Raif İnan İzmir'in Rüzgar ve Liman Potansiyelini Değerlendirdi!

Enerji üretimindeki çalışmalar ve gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Raif İnan İzmir ilinin yenilenebilir kaynak potansiyelinin önemine dikkat çekti. Raif İnan İzmir şehrinin bu alandaki öneminin ve Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkıların altını çizdi.

Raif İnan İzmir Kentinin Rüzgar ve Liman Potansiyelini Değerlendirdi!

Enerji üretimindeki çalışmalar ve gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Raif İnan İzmir ilinin yenilenebilir kaynak potansiyelinin önemine dikkat çekti. Raif İnan İzmir şehrinin bu alandaki öneminin ve Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkıların altını çizdi. Konuşmasına “Biz bu potansiyelin çok daha fazlasının kullanılabileceğini görüyor ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz.” sözleriyle devam eden İnan, bu alandaki çalışmalarından bahsetti.

Enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların yalnıza %60 oranında kullanıldığını belirten Raif İnan İzmir ilinin yenilenebilir kaynak potansiyeline değindi. Bu alanda yatırımcılara gerekli teşviğin sağlanması gerektiğini belirten İnan, denizlerdeki rüzgar potansiyeline de dikkat çekti.  

Raif İnan İzmir Kentinin Türkiye Ekonomisine Sağlayacağı Katkılara Dikkat Çekti!

Artıbir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Raif İnan, Türkiye'nin enerji gündemini değerlendirdi. Raif İnan'a göre ülkemizin gelecekteki enerji yol haritası, yenilenebilir kaynaklara odaklanmalı.

Artıbir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Raif İnan, stratejik öncelik verdikleri enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara ve bu alanda teknoloji geliştirmeye odaklandıklarını söylüyor.

"Toplam elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 60 oranında olduğu açıklandı. Bu son derece sevindirici bir durum. Biz bu potansiyelin çok daha fazlasının kullanılabileceğini görüyor ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz. Çünkü özellikle güneş ve rüzgâr potansiyeli, mevcut kurulu gücümüze yeteri kadar yansımıyor. Önümüzdeki yıllarda da geçtiğimiz dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarında yakaladığımız ivmeyi artırarak devam ettirmemiz gerekiyor. Bu yönde gerekli teşviklerin ve kapasite tahsislerinin devam etmesini bekliyoruz. Denizlerimizdeki rüzgâr potansiyelinin de değerlendirilmesi için bir an önce hukuki altyapı ve teşvik mekanizmaları tamamlanarak yatırımcılara kapasite tahsis ihalelerini gerçekleştirilmesi beklentilerimiz arasında. Bu bağlamda İzmir’in rüzgâr endüstrisi üssü haline geleceğini, liman potansiyeli de dikkate alınarak hem ihracat kapısı hem de deniz üstü rüzgâr sanayi bölgesi olarak ülkemiz ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağını öngörüyoruz.”

Raif İnan: “İzmir’in rüzgar endüstrisi üssü haline geleceğini öngörüyoruz.”

“EPDK’nın sektörümüzün bir süredir beklediği ve sektör temsilcilerinin de görüşlerini alarak revize ettiği depolama yönetmeliği, ülkemizde yenilenebilir enerji üretiminin artmasında çok önemli bir adımdır. Depolama tesisi kurma taahhüdü ile yeni güneş ve rüzgar santralleri kurularak yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının artmasının önü açılmıştır.  Ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadelesi ve karbon emisyonlarının düşürülmesine pozitif katkı sağlayacak bu uygulama yerli üretimin payının artmasıyla enerji arz güvenliği bakımından da önemlidir. Buna ek olarak yenilenebilir enerjinin iletim sisteminde yarattığı dengesizlik depolama sistemleri sayesinde azaltılmış olacaktır. Ülkemizde halihazırda yeni başlayan batarya üretim sektörünün gelişmesinin de önü açılacaktır.”

21 Haz 2023 - 18:51 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?