Aracınızı ve Hayatınızı Kurtaran Trafik Sigortasının Detayları

Trafik sigortası, motorlu kara taşıtlarının seyir halindeyken yaşayabileceği kaza hasarının karşılanmasını sağlar. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu tarafından zorunlu olan bu sigorta türünün amacı, maddi ve manevi kaybı en aza indirmektir. Kazaya uğrayan karşı tarafın mağduriyet yaşamaması için alınan bir önlem niteliğindedir.

Aracınızı ve Hayatınızı Kurtaran Trafik Sigortasının Detayları
Haber albümü için resme tıklayın

Trafik sigortası, motorlu kara taşıtlarının seyir halindeyken yaşayabileceği kaza hasarının karşılanmasını sağlar. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu tarafından zorunlu olan bu sigorta türünün amacı, maddi ve manevi kaybı en aza indirmektir. Kazaya uğrayan karşı tarafın mağduriyet yaşamaması için alınan bir önlem niteliğindedir.

Trafik sigortası, her yıl belirlenen limitler doğrultusunda yenilenir. Sigorta poliçesinin takip edilerek düzenli olarak yenilenmesi gerekir. Bu durum, araç sahibine maddi kolaylıklar sağlar. Karşı tarafın hasarı, sürücü ve yolcuların hastane masrafları ile ölüm tazminatı gibi durumları karşılar.  

Trafik Sigortasının Kapsamlı İçeriği


Sigorta şirketine göre değişen zorunlu trafik sigortası sözleşme kapsamı ve teminat bedelleri, aracın durumuna göre de farklılık gösterir. Karşı taraf, üçüncü kişiler ve onların mülkleri ile kamu mallarına verilen zararlar, ödeme kapsamına girer. Trafik sigortasının karşıladığı durumları aşağıdaki gibi listelemek mümkün:

●      Vücutta meydana gelen hasar tazminatı,

●      Dükkan ve ev gibi mallara verilen hasarların maddi karşılığı,

●      Kamuya ait mallarda oluşan hasarın zararı,

●      İlk yardım ve tedavi sırasında oluşan masraflar,

●      Hayatını kaybedenlerin defin ücretleri ile onların baktığı kişilerin tazminatı,

●      Sakatlık ve tedavi sırasında oluşan kayıplar,

●      Çalışamaz raporu alanların tazminat ve güvenceleri,

●      Hatalı olmadığınız takdirde aksi iddia edildiği zaman dava sürecinde oluşan avukat ve dosya masrafları.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası


Yasalar çerçevesinde, trafik sigortası yaptırmamış ya da süresi dolmuş sürücülerin trafiğe çıkması yasak olarak belirlenmiştir. Bu durumda, araçlar trafik şube otoparklarına götürülür. Araç trafikten men edilir. Sonrasında, zorlu bir süreç başlar. Öncelikle, sigortayı yaptırmanız gerekir. Görevli memurlara bildirilip belgeler tebliğ edilir. Para cezası talep edilir. Aracın otoparkta kaldığı her gün ve çekici için ödeme yapılır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra aracınızı alabilirsiniz. Sigorta yaptırmayan sürücüler, kaza yapmasalar dahi indirimden yararlanamaz. Poliçenin yenilenmediği her ay %5 ceza yaptırımı uygulanır. Zorunlu trafik sigortası yaparak aracınızı ve kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Trafik Sigortasının Sağladığı Avantajlar


Araç sahibinin maddi sorumluluklardan kurtulmasına yardımcı olur. Karşı tarafın aracında ve yolcularında meydana gelen hasarlar sigorta kapsamına dahildir. Kusurlu şoförün ödeyeceği tutarın önemli bir kısmı, kabahat oranına bağlı olarak belirlenir. Kaza olasılıklarını düşünerek bütçenize uygun bir sigorta yaptırmanız zorunludur. Poliçe durumunu tespit ederek olası cezaların önüne geçebilirsiniz.

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar


Otomobil ya da motosiklet trafik sigortası, karşı tarafın hasarını karşılamayı öngörür. Ancak, bazı özel durumlarda karşılamaz. Sigortanın ödeme yapmadığı durumları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

●      Aracınız taşınırken ya da servisteyken oluşan herhangi bir zarar,

●       Çalınan aracınızın diğer otomobillere verdiği hasar,

●      Kazadan sonra açılan manevi tazminat davası,

●      Gösteri ve yarış gibi aktivitelerde ortaya çıkabilecek kazalar,

●      Terör eylemlerinde kullanılan araçların yarattığı hasar,

●      Kaza olduktan sonra aracın bağlı olduğu römorkta bulunan eşyaların göreceği zarar.

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


Trafik sigortası sorgulama işlemine, motorlu taşıtlar sigorta yaptıracağı zaman ihtiyaç duyar. E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada bitiş tarihi ve sigorta durumunu öğrenebilirsiniz. Yılda 1 kere yenilenmesi gereken trafik sigortası fiyatları; aracın marka, model ve yaşı, sürücünün kazasızlık durumu, aracın kullanıldığı şehir ve sürücünün yaşına göre belirlenir. Yasal yaptırımlar ile karşılaşmamak için başladığı tarihten 1 yıl sonra yenileyerek riski en aza indirebilirsiniz. Sigortayeri, Türkiye'nin lider firmaları ile çalışır. Size geniş fiyat aralıklarında birbirinden farklı teklifler sunar. Sigortayeri ile sigorta şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırabilir ve aracınıza en uygun trafik sigortasını değerlendirebilirsiniz. Sigortayeri'nde kendinizi ve aracınızı güvence altına alabilirsiniz.

 

Aracınızı ve Hayatınızı Kurtaran Trafik Sigortasının Detayları
Aracınızı ve Hayatınızı Kurtaran Trafik Sigortasının Detayları

# Kaza

22 Kas 2022 - 17:59 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler