e-Fatura nedir?

e-Dönüşüm projesi kapsamında işletmeler birçok e-Belge kullanarak ticari faaliyetlerini dijital dünyaya taşımaktadır. Hem yasal düzenlemelerin getirdiği zorunluluk nedeniyle hem de e-Belge kullanımın işletmelere sağladığı faydalar nedeniyle geçiş süreçleri hız kazanmakta, işletmeler gönüllü olarak katılmaktadır.

e-Dönüşüm projesi kapsamında işletmeler birçok e-Belge kullanarak ticari faaliyetlerini dijital dünyaya taşımaktadır. Hem yasal düzenlemelerin getirdiği zorunluluk nedeniyle hem de e-Belge kullanımın işletmelere sağladığı faydalar nedeniyle geçiş süreçleri hız kazanmakta, işletmeler gönüllü olarak katılmaktadır.

Nedir bu e-Belgeler? İşletmelerin e-Dönüşüm kapsamında en çok kullandıkları belgeleri gelin kısaca detaylarıyla tanıyalım.

e-Fatura nedir?

e-Fatura elektronik ortamda hazırlanan, kağıda basılmayan, dijital ortamda alıcı ile satıcıya iletilen bir fatura türüdür. Fatura düzenleme, iade ve iptal süreçleri de tamamen dijital ortamda yürütülür.  

e-Fatura ile e-Arşiv Fatura Arasındaki Fark Nedir?

Alıcı ve satıcının da e-Fatura sistemine dâhil olduğu durumlarda Gelir İdaresi Başkanlığı sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya elektronik fatura iletilir. Ancak e-Fatura kullanma zorunluluğu olmayan ve/veya e-Fatura kullanmayan işletmeler ya da gerçek kişiler ile e-Fatura kullanma zorunluluğu bulunan vergi mükellefi arasında bir alışveriş söz konusu ise e-Arşiv fatura kullanılır. Bunlar gerektiği takdirde A4 kağıda basılarak kağıt olarak da iletilebilir.

Kimler e-Fatura Kullanmak Zorundadır?

Her geçen yıl yapılan düzenlemeler ile elektronik ortamda gerçekleştirilen faaliyetler gittikçe büyüyor. Bu sürecin en önemli unsuru e-Dönüşüm projesi kapsamında yapılan yasal düzenlemelerdir. Gelir İdaresi Başkanlığının yaptığı düzenlemelerle belli brüt gelirleri üzerinden firmalar yasal olarak e-Fatura kullanmak zorundadır. 2022 yılında yapılan düzenlemelere ve zorunluluk limitlerine e fatura sayfasından ulaşarak bilgi edinebilir, e- Faturaya geçiş yapabilirsiniz.

e-Arşiv fatura nedir?

Teknolojik dönüşümün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe artan ivmesi özellikle iş dünyasını yakından ilgilendirmektedir. Son yıllarda öne çıkan e-Dönüşüm projesiyle firmalar çok daha güvenli ve verimli çalışma koşullarına erişmektedir. Bu dönüşümün en çok öne çıkan ürünleri e-Fatura ve e-Arşiv fatura olmuştur. Sektörde yeni sayılabilecek bu ürünler birbirine karıştırılmaktadır.
O yüzden öncelikle e-Arşiv faturanın tanımını netleştirelim. e-Arşiv fatura aslında bir elektronik faturadır. e-Fatura kullanmayan işletmelere ve son kullanıcılara e-Fatura gönderilmesini sağlar. e-Fatura ise sadece e-Fatura mükellefi olan işletmeler arasında düzenlenebilen fatura sistemidir.

e-Arşiv fatura kimler için zorunlu?

Uygulamanın ilk halinde e-Arşiv fatura düzenleyebilmek için e-Fatura kullanımı zorunluydu ancak 2021 yılında yapılan düzenlemeyle özel entegratörler üzerinden e-Arşiv kullanma imkanı şirketlere tanındı ve e-Fatura zorunluluğu kaldırıldı.
2022 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre cirosu 4 Milyon TL üzerinde olan firmalar 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-Fatura sistemine zorunlu olarak geçiş yapacaktır.
Yeni düzenlemeye göre ayrıca aynı gün içinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen fatura toplam 5.000 TL’ye indirildi ve vergi mükellefi olanlar için bu limit 2.000 TL olarak belirlendi.

e-Arşiv fatura kimlere düzenlenebilir?

Vergi mükellefi olmayan ve e-Fatura kullanmayan tüm müşterilere e-Arşiv fatura düzenlenebilir. Ayrıca yeni düzenlemeye göre şirketler 7 gün geriye kadar e-Arşiv fatura düzenleyebilir. Herhangi bir zorunluluğu olmasa da bu limitlerin altındaki tutarlar için de e-Arşiv fatura düzenlenebilir.

e-Arşiv fatura kullanmanın avantajı

e-Fatura’da olduğu gibi işlemlerini dijital ortama taşıyan firmalar iş gücü, zaman, güvenlik, maliyet gibi birçok konuda avantajlı konuma geçmektedir. Muhasebe süreçlerinin takibi, şirket maliyetlerinin azaltılması ve hukuksal güvenlik gibi konular şirketleri zorunluluk süresini beklemeden sisteme geçmeye teşvik etmektedir. Siz de e-Arşiv fatura hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve avantajlı bir şekilde şirketinizin e-Dönüşümünü başlatabilirsiniz.

e-İrsaliye nedir?

e-Fatura, e-Arşiv fatura gibi şirketlere büyük kolaylık sağlayan ve aynı zamanda birçok avantaj sunan diğer bir uygulama da e-İrsaliye’dir.

e-İrsaliye basılı olarak düzenlenen sevk irsaliyesinin dijital ortama aktarılmış halidir. Elektronik olarak düzenlenen irsaliye, dijital ortamda karşı tarafa iletilir ve dijital arşivde saklanır.

Oluşturulan e-İrsaliye mali mühür ile onaylandıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafına iletilip gerekli kontrollerden geçtikten sonra gönderilen kişiye ulaştırılır.

e-İrsaliye’nin Önemi

e-İrsaliye kullanımı bir zorunluluk olarak görünse de süreci dijital ortama taşımanın faydalarını gören firmalar öncelikli olarak geçiş yapmaktadır.

Basılı olarak düzenlenen irsaliyenin saklama, oluşturma, takip gibi tüm süreçleri işletmeler için ekstra iş yükü ve maliyettir. e-İrsaliye süreçlerinde tüm bu işlemler dijital ortamda çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Kesilen e- İrsaliye üzerindeki barkod sayesinde el terminali ile tüm bilgilere barkod yolu ile ulaşılır. Bilgileri tek tek kontrol etmek yerine bu sayede hepsine ulaşmış olunur. Ayrıca e-İrsaliye’nin muhasebe programına yapılan entegrasyonu sayesinde tek işlem ile düzenlenmesi ve raporlanması sağlanır.

Kimler e-İrsaliye kullanabilir?


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2022 yılında yapılan düzenlemeye göre 2021 ve bir sonraki dönem cirosu 10 milyon TL’ye ulaşan işletmeler 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-İrsaliye kullanımına geçmek zorunda.
Ayrıca e-Fatura kullanan tüm işletmeler zorunlu olarak e-İrsaliye sistemine geçmek zorunda.
Birçok firma sistemin sağladığı avantajlardan faydalanmak için zorunlu süreyi beklemeden sisteme dâhil olmaktadır.
Siz de e-İrsaliye hakkında daha detaylı bilgi alıp avantajlı bir şekilde programı edinebilirsiniz.

20 May 2022 - 13:05 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?