'Sakarya'nın 30 yıllık planını belirledik'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1195 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mart Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

HİZMETLE GEÇEN 4 YIL

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu’nun 2018-2022 4 yıllık hizmet süresi değerlendirmesi, aylık faaliyetler ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Nisan 2022 yılı itibariyle Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, meclisi ve meslek komiteleri olarak 4. Yılımızı doldurduk. Geçen dört yıllık sürece baktığımızda 2018 yılında başlayan ekonomik kriz ortamı devam ederken, ortaya çıkan pandemi ile ciddi mücadele ettik. Ekonomik sıkıntılara çözüm arayışının devam ettiği süreçte, yakın bölgemizde bir savaşın ortaya çıkması da bu sıkıntıları körükledi ve kısacası zorlu bir dört yıl geçirdik.

Tüm bunlar yaşanırken biz SATSO camiası olarak üyelerimizin yanında olduk, her zaman sahada bulunduk. Üyelerimizin ve şehrimizin sorunlarına yönelik çözüm üretmeye gayret ettik. Çünkü hepimizin burada bulunma maksadı bu. Üyelerimizle her zaman temasta olurken bu süreçte önemli çalışmalara da imza attık. Yaşanan olumsuzluklar hizmet anlayışımızı asla engellemedi. Çalışmalarımızdan kısaca değinecek olursak:

30 YILLIK PLANI BELİRLEDİK

·        Sakarya ili stratejik planını hazırlayarak ilimizin önümüzdeki 30 yıllık yol haritasını belirledik.

·        Tek durak ofis hizmet binalarımızı söz verdiğimiz şekilde tamamlayarak yüzde yüze yakın doluluk oranı ile hem odamıza gelir kaynağı oluşturduk hem de üyelerimize hizmete erişim kolaylığı sağladık.

·        Doku kültürü laboratuvarımızı tamamlayarak faaliyete geçirdik ve bugün uluslararası anlaşmalara imza atan bir üretim merkezi haline getirdik.

·        Süs Bitkiciliği ve Peyzaj Fuarının oluşturulmasına öncülük ettik.

·        İlimizin yemek antropolojisini hazırladık. Şimdi yıl sonuna doğru mutfak akademimizi faaliyete geçirmek için hızla çalışıyoruz.

·        İlimizin Endüstri Master Planını hazırlayarak yeşil sanayi temelli ilerlemesine de öncülük ettik.

·        Şehrimizin üretimini desteklemek adına yaptıklarımız ve organize sanayi bölgesi çalışmalarımız ortadadır. Bunların hepsini siz yaptınız, bizler beraber yaptık. Yani, komitelerimiz, kurullarımız, komisyonlarımızla birlikte yaptık.

Sakarya mevzu bahis olduğunda tüm ön yargılarımızı bir kenara bırakarak şehrimiz için el ele hizmet ettik. Bu kenti ilgilendiren her konuda söz sahibi olduk, doğru yönlendirmek için de çaba sarf ettik. Valimiz, büyükşehir belediyemiz başta olmak üzere STK’lar, dernekler ve bütün paydaşlarımızla her zaman dirsek temasında olduk. Tüm bu gayretli çalışmalarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.”

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ

İlimiz Mart ayında 394 milyon 160 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 17’lik bir düşüş söz konusudur. Kümülatifte 7’nci sıradaki yerimizi korurken, mart ayında 9’uncu, TR42 bölgesinde ise 2’nci il olarak ayı geride bıraktık. TUİK tarafından açıklanan şubat ayı ithalat verilerine göre ise ilimiz; 257 milyon 57 bin dolar ithalat yaptı ve şubat ayında Sakarya dış ticaret dengesi 338 milyon 272 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %232 olarak gerçekleşti. Ayrıca, sanayi üretim endeksi şubat ayında; Aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 arttı. Nisan ayında imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı ise; bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 77,8 seviyesinde gerçekleşti.

Her ne kadar meşakkatli bir süreçten geçsek de Sakarya iş dünyası tüm bu olumsuzluklara rağmen yatırım yapmaktan, üretmekten, çalışmaktan, şehrine ve ülkesine hizmet vermekten imtina etmiyor. Ancak, bu çalışmaların ve hizmetlerin sürdürülebilmesi için artan girdi maliyetlerinin düşürülmesi, üretici, tüccar, çiftçi ve girişimcinin, hizmet sektörünün desteklenmesi; bunların yanı sıra ekonomik döngüyü hızlandıracak hedefler ve politikaların belirlenmesi bekleniyor. Bu konuda da geçtiğimiz gün cumhurbaşkanımızın açıkladığı tarım sektörü için, çiftçi ve tarıma dayalı yatırımlar kapsamında girişimcilere yönelik hibe desteği kararını olumlu buluyorum. Sürdürülebilir ve kalıcı çözümlerin devam edeceğine inanıyorum.

İŞİMİZ GÜCÜMÜZ İSTİHDAM

Bu ay iki projeye ortak olduk. İlki, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından SOGEP-2022 kapsamında Hendek Meslek Yüksek Okulu yürütücülüğünde “İşimiz Gücümüz İstihdam" isimli proje. Bu proje kapsamında mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla, bölgemizde öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yenilikçi, teknoloji odaklı ürün geliştirme ve imalat süreçlerine katkı sağlayacak nitelikli elemanları yetiştirmek amaçlanıyor. 

KARASU GELİŞİYOR

Diğeri ise; Karasu Belediyesi tarafından SOGEP­2022 kapsamında “Karasu Mavi Ekonomiyle Gelişiyor” isimli proje. Bu proje ile de Karadeniz’de sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, küçük ölçekli balıkçıların yaşam biçimlerinin ve gelirlerinin düzeltilmesi, bölgesel düzeyde balıkçılar arasında daha güçlü bir iş birliğinin geliştirilmesi, su ürünleri işleme tesisinin kurulması, su ürünleri ile deniz atıkları konusunda farkındalık yaratılması ve bölgede turizm sektörüne yönelik nitelikli eleman yetiştirilerek istihdam sağlanması amaçlanmaktadır.

OTOMOTİV İHTİSAS OSB

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından “Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB katılım pay oranı ve müteşebbis heyetinde yer alacak SATSO temsilcilerinin görevlendirilmesi teklifi” meclis üyelerine sunuldu. Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesine SATSO’nun %20 pay oranıyla katılım sağlamasının; OSB müteşebbis heyetinde Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dünya’nın asil, Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık, 2. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Akif Özkan ve 22. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Odabaş’ın yedek üye olarak görevlendirilmeleri oy birliği ile kabul edildi.

Madde hakkında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Ferizli Otomobil ve Metal İhtisas OSB açılan davalar nedeniyle yürütmesi durdurulmuştu ve dava Danıştay’dayken bizler yeni Tüzel kişilikte bir OSB açmak için çalışmalar yapmıştık ve başvurumuz da onaylanmıştı. Bu süreçte Danıştay’daki dava da lehimize sonuçlanarak karar kaldırılmıştı ancak biz Tüzel kişiliğini yeni kurduğumuz Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB ile devam ediyoruz. Önceki OSB’de görev alan Odamız temsilcileri aynı şekilde burada da görev alacaklar. Meclis Başkanımız Talip Kuriş önceki OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyor. Bundan sonraki süreçte aynı kadro yeni oluşumda ilerlemeye devam edecek. Destekleriniz için teşekkür ederiz.” dedi.

28 Nis 2022 - 13:16 - Ekonomi --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak T54 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan T54 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler T54 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı T54 değil haberi geçen ajanstır.Anket Sakarya'da yaşadığın için mutlu musun?