Yağ Sökücü ve Yağ Alma Çeşitleri Nelerdir?

Yağ Sökücü ve yağ alma kimyasalları endüstriyel alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ Sökücü ve yağ alma çeşitleri prosese göre değişkenlik gösterse de ana başlıklar altında şu şekilde sıralanabilir.

Yağ Sökücü ve Yağ Alma Çeşitleri Nelerdir?


Yağ Sökücü ve yağ alma kimyasalları endüstriyel alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ Sökücü ve yağ alma çeşitleri prosese göre değişkenlik gösterse de ana başlıklar altında şu şekilde sıralanabilir.

 • ·        Alkali Yağ Alma
 • ·        Asidik Yağ Alma
 • ·        Ultrasonik Yağ Alma
 • ·        Alüminyum Asidik Yağ Alma
 • ·        Nötral Yağ Alma
 • ·        Sprey Yağ Alma
 • ·        Asidik Yağ Ve Pas Alma
 • ·        Asidik Yağ Alma ve Aşındırma

Gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Yağ Almanın Önemi

Yağ alma işlemi genellikle yağ sökücü kimyasallar ile yapılmaktadır. Yüzey işlem prosesi esnasında uygulanan ilk ve en önemli safha yağ alma işlemidir. Yapılan işlem, metalin yüzeyini boya yada kaplamaya hazırlamak için yapılır. Yağ alma kimyasalları metalin yüzeyindeki yağın temizlenmeden ikinci bir işlemin yapılması söz konusu olamaz. Yapılan işlem sayesinde metalin yağdan temizlenerek ikinci bir işlem olan fosfat kaplama banyosuna metalin yüzeyini hazırlama aşmasına yağ alma denir. Metal üzerine işleyen yağlar, fosfatlama işleminin yanı sıra kromatlama işleminin yapılmasını da imkânsız hale getirir. Bu nedenle fosfat kaplama yapılacak malzemelerin yüzeyi, pas, kir ve yağdan arındırılmalıdır. Yağ sökücü solvent bazlı kimyasallar çeşitlerine göre metal yüzey yağ alma, plastik yüzey yağ alma, zemin yağ alma gibi çeşitlenirler.

Metal ve boya sektöründe kullanılan yağlar, malzemenin korozyondan korunmasını sağlayarak kaygan bir görünüm almasını sağlar. Dünyada bulunan hemen hemen tüm malzemelerin yüzeyinde az ya da çok yağ tabakası bulunur. Bu yağlar mineral olabileceği gibi hayvansal yağlar da olabilir.

Yağ sökücü kimyasallar yaş boya ya da elektrostatik toz boya uygulaması yapılacak olan malzemelerin üzerinde yağ bulunmamalıdır. Metal üzerinde bulunan yağ tam olarak arındırılmazsa yüzey işlemleri kapsamında yapılan uygulamadan tam anlamıyla verim alınamaz. Metal üzerinde bulunan yağ, fırın boya uygulamasında genleşir ve boyanın üzerine çıkar. Gözenek oluşturan bu yağlar, boyanın kısa süre içerisinde yüzeyden ayrılmasını ve korozyon oluşumunu sağlar. Sayılan hususlardan kaynaklı olarak metal üzerindeki yağ, yağ alma işlemi ile temizlendikten sonra boya ya da fosfat kaplama uygulaması yapılmalıdır. 

Yağ Sökücü ve Yağ Almanın Yöntemleri

Yağ sökücü ve yağ alma işlemi, hem kullanılan kimyasallar, hem de uygulama tekniği açısından farklılıklar gösterebilir. Uygulama esnasında asidik, nötr ya da alkali yağ alma kimyasallarından istifade edilebilir. Yağ alma kimyasallarının uygulanması yöntemleri prosese göre şu şekildedir;

 • ·        Daldırma
 • ·        Silme
 • ·        Sprey
 • ·        Ultrasonik

 yöntemlerden yararlanılabilir. Hangi yöntemin uygulanması gerektiğine, metalin işleme şartları ve yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Yağ alma işleminin demir fosfat, çinko fosfat, mangan fosfat ve kromat kaplama banyolarından önce kesinlikle yapılması gerekmektedir.

Yağ Sökücü ve Yağ Alma Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

Yağ sökücü kimyasallar alkali formdaki yağ alma kimyasalları sıcak banyolarda kullanılmaktadır. Kullanım sıcaklığı 60-95 derece aralığında olan bu kimyasallar, 5-10 dakikalık işlem süresi sonunda % 2-4 konsantrasyon yağ alma işlemini gerçekleştirecektir. Asidik yağ alma işlemi ise soğuk ortamda da yapılabilir. Fakat yapılan uygulamanın sıcak ortamda olması daha verimli olacaktır. Bu tür işlemlerde metalin yağı alındığı gibi pas ve tufal alma da sağlıklı şekilde gerçekleşecektir. Nötr yağ alma kimyasalları genellikle demir fosfat banyolarında tercih edilir. Püskürtme yöntemi yapılarak uygulanan bu banyolarda aşırı basınç olduğundan aynı zamanda metalin temizlenmesine de katkı sağlayacaktır. Uygulama esnasında 1,4-2,0 bar arasında uygulanan basınçtan istenen sonuç elde edilebilir.   

Ultrasonik yağ alma banyolarının çalışma mantığı ses titreşimine dayanır. Ses titreşimi ile metal üzerindeki parçalar hareket ederek yağın kolay bir şekilde temizlenmesi amaçlanır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, yağ alma banyolarında sıcaklık, bekleme süresi ve basınç her zaman hassasiyetle takip edilmelidir.  

Yağ Sökücü ve Yağ Alma Kimyasalları Nelerdir?

Firmamız bünyesinde, ihtiyacınıza yönelik her türlü yağ alma kimyasalı bulunmaktadır. Bu kapsamda "yağ alma kimyasalları" ürün grubumuz içinde ihtiyacınız olan ürünleri inceleyebilirsiniz. Alkali yağ alma kimyasalı ihtiyacınız için ürünlerimiz arasındaki DNCOL 1018 isimli ürünü satın alabilirsiniz. Asidik yağ alma kimyasalı kapsamında ise DNCOL 20-01 ürünümüz ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap verecektir. Nötr yağ alma kimyasalı için ise DNCOL 1003 kodlu ürünümüzü satın alabilirsiniz. Tüm yağ sökücü ve yağ alma kimyasallarımızdan beklediğiniz etki ve verimi alacağınıza emin olabilirsiniz.

DNC Endüstriyel Kimya olarak sizlere kaliteli bileşimleri 2010 yılından bu güne sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda ihtiyacınız olan her türlü yüzey işlem kimyasalını ürünlerimiz arasında bularak satın alabilirsiniz. Ürünlerle ilgili sorularınız ve sipariş için web sitemizdeki irtibat numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Firmamızın kimya mühendisleri sizlere soracağınız tüm sorulara cevap vererek doğru bir şekilde prosesimizin ve kalitemizin devamını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yağ Sökücü Kimyasalların Avantajları

 •          Yağ, gres, karbon, pas, kireç ve boyayı temizler
 • ·        Bir dizi yüzey filmi için etkili yüksek alkali toz konsantresi
 • ·        Tortuları kaldırır ve yeniden kirlenmeyi önleyen çözeltiye dağıtır
 • ·        Ana malzeme temiz olur olmaz işlem durur
 • ·        Ana metalde çözünme veya çukurlaşma riskini ortadan kaldırır
 • ·        Eklenen su yumuşatıcılar, ürün gücünde herhangi bir kayıp olmamasını sağlar
 • ·        Sert su koşullarında bile etkilidir
 • ·        Zararlı veya aşındırıcı buhar yok
 • ·        Sağlam demirli yemeklere saldırmaz
 • ·        Özel ekipman gerektirmez

Geleneksel Endüstriyel Yağ Çözücüler


Geleneksel endüstriyel yağ gidericiler, istenen temizleme / yağ giderme etkisini elde etmek için değişen derecelerde birleştirilen bileşenlerin bir kombinasyonuna dayanır. Bu bileşenlerin bazıları, ekipman hasarı veya atık suyun kirlenmesi gibi önemli istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

17 May 2022 - 21:15 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?