Önce dedikodu dedi, sonra kabul etti

Aylık olağan meclis toplantısında gündem dışı soruları yanıtlayan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, meclis üyelerinin dile getirdiği üç ayrı iddiasını önce gerçek dışı ve dedikodu diye niteledi. Sarı’nın konulara açıklık getirirken iddiaları doğrular şekilde sözler sarf etmesi dikkat çekti. Başkan Sarı bir başka soru üzerine de sahilleri koruma yükümlülüğünün sadece belediyeye ait olmadığını söyledi.

Karasu Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısına gündem dışı sorular ve Başkan Sarı’nın bu sorulara verdiği yanıtlar damga vurdu. Belediye Başkanı Sarı CHP’li üye Mustafa İngenç’in sorularına verdiği yanıtlarda, performans kriterleri gereğince 4 belediye çalışanının iş akitlerinin sonlandırıldığını, bir sözleşmeli personelin de o statüsünden çıkarılarak KARSAŞ’a aktarıldığını anlattı.  Sarı, “Bu tasarruflar belediye meclisimizin aldığı karar doğrultusunda alınmıştır” dedi.

‘KİRLİLİĞE KARŞIYIM'


   Başkan Sarı CHP’li İngenç’in Karasu’da yeşil OSB adı altında bir geri dönüşüm tesisi kurulacağına dair sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Bu konuda en ufak bir bilgim yok. Sadece şunu hatırlıyorum, 6 ay veya bir sene önceydi, bir iki kişi geldi OSB kurmak için yer arıyoruz dediler. Ne yapacaksınız diye sordum,  geri dönüşüm dediler. Biz öyle şeylerde yokuz dedim. Sonra kayboldular gittiler. Zaten bir yere OSB açılacaksa Belediye, Valilik ve Büyükşehir ayağı olmadan mümkün değil. Ben geri dönüşüm adı altında bu tür kirlilik yaratacak şeyleri asla istemem. Valiliğin de Büyükşehrin de bu konudaki duruşu belli. Biz olayı gazetelerden duyduk.

‘TEK SORUMLU BİZ MİYİZ?’

    Belediye Başkanı Sarı Denizköy’de bir cemaatin ruhsatsız olarak inşa ettiği tatil hakkındaki soruyla ilgili olarak da şu açıklamada bulundu: “Bu sadece Karasu Belediyesi’ni ilgilendiren bir konu değil. Büyükşehir Belediyesi ve diğer bazı kamu kurumlarını da ilgilendiriyor. Onlar da taşın altına ellerini koysunlar. O sahilden sorumlu sadece biz değiliz. Biz kanunen üzerimize düşen görevleri yaptık. Karşı taraf bize karşı 30 tane dava açtı. Mahkeme de bizim tasarruflarımıza karşılık yürütmeyi durdurma kararı verdi.

   Başkan İshak Sarı Dr. Haluk Erülgen Caddesi tabelasının oradaki düzenleme nedeniyle söküldüğünü ve kısa sürede yerine konulacağını aktardı.

DEDİKODU DEDİ DOĞRU ÇIKTI

   CHP’li üye Şakir Şen de 32 Evler semtindeki parkın bulunduğu arazinin bir kısmının TOKİ’ye devredilip devredilmediğini ve TOKİ’nin burada bir yapı çalışması bulunup bulunmadığını sordu. Belediye Başkanı İshak Sarı bu konuyu önce sokaktan gelen dedikodular şeklinde niteledi ve ardından şunları söyledi:

“Bu tip konular sokağa dökülüyor ve saçma sapan ve alakasız bir duruma dönüşüyor. Türkiye’nin tamamında Maliye Hazinesi’nin boş olan yerlerinin TOKİ’ye devri ile ilgili bir talimat var. Karasu’da da biri 32 Evler’de biri de Yalı Sağlık Ocağının bulunduğu yer TOKİ’ye tapu olarak devredilmiş. Ancak biz buna itiraz ettik ve burada planlama yaptığımızı belirttik. Biri spor tesisi, diğeri de sağlık alanı dedik. TOKİ’ye yazı yazdık ve bunların tekrar Hazine’ye iadesini istedik. Sanıyorum iade edilecek.”

   Belediye Başkanı Sarı kanal ıslahı projesinde DSİ ile 5 adet köprü yapımı için mutabakat sağlandığını ve maliyet artışları dolayısıyla yavaşlayan işlemlerin belediye desteği ile yoluna gireceğini ifade etti. Sarı Roman vatandaşlara ev konusunun takipçisi olduklarını ve ev adedinin 100’e çıkarılmasını istediklerini anlattı.

‘BUNLAR HEP DEDİKODU MAHİYETİNDE’

   BBP’li üye Mehmet Çatalbaş da son günlerde İhsaniye’de bulunan BMC’ye tahsisli araziye kamyonlar dolusu alüminyum hurdası taşındığı yönünde bilgiler geldiğini hatırlatarak bu konuda belediyenin bilgi sahibi olup olmadığı sorusunu yöneltti. Çatalbaş ayrıca SATSO Meclisi’nin kirli sanayiye karşı ortak bir duruş sergilediğini hatırlatarak, “Bizim meclis de benzer bir tavır ortaya koyabilir” dedi.

   Belediye Başkanı İshak Sarı soruyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Hurda alüminyumla ilgili ne olup bittiğini bilmiyorum. Bunlar hep dedikodu mahiyetinde. Sadece bir duyum var, orasının ASAŞ’a verildiği ile ilgili. ASAŞ Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı firmalarından. Tren vagonu üretimi yapılmasıyla ilgili bir şart koşulduğu dile getiriliyor. Hurda değil de kütük alüminyum işlenecek deniliyor. Zamanla ortaya çıkar.”

9 MADDE KARARA BAĞLANDI

   Belediye Meclisi aralarında araç alımı için Halk Bankası’ndan 8 milyon lira kredi kullanılması ve bazı mahallelerin imar planlarının onaylanması maddelerinin de bulunduğu 9 maddeyi görüşerek kabul etti.

KARASUHABER

04 Kas 2022 - 06:59 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Sakarya'nın en önemli sorunu ne?
Tüm anketler