizde, onun sembolünü ( Bitcoin , örneğin BTC'dir) ve kaç varlık satın almak istediğinizi girebilirsiniz. Çoğu borsa ve broker ile, kripto para biriminin fraksiyonel hisselerini satın alabilirsiniz, bu da Bitcoin veya Ethereum gibi normalde sahip olması binlerce lira gerektiren yüksek fiyatlı varlıklardan parçalar halinde satın almanıza olanak tanır .

 

5. Bir Depolama Yöntemi Seçin

Kripto para borsaları, devletler tarafından desteklenmez ve ek bir hırsızlık veya bilgisayar korsanlığı riski altındadır. Hesabınıza erişim kodlarını unutursanız veya kaybederseniz, yatırımınızı bile kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, kripto para birimleriniz için güvenli bir saklama yerine sahip olmak çok önemlidir.

 

Yukarıda belirtildiği gibi, bir broker aracılığıyla kripto para birimi satın alıyorsanız, kripto para biriminizin nasıl saklanacağı konusunda çok az seçeneğiniz olabilir veya hiç seçeneğiniz olmayabilir. Bir borsa aracılığıyla kripto para birimi satın alırsanız, daha fazla seçeneğiniz olur:

 

● Kriptoyu borsada saklama. Kripto para satın aldığınızda, varlıklarınız genellikle borsaya bağlı kripto cüzdanında saklanır. Borsa ortağı olduğunuz sağlayıcıyı beğenmediyseniz veya daha güvenli bir yere taşımak istiyorsanız, borsadan ayrı bir sıcak veya soğuk cüzdana aktarabilirsiniz. Borsaya ve transferinizin boyutuna bağlı olarak, bunu yapmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir.

 

WhiteBIT kripto para borsası canlı işlemleri yaparken güvenliğinizden şüphelenmemeniz için dijital varlıkların %96'sı soğuk cüzdanlarda depolanıyor ve Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF) kullanması sayesinde hacker saldırıları tespit edilerek engelleniyor, böylece WhiteBIT'teki fonlar her zaman güvende kalıyor.

 

● Sıcak cüzdanlar.  Bunlar, çevrimiçi olarak depolanan ve tablet, bilgisayar veya telefon gibi internete bağlı cihazlarda çalışan kripto cüzdanlarıdır. Sıcak cüzdanlar kullanışlıdır, ancak hala internete bağlı olduklarından daha yüksek hırsızlık riski vardır.

 

Soğuk cüzdanlar. Soğuk kripto cüzdanları internete bağlı değildir, bu da onları kripto para tutmak için en güvenli seçeneğiniz yapar. USB sürücü veya sabit sürücü gibi harici aygıtlar biçimini alırlar. Bununla birlikte, soğuk cüzdanlara dikkat etmelisiniz: onlarla ilişkili anahtar kodunu kaybederseniz veya cihaz bozulur veya arızalanırsa, kripto para biriminizi asla geri alamayabilirsiniz. Aynı şey belirli sıcak cüzdanlarda olabilirken, bazıları, hesabınızın kilitlenmesi durumunda hesabınıza geri dönmenize yardımcı olabilecek saklayıcılar tarafından yönetilir.

  

03 Tem 2023 - 18:31 - Ekonomi

Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler