Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve beyaz görünümlü dişlere sahip olmanın estetik açıdan son derece önemli olduğu konusunda hemfikir olduğumuz kesin. Bu nedenle diş beyazlatma amacıyla uygulanan yöntemlerin gördüğü ilgi artmakta ve diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde sıklıkla uygulanmaktadır.

Sağlıklı ve beyaz görünümlü dişlere sahip olmanın estetik açıdan son derece önemli olduğu konusunda hemfikir olduğumuz kesin. Bu nedenle diş beyazlatma amacıyla uygulanan yöntemlerin gördüğü ilgi artmakta ve diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde sıklıkla uygulanmaktadır. Dişlerin doğal renkleri kişiden kişiye değişebildiği gibi içsel ya da dışsal faktörlere bağlı olarak dişlerde renklenme sorunu da yaşanabilmektedir. Diş beyazlatma işlemleri sırasında kullanılan kimyasal diş beyazlatma ajanları sayesinde dişlerdeki renk değişikliklerinin giderilmesi amaçlanır. Bu sayede çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde ortaya çıkan lekeler giderilir ve daha estetik görünen, daha beyaz dişlere kavuşma imkanı elde edilir.

Dişlerde gerek yapısal nedenlerle bulunan renk bozuklukları gerek farklı etkenlere bağlı olarak oluşan lekelenmeler diş beyazlatma yani Bleaching prosedürleriyle giderilebilmektedir. Bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir. İhtiyaç halinde her iki yönteme bir arada yer verilen kombine diş beyazlatma yönteminin uygulanması da tercih edilebilir.

3 katmandan oluşan diş yapısının en üst katmanı mine olarak anılır. Mine tabakası tüketilen yiyecek ve içeceklerin neden olduğu renklendirici etki nedeniyle zaman içinde renklenebilir. Temelde mine tabakasının rengi değişmese de üzerinde koyu renkli bir tabaka meydana gelir. Diş beyazlatma prosedüründe diş hekiminin hasta özelinde uygun gördüğü kimyasal beyazlatma ajanları kullanılarak ve ne diş etlerine ne de mine tabakasına zarar vermeden bu tabaka uzaklaştırılır. Pek çok durumda dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve rutin ağız bakımı uygulanması dişlerdeki renklenmelerin giderilmesini sağlamaz. Bu yüzden diş hekimlerinin muayene sonrasında uygun gördüğü ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma ve kombine diş beyazlatma yöntemlerinden biri uygulanarak etkili sonuçlar alınması ve estetik açıdan daha hoş bir görünüm elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Diş Beyazlatma Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Diş beyazlatma yöntemleri ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma ve kombine diş beyazlatma olmak üzere iç farklı yöntemle uygulanır. Ofis tipi diş beyazlatma diş hekimi muayenehanesinde ve diş hekiminin kendisi tarafından gerçekleştirilir. Ofis tipi diş beyazlatma yönteminde canlı dişlerin beyazlatılması amacıyla kullanılan kimyasal ajan oksitleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle bariyer uygulanarak diş etlerinin zarar görmesi engellenir. Gerekli ön hazırlık yapıldıktan sonra dişlerin yüzeyine doğru miktarda diş beyazlatma özelliği bulunan kimyasal ajan uygulanır. Daha sonra hastaya koruyucu bir gözlük takılır. Dişlerin istenilen renge ulaşmasını sağlamak için özel ışık cihazları kullanılarak ışık uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi de yine diş hekimi tarafından planlanır ve diş hekiminin kontrolünde uygulanır. Ancak uygulama ev ortamında hastanın kendisi tarafından gerçekleştirilir. Uygulamanın ilk adımı hastanın diş hekimi tarafından muayene etmesi ve ev tipi diş beyazlatma işlemi uygulanması kararı vermesi durumunda ağız içi ve diş ölçülerini almasıdır. Böylece alınan ölçülerle hasta özelinde diş kalıpları hazırlanır. Yine diş hekiminin verdiği diş beyazlatma özelliği bulunan kimyasal ajanlar diş kalıplarının içerisine belirtilen miktarlarda sürülür. Ev tipi diş beyazlatma yönteminden etkili sonuçlar alınması için belirtilen süre boyunca ve düzenli olarak uygulama yapmaya özen gösterilmelidir. Bununla birlikte hasta diş beyazlatma özelliği bulunan kimyasal ajanları kalıplara daha çok koyarsa daha kısa sürede daha etkili sonuçlar alabileceği düşüncesinden kaçınmalıdır. Eğer diş hekiminin belirttiği miktardan fazla diş beyazlatma ajanı kullanılırsa, diş kalıplarından taşan diş beyazlatma ajanlarının diş etlerine ve diğer ağız içi yumuşak dokulara zarar vermesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Ev tipi diş beyazlatma yapılan hastaların uygulama esnasında dişlerinde hassasiyet meydana gelirse diş hekimlerini bilgilendirmeleri önemlidir. Bu tür durumlarda diş hekimleri uygulamaya bir süre ara verilmesini önerebilirler.

Hastanın dişlerindeki renklenmenin türüne, derecesine ve elde edilmek istenilen sonuçlara bağlı olarak ofis tipi diş beyazlatma yapıldıktan sonra ev tipi diş beyazlatma yöntemiyle desteklenmesi ihtiyacı oluşabilir. Ofis tipi diş beyazlatma yönteminin ev tipi diş beyazlatma yöntemiyle desteklendiği diş beyazlatma yöntemine kombine diş beyazlatma denilir.

Diş Beyazlatma Kimlere Yapılır?


Ağız hijyeni iyi ve diş etleri sağlıklı olan, diş gelişimi tamamlanmış 18 yaşının üzerindeki kişilere diş beyazlatma yapılabilir. Eğer kişinin dişlerindeki mine tabakası zarar gördüyse diş beyazlatma yapılamaz. Diş beyazlatma yöntemi diş yüzeyinde minimal düzeyde aşınmaya neden olabilir. Bu yüzden dişlerinin mine tabakası beyaz olan kişilerde diş beyazlatma sonrası diş üşümesi ya da aşırı diş hassasiyeti gibi sorunlarla karşılaşılması riski vardır. Bu tür sorunlar yaşanmaması için diş beyazlatma tamamen sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olan kişilere uygulanabilir.

Diş beyazlatma yöntemi uygulanan hastada elde edilecek sonuç dişlerin yapısal özelliklerine, diş renklenmelerinin derecesine ve benzer faktörlere değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diş beyazlatma işleminden her hastada aynı sonuçların alınması mümkün olmayacağı konusunda işlem başlangıcında hasta bilgilendirilmelidir. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan, diş beyazlatma zararlı mı içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

22 Haz 2022 - 11:11 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?