Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz

Fonksiyonel tıp İstanbul ve diğer illerimizde son yıllarda büyük ilgiyle karşılaşan bütüncül bir yaklaşımdır. Aynı şekilde kürtaj İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde sık başvurulan prosedürlerden biridir. Op. Dr. Özlem Aras alanının önde gelen isimlerinden biri olarak fonksiyonel tıp ve kadın sağlığı konusunda uzmanlığı ve deneyimi ile öne çıkar. Siz de Op. Dr. Özlem Aras ile iletişime geçerek daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Fonksiyonel tıp İstanbul ve diğer illerimizde son yıllarda büyük ilgiyle karşılaşan bütüncül bir yaklaşımdır. Aynı şekilde kürtaj İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde sık başvurulan prosedürlerden biridir. Op. Dr. Özlem Aras alanının önde gelen isimlerinden biri olarak fonksiyonel tıp ve kadın sağlığı konusunda uzmanlığı ve deneyimi ile öne çıkar. Siz de Op. Dr. Özlem Aras ile iletişime geçerek daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

 Pek çok kadının en büyük hayali, çocuk sahibi olmaksa da doğru zamanda çocuk sahibi olmak son derece önemlidir. Kimi zaman korunmasız cinsel ilişki sonucu plansız gebelikler oluşması mümkün olduğu gibi kimi zaman da doğum kontrol yöntemlerinin %100 koruma sağlamaması nedeniyle sürpriz gebeliklerle karşı karşıya kalınabilir. Planlanmayan bir gebelik oluşması kadınların pek çok farklı sorun yaşamasına neden olabilir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması bu tür durumlarda sıklıkla tercih edilen bir çözüm olup kürtaj ile mümkündür.

 Kürtaj ya da küretaj genellikle istenmeyen gebelikleri sonlandırma amacıyla uygulanmakla birlikte rahim içi temizliği yapılmasını gerektiren durumlarda, bazı rahim hastalıklarının tanısının konulmasında ve patoloji için doku alınması ihtiyacı olan durumlarda da tercih edilebilir. Ayrıca kürtajın yalnızca istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için değil, buna ek olarak gebeliğin ilk döneminde ortaya çıkan çeşitli durumlarda tıbbi gereklilik olarak uygulanması mümkündür.

 İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanan ve klasik bir kürtaj yöntemi olan dilatasyon kürtaj uygulamasının yerini son yıllarda vakumlu kürtaj almıştır. Probe kürtaj, kadın hastalıklarının teşhisi amacıyla uygulanır. Bu sayede özellikle geçmeyen kanamaların sebebi araştırılabilir ve rahim kanseri gibi hastalıkların teşhisi koyulabilir. Düşükten sonra rahim içinde parça kalması ya da bir başka nedenle rahim içi temizliği yapılması gerektiğinde revizyone kürtaj uygulaması gündeme gelebilir. Serviks kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıkların tespiti aşamasında endoservikal kürtaj uygulaması söz konusu olabilir.

 

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

 

Ülkemiz kanunlarına göre kürtaj yasal bir tıbbi müdahale olmasına karşın birtakım sınırlamalara tabi olduğu unutulmamalıdır. Yasal düzenelemeler kapsamında 10. haftaya kadar olan gebelikler ülkemizde kürtaj ile sonlandırılabilmektedir. Bekar kadınlar 18 yaşını doldurmuş olmaları halinde kürtaj yaptırabilirken, evli kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eş rızası alınması şartı aranır.

 Hamilelik haftasının ilerlemesi kürtaj prosedürünün neden olabileceği riskleri artırdığından, 10. haftadan sonra kürtaj yapılmaz. Bununla birlikte kürtaj ani verilecek bir karar değildir. Bu konuda detaylıca düşünmek ve sağlıklı bir karar vermek önemlidir. Kürtaj kararı alan hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Jinekolojik muayenenin yanı sıra rahim içindeki gebeliğin görüntülenmesi için ultrasonografi yapılır. Gebelik olup olmadığını ultrasonla kontrol etmek çok önemlidir. Çünkü bazı yumurtalık tümörlerinde ve dış gebelikte kandaki gebelik hormonları yükselebilmektedir. Ultrason tetkiki sonucu rahim içi kese tespit edildiyse ve gebelik 10. haftaya kadarsa kürtaj planlanabilir.

 Kürtaj Nasıl Yapılır?

 Kürtaj tıbbi bir prosedür olup günümüzde genellikle vakum yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin vakumla emilip çekilmesi sırasında ince plastik boru şeklindeki kanülle plastik bir enjektörden oluşan sistem kullanılır. Riski ve ağrısı az, aynı zamanda pratik olan bu yöntem kapsamında; 3 ila 5 mm kalınlığındaki plastik boru şeklindeki kanüller rahim ağzından içeri yerleştirildikten sonra karman enjektörünün oluşturduğu vakumla emilir ve çekilir. Lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilen kürtaj genellikle 5 ila 10 dakika içinde tamamlanır.

 Kürtaj işlemi yapılmadan önce mutlaka gebeliğin haftasını ve canlılığını kontrol etmek gerekir. Hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve hazırlanır. Daha sonra vajinanın içine spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Vajinanın içi antiseptik solüsyonla temizlenir. Lokal ya da genel anestezi uygulandıktan sonra vakumla kürtaj yapılır. Rahim içi kontrol edildikten sonra hasta uyandırılır. İşlemden sonra hastanın konforunu sağlamak için, ağrı kesici yapılır.

 Kürtaj Sonrası İyileşme Nasıldır?

 Kürtajdan önce hastanın tıbbi geçmişi, varsa kronik hastalıkları ve düzenli olarak kullandığı ilaçlar hakkında bilgi alınır. Eğer genel anestezi yapılacaksa hastanın uygulamadan en az 4 ila 6 saat önce yiyecek ve içecek tüketmeyi bırakması gerekir. Kürtaj işleminin mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından, steril ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

 Kürtajdan sonra olası bir enfeksiyonun önlenmesi için doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. Ayrıca kürtajdan sonraki ilk adet kanamasında tampon kullanımından kaçınılmalı ve hijyenik ped kullanılmalıdır. Kürtajdan sonra kanama görülmesi söz konusu olabilir. 2 ila 3 hafta sürmesi olası kanama sırasında cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

 Kürtajı izleyen ilk 1 hafta boyunca ayakta duş almaya özen gösterilmelidir. Olası bir enfeksiyonu önlemek için en az 2 hafta boyunca denize ya da havuza girmemek gerekir. Kürtajdan sonraki erken dönemde yani kürtaj işlemini takip eden 10 ila 14 gün boyunca ağır kaldırılmamalıdır. Çünkü erken dönemde ağır kaldırmak kasık ağrısının artmasına neden olabilir. Bu nedenle rahmin kendini tamamen toplaması beklenmelidir.

23 Haz 2023 - 10:58 - Sağlık

Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?